Co to są woreczki strunowe?

Torebki i woreczki strunowe to wytwarzane głównie z tworzyw sztucznych opakowania, które dzięki zastosowaniu struny można wielokrotnie zamykać i otwierać. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji tych wszechstronnych opakowań jest polietylen o różnych gęstościach, w szczególności LDPE, czyli polietylen o niskiej gęstości.

Obecnie, obok tworzyw sztucznych, coraz częściej do produkcji woreczków i torebek strunowych wykorzystuje się papier. Przykładem mogą być woreczki strunowe przestrzenne typu DOYPACK. Nadają się do przechowywania sypkich i drobnych produktów, dzięki możliwości zamknięcia przy pomocy zgrzewarki. Wyposażone są oczywiście również w strunę pozwalającą na wielokrotne zamykanie i otwieranie. Występują również w wersji foliowej.

Zalety woreczków i torebek strunowych

Niewątpliwą zaletą woreczków i torebek strunowych łatwość ich użycia. Szczelność zamknięcia pozwala przechowywać w nich dużo drobnych przedmiotów. Dzięki przeźroczystości nigdy nie będzie wątpliwości co znajduje się wewnątrz worka strunowego. Bez względu na to jaka będzie zawartość torebki strunowej, będzie ona doskonale chroniona przed wilgocią, drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i pyłami. Zapewniają też dłuższe zachowanie świeżości.

Korzyścią z używania woreczków i torebek strunowych jest niewątpliwie ich atrakcyjna cena, zwłaszcza jeśli kupuje się je w opakowaniach zbiorczych - np. po 100 sztuk. Cena jednostkowa zakupu takiego opakowania zbiorczego w jednym ze sklepów internetowych, jak na przykład Opako czy Neopak, będzie znacznie niższa niż zakup w wielu popularnych sklepach sieciowych.

Woreczki strunowe, które zaskoczą Cię swoją uniwersalnością
Woreczki strunowe, które zaskoczą Cię swoją uniwersalnością

Rodzaje torebek strunowych

Podziału woreczków i torebek strunowych można dokonać w oparciu o materiał z jakiego są wykonane. Najczęściej mamy do czynienia z woreczkami wykonanymi z plastiku. Jednak coraz większą popularność zyskują worki strunowe wykonane z wykorzystaniem papieru. Takie torebki strunowe są bardziej ekologiczne niż plastikowe ponieważ pochodzą przeważnie z materiału z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia. Torebki papierowe występują w wersjach jednolitej papierowej oraz z małym lub dużym przeźroczystym okienkiem.

Woreczki strunowe podzielić można na wersje wyposażone i pozbawione suwaka. Suwak w torebkach strunowych to rozwiązanie które jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z nich. Dzięki niemu zamknięcie i otwarcie woreczka strunowego staje się łatwe niczym zapięcie i odpięcie zamka błyskawicznego.

Wybór przeźroczystych torebek strunowych ułatwia identyfikację znajdujących się w nich produktów. Niemniej nadal może przydać się możliwość opisania zawartości - na przykład w przypadku przechowywania w woreczkach wielu gatunków podobnych przypraw albo ziaren kawy. Pomocne będą w takim przypadku woreczki strunowe z paskami do opisu dostępne przykładowo w ofercie sklepów internetowych Neopak oraz Opako.

Kolejnym podziałem woreczków i torebek strunowych jest podział ze względu na ich grubość, która przekłada się na wytrzymałość. Grubość w przypadku tego rodzaju opakowań podaje się w mikrometrach. Dostępne są cienkie torebki o grubościach 35, 40, 45 mikrometrów, najpopularniejsze o grubości 50 mikrometrów oraz mocne o grubości 80 i super mocne o grubości aż 100 mikrometrów. Dlatego cieńsze woreczki strunowe nadadzą się do drobnych i lekkich przedmiotów bez ostrych krawędzi. Wraz ze wzrostem grubości wytrzymałość będzie coraz większa. Woreczki o grubości 80 mikrometrów nadają się już do transportu produktów o sporej masie, a najgrubsze - 100 mikrometrowe to już produkty o przeznaczeniu właściwie specjalistycznym.

Ostatnim wartym wspomnienia podziałem woreczków i torebek strunowych jest ich podział według wielkości. Tutaj wybór interesującego nas opakowania jest zależny od wielkości lub ilości jego przewidywanej zawartości. Na rynku dostępne są woreczki bardzo małe - przykładowo o wymiarach 40 na 60 mm oraz duże worki strunowe o wielkości przykładowo 550 na 550 mm. Oczywiście dostępnych jest wiele rozmiarów pośrednich a także mniejszych i znacznie większych.

Kończąc opis rodzajów woreczków strunowych warto jeszcze wspomnieć, że dostępne są także woreczki w różnych kolorach oraz torebki strunowe antystatyczne (ESD) będące odpowiednim rozwiązaniem dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i handlem elektroniką.

Mnogość zastosowań woreczków i torebek strunowych

Skoro już o wszechstronności i uniwersalności torebek i woreczków strunowych mowa, warto zastanowić się nad przykładowymi ich zastosowaniami. Najlepiej w tym miejscu posłużyć się konkretnymi przykładami - w zależności od rodzaju, wielkości i grubości, torebki oraz woreczki strunowe mogą służyć do przechowywania:

  • sypkich produktów spożywczych - soli, mąki, kawy, kasz, ryżu, przypraw,
  • przedmiotów wymagających zabezpieczenia przed wilgocią - leków, dokumentów, elektroniki, pieniędzy,
  • produktów spożywczych nadających się do mrożenia - warzyw, owoców, a także dań gotowych,
  • drobnych przedmiotów, które mogłyby ulec zgubieniu lub rozsypaniu - śrubek, nakrętek, koralików i wielu innych drobiazgów do majsterkowania i rękodzieła,
  • ubrań - zarówno w branży odzieżowej jak i na domowe potrzeby przechowywania,
  • klocków i zabawek dla dzieci.

Torebki strunowe w podróży

Ile osób tyle różnych przykładów na pomysłowe zastosowanie torebek i woreczków strunowych. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że jedną z sytuacji, kiedy opakowania te sprawdzają się doskonale, są podróże. Dzięki nim łatwo i wygodnie transportować jest żywności, lekarstwa, kosmetyki a także drobiazgi, które mogły się rozsypać i pogubić w czeluściach bagażu, jak kable i ładowarki czy karty pamięci. Doskonale nadadzą się do zabezpieczenia przed wilgocią telefonu, dokumentów i środków płatniczych, zwłaszcza w trakcie uprawiania sportów wodnych.

Woreczki strunowe w kuchni

LDPE, czyli polietylen stosowany do produkcji torebek i woreczków strunowych to przezroczysta folia, która jest elastyczna także w niskiej temperaturze i obojętna fizjologicznie. Dlatego torebki strunowe są niezastąpione w kuchni - zarówno do przechowywania produktów żywnościowych w temperaturze pokojowej jak i do mrożenia.

Mrożenie jedzenia w woreczkach strunowych jest sposobem na oszczędność czasu i pieniędzy. Prawidłowe mrożenie pozwoli zachować witaminy i wartości odżywcze. Zamrażając w torebkach warto pamiętać o kilku zasadach:

  • jedzenie należy schładzać przed włożeniem do zamrażalnika,
  • nie należy zamrażać jedzenia nieświeżego,
  • nie należy ponownie zamrażać tego co już raz zostało odmrożone,
  • należy dzielić jedzenie do mrożenia na mniejsze porcje i rozmrażać tylko tyle, ile jest potrzebne,
  • z opakowania należy usunąć jak najwięcej powietrza.
Woreczki strunowe, które zaskoczą Cię swoją uniwersalnością
Woreczki strunowe, które zaskoczą Cię swoją uniwersalnością

Torebka strunowa z suwakiem, dzięki łatwości użycia, to doskonałe opakowanie na drugie śniadanie do szkoły dla dziecka. Również osoby dorosłe nie pogardzą takim woreczkiem, dzięki doskonałemu i szczelnemu zabezpieczeniu zawartości. Przewożenie drugiego śniadania w torbie z dokumentami będzie dużo bezpieczniejsze w woreczku strunowym niż w papierze pakowym.

Dowiedz się więcej: https://www.opako.com.pl/woreczki-strunowe-cat-732

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej