Ubezpieczenie mieszkania i domu - jak wybrać najlepsze?

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa wybór polisy ubezpieczeniowej jest oczywiście cena. Jednak nie jest to jedyny aspekt, którym warto się kierować. Należy przede wszystkim sprawdzić zakres ubezpieczenia domów w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Może okazać się, że ubezpieczenie domu jednorodzinnego obejmuje także wolnostojący garaż lub elementy małej architektury wybudowane w ogrodzie.

Ubezpieczenia mieszkań różnią się także rodzajem likwidacji szkody. Oznacza to, że nie w każdym przypadku wypłacona suma wystarczy ci na pokrycie kosztu odkupienia zniszczonego lub skradzionego mienia. Z tego właśnie względu warto dokładnie zanalizować wszystkie oferty, by wybrać najlepszy stosunek ceny do poziomu ochrony i wysokości odszkodowania. Porównanie należy przeprowadzić nie tylko na poziomie kosztów, lecz także zysków. Najlepsza polisa ubezpieczeniowa to taka, która pozwoli ci na całościowe pokrycie wszystkich wydatków.

Ubezpieczenia domów i mieszkań – jak znaleźć najlepsze

Zanim zdecydujesz się na wybranie jednej z opcji, koniecznie zastanów się nad tym, co w zasadzie potrzebujesz ubezpieczyć. Od tego będzie także zależał wybór polisy, ponieważ jej szerokość zależy od ubezpieczyciela. Zastanów się także, czy nie musisz ubezpieczyć dodatkowych elementów, na przykład wartościowych mebli lub sprzętu sportowego. Jeśli tak, poszukaj polisy, która pozwala na swobodne rozszerzanie zakresu ubezpieczonych rzeczy.

Wybierając ubezpieczenia domów i mieszkań nie warto ograniczać się do towarzystwa, z usług którego korzystałeś wcześniej. Chociaż ubezpieczyciele premiują lojalnych klientów, zazwyczaj większe promocje są zarezerwowane dla nowych. Z tego względu warto chociażby przez Internet poznać najlepsze oferty w różnych miejscach i przeprowadzić porównanie. W tym pomocny będzie kalkulator online.

W wyborze ubezpieczenia pomoże ci także rzetelna wycena wartości nieruchomości i jej wyposażenia. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić kwotę ubezpieczenia, które pozwoli ci na odtworzenie zniszczonego mienia. W tym także przyda się odpowiedni kalkulator online – dzięki niemu można mniej więcej wycenić koszt remontu lub odnowienia na przykład zalanych ścian. Warto pamiętać także o tym, że kwota ubezpieczenia powinna być dopasowana do realiów panujących na ryku nieruchomości, a także do prognoz na najbliższe lata.

Ubezpieczenie mieszkania – jak zaoszczędzić na polisie?

Oferty polis ubezpieczeniowych są do siebie dość zbliżone, zwłaszcza te o standardowym zakresie. Jednakże ubezpieczenia nieruchomości można bardzo rozbudowywać, obejmując usługą kolejne elementy w domu. To znacznie zwiększy kwotę comiesięcznej opłaty. Co zrobić, by polisa ubezpieczeniowa była tańsza, ale jednocześnie naprawdę gwarantowała ci poczucie bezpieczeństwa?

Przede wszystkim warto rozpatrzyć oferty z różnych firm ubezpieczeniowych. W ich analizie z pewnością pomoże kalkulator online, dzięki któremu szybko wyliczysz koszty i kwotę, na którą zostanie ubezpieczona nieruchomość. Kalkulator online pozwoli ci obliczyć wszystkie kwoty nie tylko dla podstawowych opcji, także dla tych bardziej rozbudowanych.

Ubezpieczenie domu to w zasadzie ubezpieczenie samego budynku od kradzieży i zabezpieczenie majątkowe w przypadku zdarzenia losowego. Osobno należy wykupić ubezpieczenie budynku gospodarczego, na przykład garażu. Czasami jednak oferty się łączą, a ty możesz dzięki temu zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Przez Internet możesz znaleźć informacje o tego rodzaju promocjach, w których ubezpieczenie domu jednorodzinnego lub mieszkania łączy się z polisą na samochód lub ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Taki pakiet zawsze jest tańszy niż dwa osobne ubezpieczenia majątkowe.

Co powinny obejmować ubezpieczenia domów i mieszkań

Ubezpieczenia domów a ubezpieczenia mieszkań – najważniejsze elementy

Nie każda polisa ubezpieczeniowa obejmuje te same elementy. Bardzo często okazuje się, że w podstawowej wersji jest tylko ubezpieczenie budynku, czyli ochrona murów i elementów stałych. W tym wypadku dom jest chroniony jedynie przed dewastacją lub zniszczeniem w przypadku zdarzeń losowych. Warto jednak rozszerzyć ubezpieczenie domu o kilka dodatkowych elementów. Jednym z nich jest ubezpieczenie elementów wyposażenia od kradzieży. Ochroną powinien być objęty także garaż, warto sprawdzić, czy wybrane ubezpieczenia nieruchomości obejmują także piwnicę. Ubezpieczenie domu jednorodzinnego powinno dotyczyć także skutków uderzenia pioruna.

Ubezpieczenia domów to temat, który warto przemyśleć już na bardzo wczesnym etapie. Warto wykupić ubezpieczenie domu w budowie, zwłaszcza od kradzieży. To uchroni cię przed bezpowrotną utratą składowanych w domu i na podwórku materiałów budowlanych.

Trochę inne elementy zawierają ubezpieczenia mieszkań. Powinny być dostosowane do rodzaju i rozmieszczenia twojego mieszkania. Jeśli znajduje się na wyższym piętrze, niepotrzebne będzie ubezpieczenie od powodzi. Warto natomiast wykupić ubezpieczenie majątkowe od odpowiedzialności za zalanie mieszkania sąsiada. W przypadku starych blokowisk trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu, które zabezpieczy cię przed skutkami przepięć i innych awarii sieci elektrycznej. Należy wykupić także dodatkowe ubezpieczenie mieszkania od kradzieży w piwnicy lub garażu.

Ubezpieczenia nieruchomości przed zdarzeniami losowymi

Standardowa polisa ubezpieczenia domów i mieszkań obejmuje ochronę przed zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenia nieruchomości tego rodzaju chronią dom i mieszkanie przed całą listą różnych wydarzeń. W standardzie jest ochrona od pożaru, huraganu, gradu, uderzenia pojazdu w budynek, wybuchu, lawiny, trzęsienia ziemi. Pieniądze z ubezpieczenia można otrzymać także, jeśli budynek ulegnie zniszczeniom w czasie akcji ratunkowej w przypadku tych zdarzeń. W tej kategorii mieści się także dewastacja, jednak to ubezpieczenie mieszkania zwraca koszty tylko za uszkodzenia stałych elementów, jak okna, drzwi, armatura łazienkowa, płytki, piec, klimatyzacja i tym podobne.

Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie domu jednorodzinnego lub mieszkania od przepięć, osuwania się ziemi, naporu śniegu i huku ponaddźwiękowego, a także zniszczeń spowodowanych przez sadzę lub dym. Najszersza jest polisa ubezpieczeniowa All Risk, czyli rodzaj ubezpieczenia obejmujący wszystkie wypadki losowe. Ubezpieczenia domów All Risk obejmują nawet zwrot kosztów za odtworzenie budynku, jeśli spadnie na niego samolot lub helikopter.

Ubezpieczenie mieszkania i domu od kradzieży

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży to także podstawa. Warto jednak wiedzieć, że nie każda polisa obejmuje wszystkie ruchomości, które znajdowały się w budynku. Do standardowych elementów objętych ubezpieczeniem jest biżuteria, meble, sprzęt elektroniczny i sprzęt AGD. Rzeczy osobiste, takie jak ubrania czy kosmetyki temu nie podlegają.

Najczęściej ubezpieczenie nieruchomości od kradzieży pozwala na wykupienie dodatkowych elementów, które zostaną objęte polisą. Mogą to być dzieła sztuki, futra lub sprzęt sportowy. Jeśli posiadasz antyki lub drogocenne pamiątki, można je ubezpieczyć dodatkowo, na wyższą kwotę, niż przewiduje standardowe ubezpieczenie mieszkania od kradzieży.

Warto także przemyśleć ubezpieczenie domu w budowie. Materiały budowlane niestety bardzo często padają łupem złodziei, w tym wypadku otrzymana kwota pomoże ci je odkupić.

Ubezpieczenie mieszkania i domu – likwidacja szkody

Ubezpieczenia domów na wysokość wartości rynkowej

Ubezpieczenie mieszkania i domu bardzo często jest wykupywane na wysokość wartości rynkowej. Oznacza to, że w chwili zniszczenia przez wydarzenie losowe otrzymasz kwotę wartości nieruchomości w momencie zawierania umowy. Ubezpieczenie domów na wartość rynkową wydaje się dobrym pomysłem, warto jednak pamiętać, że ceny ciągle się zmieniają.

W dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź, Gdańsk, Szczecin czy Katowice wartość mieszkania lub domu może znacznie zwiększyć się nawet w ciągu roku. Oznacza to, że za odzyskane pieniądze nie będziesz mógł kupić nieruchomości w takiej samej lokalizacji i takim samym stanie.

Ubezpieczenie domu a wartość odtworzeniowa i wartość rzeczywista

Ubezpieczenie domu lub mieszkania na wartość odtworzeniową jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Uzyskana z polisy ubezpieczeniowej kwota wystarczy ci na pokrycie wszystkich napraw koniecznych do odtworzenia budynku w takim stanie, jaki był wcześniej. W przypadku zniszczenia mienia lub kradzieży, dostaniesz kwotę, która pozwoli ci na odkupienie nowego sprzętu tej samej klasy. W miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź, Gdańsk, Szczecin czy Katowice ubezpieczenie na wartość odtworzeniową jest nieco droższe niż w innych częściach kraju.

Ubezpieczenia mieszkań i domów na wartość rzeczywistą jest mniej opłacalne. Otrzymana kwota pokrywa wartość zniszczonej lub utraconej rzeczy, jednak pomniejszonej o stopień zużycia technicznego. Różnica jest bardzo widoczna w przypadku sprzętu elektronicznego, który szybko traci na wartości. Jeśli twój pięcioletni telewizor zostanie skradziony, dostaniesz kwotę odpowiadającą wartości rynkowej używanego sprzętu starszej generacji. Nie pozwoli ci ona na zakupienie nowego odbiornika.