Wizualizacja trójwymiarowa

W przypadku obiektów już istniejących, do ich skanowania wykorzystuje się specjalne urządzenia optoelektroniczne. Ich zadaniem jest gromadzenie danych z tysięcy punktów które znajdują się na przestrzennej mapie danej nieruchomości. Dane te są następie konwertowane i przetwarzane, dzięki czemu pozwalają na wygenerowanie bardzo dokładnego modelu budynku. Dawniej dla jego przygotowania konieczne było wykonywanie szczegółowych zdjęć i pomiarów, a także przeprowadzenie ręcznego modelowania. Technologia 3D pozwala na pominięcie tych etapów, ponieważ wszystkie dane są importowane bezpośrednio ze skanu. Wizualizacje opracowane w taki sposób pozwalają na precyzyjne odwzorowanie poszczególnych pomieszczeń czy ciągów komunikacyjnych domu.

Zastosowanie modeli 3D

Modele 3D budynków mają bardzo szerokie zastosowanie. Na ich podstawie można opracowywać wierne wizualizacje trójwymiarowe domów, które są następnie przez dewelopera w procesie promowania i sprzedaży danej inwestycji. Modele 3D ułatwiają też realizację przetargów i pozwalają na dokładne przedstawienie projektów przyszłym właścicielom budynków. Ze względu na dużą ilość szczegółów, mogą być one wykorzystywane na wielu etapach projektowania i budowy domu. W przypadku już istniejących obiektów, dane zebrane podczas skanowania mogą być zależnie od potrzeb i przebiegu prac łatwo modyfikowane. Modele trójwymiarowe są zarazem opracowywane w taki sposób, aby były łatwo zrozumiałe dla inżynierów oraz osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy. Z tego względu każdy może łatwo i szybko się z nimi zapoznać, a następnie podjąć decyzję o budowie lub wprowadzaniu zmian w budynku.

Zastosowanie technologii 3D w projektowaniu domów: przegląd praktycznych zastosowań
Zastosowanie technologii 3D w projektowaniu domów: przegląd praktycznych zastosowań

Oprogramowanie do projektowania domów 3D

Projekty domów w 3D powstają przy użyciu specjalnego oprogramowania. Jego zastosowanie daje bardzo duże możliwości, ponieważ pozwala na dowolne wprowadzanie zmian. W projekcie trójwymiarowym można zaplanować różne wersje ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz stropów czy modyfikować typy drzwi i okien, a nawet uwzględnić różne złożone formy balustrad, lukarn, pokryć czy dachów - w tym jednospadowych, dwuspadowych i wielospadowych. W modelu trójwymiarowym da się również ująć wszelkie kominy, podciągi, naciągi, podpory, płyty stropowe, a także schody proste, gięte czy z podestem. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, istnieje też możliwość teksturowania obiektów. Nowoczesne projekty 3D posiada firma budowlana New-House. Zapoznanie się z nimi daje bardzo duże możliwości dokładnego zapoznania się z oczekiwanym wyglądem przyszłego budynku. Kwestia ta ma szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy inwestora interesuje budowa domu pod klucz.

Zalety i korzyści wizualizacji trójwymiarowych

Projekty domów 3D nie stwarzają praktycznie żadnych ograniczeń pod względem ilości generowanych ścian, dachów, okien, drzwi czy kondygnacji. Wiele takich wizualizacji można przeglądać w wielu perspektywach, rzutach i przekrojach, w tym również w sposób podglądowy jednocześnie dla kilku i bezpośrednio obok siebie. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie pełnego obrazu projektu. Poszczególne powiązane ze sobą obszary mogą być też projektowane w osobnych warstwach, które są oddzielnie wyświetlane lub ukrywane. Nowoczesne projekty domów 3D powstają razem z planem do wniosku budowlanego, na który zwykle składa się plan generalny z wszystkimi widokami i przekrojami. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, istnieje też możliwość późniejszego wprowadzania zmian. Budowa domów jednorodzinnych z wykorzystaniem wizualizacji trójwymiarowych jest znacznie łatwiejsza, ponieważ pozwala inwestorom na lepsze zapoznanie się z projektem. Nowoczesne modele 3D są bardzo realistyczne, co wynika z zastosowania cieni gradientowych.

ikona podziel się Przekaż dalej