Blacha trapezowa zdążyła już zyskać miano pokrycia uniwersalnego. Dzieje się tak, ponieważ opisywany materiał sprawdzi się zarówno na wielkich budynkach przemysłowych, jak i w budownictwie jednorodzinnym. Sprawdźmy, jakie rodzaje blachy trapezowej znajdziemy w ofercie firmy Blachy Pruszyński oraz, jakie są najważniejsze ich zalety.

Definicja blach trapezowych

Blachę trapezową najłatwiej możemy opisać jako blachę o wyjątkowym przekroju, konkretnie w kształcie trapezu. Opisywane produkty są wytwarzane ze stali oraz posiadają cynkową powłokę. Z reguły w ich przypadku stosowane są również powłoki ochronne, które oprócz aspektów ochronnych, gwarantują blasze trapezowej wyjątkowy wygląd.

Blacha trapezowa Pruszyński odznacza się dużą różnorodnością, dlatego inny jej typ zastosujemy w przypadku pokrycia dachowego dla domu jednorodzinnego, a inny w przypadku budowy hali. Opisywana blacha jawi się jako materiał, który możemy użyć na wielu budowlanych polach. Każdy trapez różni się ceną, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy, który typ blachy pozwoli nam na zrealizowanie naszych planów.

W świecie blach trapezowych
W świecie blach trapezowych

Różnorodność wśród blach trapezowych

W przypadku blach trapezowych, typologia została utworzona od ich zastosowania, dlatego wyróżniamy blachy trapezowe dachowe, blachy trapezowe elewacyjne oraz blachy trapezowe konstrukcyjne. Na elewacji idealnie sprawdzą się blachy trapezowe od T6 do T60 od firmy Blachy Pruszyński, które dostępne są w wielu kolorach, dlatego każdy powinien znaleźć opcję dla siebie. Z kolei blachy od T14 do T60 świetnie nadadzą się na dach domu rodzinnego. W ofercie znajdziemy dwie jej odmiany, czyli blachę powlekaną oraz ocynkowaną. Trapezy o najwyższym profilu, czyli od T60 do T200, idealnie sprawdzą się na dachach o dużej rozpiętości.

Wszystkie jasne strony blach trapezowych

Bez względu na to, którą blachę trapezową wybierzemy, możemy mówić o stałym zestawie ich pozytywnych cech. Każda blacha należąca do tego rodzaju odznacza się ogromną wytrzymałością, zarówno w kwestii nieprzychylnych warunków pogodowych, jak i mechanicznych uszkodzeń czy rdzewienia. Gdy zdecydujemy się na blachę trapezową, strach przed usterkami całkowicie zniknie. Nie będziemy musieli się również obawiać obciążeń, ponieważ trapezy świetnie sobie z nimi radzą. Opisywany materiał pokryciowy posiada również szereg zalet związanych z montażem. Mowa o takich cechach, jak lekkość oraz montaż, który przebiega szybko i bez przesadnego skomplikowania. Ostatnią, ale niemniej istotną jasną stroną blach trapezowych jest jej uniwersalność. Ten rodzaj blachy świetnie odnajdzie się we wszystkich konwencjach, od tych nawiązujących do tradycji, aż do tych romansujących z kulturą nowoczesności.

Gdzie zastosować blachę trapezową?

Blacha trapezowa jawi się jako idealny materiał do prac budowlanych. Wszystko za sprawą mnogości jej zastosowań, bo opisywany typ pokrycia sprawdzi się nie tylko na dachu, ale także na elewacji, wiacie, garażu czy magazynie. Bardzo ciekawe jest też rozwiązanie, w którym blacha trapezowa służy jako budulec ogrodzenia. Oczywiście, każda inwestycja wymaga wyboru innego rodzaju blachy trapezowej. W przypadku konstrukcji nośnych przyda nam się blacha o wysokim profilu, zaś w sytuacji, gdy marzymy o zbudowaniu nowego garażu, postawimy na blachę o profilu niższym.

W świecie blach trapezowych
W świecie blach trapezowych

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze blachy trapezowej?

Pierwszą rzeczą, której powinniśmy się bliżej przyjrzeć, jest oznakowanie blachy trapezowej. Jest to aspekt, który jest silnie związany z jej jakością. Pożądaną certyfikacją blachy trapezowej stanowią norma PN-EN 14782 oraz symbol CE.

Kolejnym bardzo ważnym punktem w wyborze arkuszy opisywanego materiału pokryciowego są pomiary. Przed kupnem blachy trapezowej musimy wykonać dokładne obliczenia oraz sprawdzić, czy otrzymany wynik jawi się jako rzeczywisty czy efektywny wymiar. Pamiętajmy, że wymiary odgrywają bardzo istotną rolę na rynku budowlanym, ponieważ mogą stanowić obiekt konkurencji między firmami.

Przed podjęciem decyzji o zakupie blachy trapezowej, dokładnie przeanalizujmy dostępne powłoki ochronne. Ich wybór musi zagwarantować nam wieloletnią ochronę, ale również wizualną satysfakcję.

Blacha trapezowa nie zna ograniczeń. Dzięki niej powstało wiele interesujących konstrukcji i na pewno, jeszcze wiele takowych uda się stworzyć.

ikona podziel się Przekaż dalej