Narzędziownia w naszym warsztacie

Co to znaczy “mieć warsztat”? Znaczenia są dwa. Mówiąc o posiadaniu warsztatu mamy na myśli albo zespół technik i wyuczonych umiejętności, które pozwalają nam na działanie, tworzenie, produkowanie, albo też chcemy coś powiedzieć o specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, w którym wykonujemy prace i gromadzimy narzędzia. Oczywiście aby móc korzystać ze swojego wyuczonego warsztatu w pracach rzemieślniczych (mechanicznych, obróbki, przykrawania, sklejania, montowania, itd.), najpierw należy mieć warsztat jako miejsce. I przydatne narzędzia. Zaopatrujemy się więc w narzędzia ręczne, elektronarzędzia, lampy, imadła, taśmy, itd. Jednym z potrzebnych w warsztacie narzędzi są drabiny. O nich teraz powiemy na przykładzie najlepszych na rynku drabin aluminiowych producenta Alve.pl.

Drabina jako niezbędne narzędzie warsztatowe

Dlaczego właśnie drabiny Alve? Ponieważ są niezawodne, sprawdzone, trwałe i w sposób możliwie najwyższy funkcjonalne. W naszym warsztacie mogą przydać się odmienne typy drabin.

Drabiny różnią się budową i zastosowaniem:

  • Drabiny przystawne - nazwa pochodzi od “przystawiania” ich do innych obiektów, np. opierania o ścianę. W tym sensie są zbudowane najprościej - nie mogą ustać w pionie bez oparcia. Drabiny przystawne miewają różne wysokości: niektóre pozwolą na dostęp do wyższych półek w pomieszczeniu, przy pomocy innych osiągnąć możemy wysokości nawet kilkupiętrowe. Drabina przystawna może składać się z kilku wysuwanych segmentów, dzięki czemu jej wysokość jest regulowana i osiąga niekiedy kilkanaście metrów (w przypadku drabin strażackich jeszcze więcej).
  • Drabiny rozstawne - ten typ drabin nie potrzebuje oparcia, ponieważ jest złożony (dosłownie) z “nóg” zaopatrzonych w schodki. Zatem po rozłożeniu stanowi element samodzielny. Żadne dodatkowe podpórki dla drabiny nie są potrzebne. “Rozstawne” znaczy, że rozstawiamy je w dowolnym miejscu. Oczywiście drabiny rozstawne - z powodu składanej budowy - nie mogą osiągać tych wysokości co drabiny przystawne. Są za to na mniejszych wysokościach bardziej uniwersalne. Dwie rozstawiane “nogi” to dwukrotnie większa masa, więc wysokość także zależy od tego, ile może udźwignąć człowiek lub zespół ludzki (np. na budowie).

Pozostałe rodzaje drabin - do warsztatu i nie tylko

Na osobne potraktowanie zasługują tzw. drabiny ogrodowe i magazynowe. Te pierwsze są rozstawne i zaopatrzone w najwyższych swoich punktach w rodzaj poręczy, dzięki czemu świetnie nadają się np. do zbierania owoców z wysokich drzew. Dodatkowo na tych wspornikach możemy instalować takie akcesoria jak koszyki lub przyborniki. Z kolei drabiny magazynowe są przeznaczone do wysokich pomieszczeń, w których przedmioty zostały ułożone na półkach, właśnie tak jak w magazynach. Drabiny magazynowe pozwalają sięgnąć po wszystko nawet na dużych halach. Są zaopatrzone w rodzaj loży na szczycie, gdzie możemy wygodnie stanąć i pracować nawet z dużą masą. W warsztatach bywają używane jako drabiny wewnętrzne. Pozwalają np. na sięgnięcie po inne narzędzia, które przechowujemy ponad zasięgiem ramion.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej