Ile kosztuje remont łazienki?

Jesteś tutaj: Kalkulatory Budowlane > Artykuły > Koszt budowy i remontu > Ile kosztuje remont łazienki?

Pytanie, ile kosztuje remont łazienki zadaje sobie bardzo wiele osób stojących przed koniecznością wykonania kompleksowego remontu całego mieszkania lub tylko tego pomieszczenia. Koszt remontu łazienki zależy od bardzo wielu czynników. Odpowiednio dobierając zakres prac możemy osiągnąć naprawdę spore oszczędności, dzięki czemu remont łazienki nie doprowadzi nas do bankructwa. Zobaczmy więc, jaki będzie ile kosztuje remont łazienki o powierzchni 7 m2 ze ścianami o łącznej powierzchni 23 m2. Ceny w artykule zostały zaktualizowane na II kwartał 2014.

Jeżeli chcesz obliczyć koszt remontu Twojej łazienki, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego kalkulatora kosztów remontu łazienki.

Opublikowany: 14 maja 2013

Projekt łazienki

Przystępując do remontu łazienki trzeba mieć przemyślane praktycznie wszystkie szczegóły. Jeszcze przed rozpoczęciem kosztorysowania warto rozrysować sobie całe pomieszczenie i zastanowić się, jakie urządzenia sanitarne chcemy w nim umieść. Przemyślana koncepcja pozwoli nam uniknąć późniejszych rozczarowań, takich jak zbyt wąskie przejście do toalety czy brakujące 5 cm na pralkę.

Jeżeli jednak nie mamy dobrych pomysłów, ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Koszt takiej usługi waha się od 10 do 55 zł/m2 w zależności od rodzaju projektu (koncepcyjnego lub funkcjonalnego w 3D). Jeżeli mamy przewidziane środki na taki wydatek, warto je ponieść. Projektant z doświadczeniem pomyśli o wielu rzeczach, które zostałyby pominięte przez przeciętnego inwestora.

Alternatywnym, zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z portali poświęconych aranżacji wnętrz. Warto również poczytać fora tematyczne i porady ekspertów. Istnieje również możliwość pobrania bezpłatnych aplikacji projektowych, które często udostępniają producenci łazienek.

Dodatkowo aby mieć pewność, że przewidzieliśmy wszystkie wydatki, warto skorzystać z kalkulatora kosztów remontu łazienki dostępnego w serwisie kalkulatorybudowlane.pl. Możemy się tam zapoznać ze wszystkimi potencjalnymi wydatkami, i obliczyć łączny koszt remontu łazienki.

Przygotowanie łazienki do remontu

Pierwszym etapem remontu łazienki jest demontaż starych urządzeń sanitarnych oraz skucie starych płytek. Koszt demontażu wanny, umywalki i WC nie powinien przekroczyć 100 zł/szt., a więc w sumie 300 zł. Skucie starych płytek z podłogi (7 m2) oraz ścian (23 m2) będzie nas kosztowało około 660 zł (średnia cena takich usług to 22 zł/m2). Koszt zakłada skucie starych płytek i wyrównanie ścian pod położenie na ich miejscu nowych.

Na tym etapie musimy sobie również zadać pytanie, czy potrzebna jest wymiana rur hydraulicznych oraz instalacji elektrycznej. Ceny tego typu prac są zróżnicowane i zależą między innymi od rodzaju ścian, rozmieszczenia poszczególnych punktów hydraulicznych lub elektrycznych, ale można przyjąć, że średni koszt wymiany jednego punktu to około 200 zł. Oczywiście koszt będzie wyższy, jeżeli wymieniamy rury tylko w jednym punkcie, a niższy, gdy tych punktów jest więcej. W naszym przypadku istnieje potrzeba wymiany rur przy wszystkich punktach hydraulicznych w łazience, czyli przy umywalce, toalecie, wannie (prysznicu) i przy pralce. Koszt tych prac wyniesie około 800 zł.

W przypadku instalacji elektrycznej koszt wymiany jednego punktu elektrycznego będzie wynosił średnio 69 zł. Tu podobnie jak przy hydraulice ceny zależą przede wszystkim od rodzaju ścian, rozlokowania punktów itd. W naszym kosztorysie przyjmijmy założenie, musimy wymienić 6 punktów elektrycznych (włącznik do światła, lampa sufitowa, oświetlenie lustra oraz trzy gniazdka elektryczne w różnych punktach łazienki). Koszt tych prac będzie wynosił więc ponad 400 zł.

Koszt remontu łazienki a układanie płytek i malowanie

Koszt układania płytek jest uzależniony od regionu Polski, rodzaju powierzchni, wielkości płytek oraz stopnia skomplikowania (czyli w praktyce od konieczności docinania płytek). W naszej łazience założymy cenę układania płytek o standardowej wielkości 30x30 cm, prosty układ z koniecznością docinania płytek tylko przy ścianach. Ułożenie takich płytek kosztuje średnio około 50 zł/m2, przy czym najtańsze oferty (z reguły w mniejszych miastach) można znaleźć już za 35 zł/m2 a najdroższe za około 80 zł m2. Jeżeli mamy do czynienia na przykład z mozaiką lub bardzo skomplikowanymi wzorami, ceny często wzrastają nawet do 120 zł/m2.

W praktyce większość z czytelników musi się liczyć z kosztami na poziomie 50 zł/m2. Robocizna za ułożenie w sumie 30 m2 płytek na ścianach i podłodze odchudzi więc nasz portfel o około 1.500 zł.

Ceny materiałów, zwłaszcza w marketach budowlanych są bardzo podobne w całym kraju (mogą się różnić maksymalnie o kilka procent). Do ułożenia płytek będziemy potrzebować nie tylko samych płytek, ale również chemię budowlaną (klej do płytek, grunt, fuga). Za 1 m2 płytek podłogowych zapłacimy średnio około 41 zł, przy czym najtańsze płytki na promocji można kupić poniżej 20 zł/m2 a te z wyższej półki będą nas kosztowały powyżej 120 zł/m2. Za klej do płytek, preparat gruntujący oraz fugę na podłogę i ściany zapłacimy w sumie około 355 zł (w tej cenie kupimy 135 kg kleju do płytek, ponad 10,5 kg fugi i 2,5 kg preparatu gruntującego - taka ilość wystarczy nam na 30 m2 płytek).

Mając wykończone ściany możemy swobodnie zabrać się za malowanie sufitu. Do łazienki należy zastosować odporną na wilgoć farbę lateksową. Do idealnego pokrycia sufitu powinno wystarczyć trzykrotne malowanie, czyli na sufit o powierzchni 7 m2 będziemy potrzebować około 2l farby. Za dobrej jakości białą farbę lateksową zapłacimy 24-25 zł/litr. Standardowy koszt malowania przez malarza to około 10 zł/m2 (trzy warstwy), ale raczej wątpliwe, aby wynegocjować taką cenę za pomalowanie tak małej powierzchni. Jest to jednak na tyle prosta praca, że możemy ją bez problemu wykonać samodzielnie.

Koszt urządzeń sanitarnych w łazience

Łazienka autor:Jeremy_Levine_DesignTak zwany biały montaż, czyli wymiana urządzeń sanitarnych ma bardzo duży wpływ na finalny koszt remontu łazienki. Aby dowiedzieć się, ile kosztuje remont łazienki trzeba wziąć pod uwagę koszt zakupu takich urządzeń jak wanna lub prysznic, umywalka, toaleta, ewentualnie również bidet.

W niewielkiej, 7-metrowej łazience pierwszy dylemat przed którym staniemy to decyzja - wanna czy prysznic. Koszt zakupu wanny to średnio około 450 zł (najtańsze modele możemy dostać już za 230 zł, ale będą to produkty bardzo niskiej jakości). Za droższą wannę narożną renomowanego producenta trzeba zapłacić ponad 600 zł. Do wanny trzeba dodać również koszt zakupu obudowy. Plastikowa obudowa do wanny to wydatek od 260 do 380 zł, za wykonanie obudowy z płytek ceramicznych zapłacimy już od 500 do nawet 1.500 zł (ceny uzależnione są głównie od rodzaju podkładu - najtańsze są podkłady ze styropianu, najdroższe murowane z cegieł, najpopularniejsze podkłady polistrenowe plasują się mniej więcej pośrodku). Bateria do wanny to około 230 zł, a montaż kolejne 125 zł, w sumie więc za średniej jakości wannę z panelem plastikowym, baterią i montażem zapłacimy około 1.100 zł.

Lepszym rozwiązaniem w małej łazience będzie jednak prysznic. Dobrej jakości kabina prysznicowa z brodzikiem i panelem do obudowy będzie nas kosztowała niecały 1.000 zł. Decydując się na najtańszy model możemy tę cenę obniżyć niemal o połowę - do 500 zł. Wysokiej jakości kabina z brodzikiem to jednak wydatek prawie 2.000 zł. Do tego bateria ze słuchawką (ok. 150 zł, przy czym najtańsze można kupić już za 40 zł, a za baterię wysokiej jakości musimy zapłacić ponad 400 zł) i montaż (200-250 zł). W sumie niezłej jakości kabina z brodzikiem, baterią i montażem wyniesie nas około 1.350 zł.

Alternatywą jest też kabina z hydromasażem. Za najtańsze modele na promocjach możemy zapłacić niecałe 700 zł, ale jeżeli planujemy używać kabiny nieco dłużej, musimy wydać przynajmniej 1.500 zł. Kabina z hydromasażem bardzo wysokiej jakości to już wydatek 2.500 zł. Do tego należy doliczyć koszt montażu na poziomie około 250 zł. W naszym kosztorysie uwzględnimy jednak zwykłą kabinę prysznicową dobrej jakości z brodzikiem, baterią i montażem. 

Kolejnym kosztem przy remoncie łazienki jest toaleta. Do wyboru mamy toaletę typu kompakt (ze zbiornikiem zewnętrznym) lub taką z zabudowanym zbiornikiem. Najtańsze WC kompakt możemy kupić już za 200 zł, przy czym za dobrej jakości model musimy zapłacić około 400 zł. Za droższe modele musimy zapłacić już ponad 700 zł. Montaż toalety typu kompakt to niewielki koszt - około 80 zł.

W przypadku WC z podwieszaną miską i zabudowanym zbiornikiem na stelażu koszt zakupu materiałów (miska , stelaż, zbiornik i komplet wężyków) to minimum 350 zł, a średnio bliżej 600 zł. Za wysokiej jakości zestaw zapłacimy już ponad 1.200 zł. Również koszt montażu jest znacząco wyższy w przypadku toalety z zabudowanym zbiornikiem, zapłacimy za niego nie mniej niż 150, a średnio około 200 zł. W naszym kosztorysie remontu łazienki zdecydowaliśmy się na średniej jakości WC z zabudowanym zbiornikiem na wodę, który kosztował nas będzie niecałe 800 zł z montażem.

Kolejnym kosztem remontu łazienki związanym z sanitariatem jest umywalka. Za umywalkę podszafkową (z szafką i syfonem w zestawie) zapłacimy średnio 330 zł (przy czym najtańsze modele na promocji można dostać już za niewiele ponad 100 zł). Dobrej jakości model to wydatek 550-600 zł. Koszty umywalki podwieszanej są bardzo podobne, za umywalkę, półpostument zakrywający rury, syfon i zestaw śrub do montażu zapłacimy od 120 do 520 zł (dobrej jakości model można znaleźć już za 300-350 zł). Do umywalki niezbędna jest też bateria (130 zł za niezły model, ale najtańsze można nabyć już za 30 zł). Montaż umywalki przez fachowca to wydatek kolejnych 70 zł. W sumie za dobrą umywalkę podwieszaną z baterią i montażem zapłacimy około 520 zł. 

W naszej łazience nie znajdzie się już miejsca na bidet, ale zakup takiego urządzenia (średniej jakości - nie najdroższego i nie najtańszego) wraz z baterią i montażem będzie nas kosztował około 700 zł.

Pozostałe koszty remontu łazienki

Do wydatków związanych z remontem łazienki należy doliczyć jeszcze kilka pozycji:

 • Wymiana drzwi wewnętrznych (około 460 zł za drzwi z ościeżnicą i 170 zł za montaż)
 • Zakup nowego grzejnika (350 zł)
 • Zakup drobnych akcesoriów do łazienki (półka, kilka wieszaków, uchwyt do papieru - w sumie niecałe 150 zł)
 • Zakup dwóch szafek dwudrzwiowych (stojąca i wisząca) za 520 zł

W sumie dodatkowe elementy wyposażenia łazienki wyniosą nas kolejne 1.600 zł.

Łączny koszt remontu łazienki 7 m2

Podłoga Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Robocizna - skuwanie starych płytek 22,00 zł/m2 7,00 m2 154,00 zł
Płytki na podłogę 41,00 zł/m2 7,00 m2 287,00 zł
$$ Fuga na podłogę 13,52 zł/kg 2,45 kg 33,12 zł
Klej do płytek 1,60 zł/kg 31,50 kg 50,40 zł
Preparat gruntujący na podłogę 6,25 zł/kg 0,58 kg 3,65 zł
$$ Robocizna - układanie płytek na podłodze 50,00 zł/m2 7,00 m2 350,00 zł
Ściany i sufit Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Robocizna - skuwanie starej terakoty 22,00 zł/m2 23,00 m2 506,00 zł
$$ Płytki na ściany 41,50 zł/m2 23,00 m2 954,50 zł
$$ Fuga na ściany 13,52 zł/kg 8,05 kg 108,84 zł
Klej do płytek ściany 1,60 zł/kg 103,50 kg 165,60 zł
Preparat gruntujący powierzchnię ścian 6,25 zł/kg 1,92 kg 11,98 zł
$$ Robocizna - układanie płytek na ścianach 50,00 zł/m2 23,00 m2 1 150,00 zł
Farba lateksowa do łazienki 24,00 zł/litr 2,10 l 50,40 zł
Hydraulika i elektryka Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
$$ Koszt wymiany hydrauliki 200,00 zł/punkt 4,00 pkt. 800,00 zł
$$ Wymiana instalacji elektrycznej 68,75 zł/punkt 6,00 pkt. 412,50 zł
Sanitariat Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Demontaż starych urządzeń sanitarnych 100,00 3,00 300,00
$$ Kabina prysznicowa z brodzikiem standardowa 978,00 zł/szt. 1,00 szt. 978,00 zł
$$ Bateria do prysznica 149,00 zł/szt. 1,00 szt. 149,00 zł
Robocizna - montaż kabiny i brodzika 230,00 zł
$$ WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym 589,00 zł/szt. 1,00 szt. 589,00 zł
$$ Montaż WC podwieszanego 200,00 zł 1,00 szt. 200,00 zł
$$ Umywalka podwieszana z półpostumentem i syfonem 324,00 zł/szt. 1,00 szt. 324,00 zł
$$ Bateria do umywalki 129,00 zł/szt. 1,00 szt. 129,00 zł
Robocizna - montaż umywalki 70,00 zł
Inne Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Drzwi z ościeżnicą i montażem 630,00 zł/szt. 1,00 szt. 630,00 zł
$$ Półka łazienkowa 59,00 zł/szt. 1,00 szt. 59,00 zł
$$ Wieszaki na ręczniki 16,80 zł/szt. 2,00 szt. 33,60 zł
$$ Uchwyt do papieru 43,90 zł/szt. 1,00 szt. 43,90 zł
Grzejnik 350,00 zł/szt. 1,00 szt. 350,00 zł
$$ Szafka wisząca dwudrzwiowa 240,00 zł/szt. 1,00 szt. 240,00 zł
$$ Szafka stojąca dwudrzwiowa 286,00 zł/szt. 1,00 szt. 286,00 zł
$$ Grzejnik 379,00 zł/szt. 1,00 szt. 379,00 zł
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 10 028,49 zł

Suma - czyli ile kosztuje remont łazienki?

Łączny koszt remontu naszej łazienki o powierzchni 7 m2 wyniósł niecałe 9.700 zł. Zakłada on kompleksowy remont całego pomieszczenia uwzględniający takie prace jak kucie starych płytek, wymiana instalacji, położenie nowych płytek, malowanie, wymiana wszystkich urządzeń sanitarnych oraz zakup nowego wyposażenia (drzwi, wieszaki, półki, meble). Oczywiście koszt remontu łazienki może być dużo niższy, jeżeli część prac wykonamy samodzielnie i skorzystamy z najtańszych dostępnych na rynku materiałów - wtedy kompleksowy remont można zrobić nawet za 3-4 tysiące złotych.

Wszystkie kwoty ukazane w artykule mają charakter poglądowy. Konkretny cennik ustala się zawsze bezpośrednio z wykonawcą, który zazwyczaj ocenia sytuację na miejscu. Jeżeli chcesz stworzyć własny kosztorys na podstawie tego powyżej, kliknij na przycisk modyfikuj - to nic nie kosztuje!

Przypominamy, że koszt remontu Twojej łazienki najszybciej obliczysz na kalkulatorze kosztów wykończenia łazienki.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł

Powiązane artykuły

Podobne artykuły

Komentarze

 1. WRX

  Z mojego doświadczenia (a wykańczałem łazienkę półtora roku temu) wynika, że 20000 to absulotnie minimalna kwota, którą trzeba poświęcić na przyzwoity remont. Jeżeli nie chce się mieć plastikowej muszli klozetowej i stale zacinających się drzwiczek od prysznica, to trzeba zainwestować przynajmniej w materiały z tzw. średniej półki cenowej...

 2. Olo

  Łazienkę można wykończyć nawet za kilka tysięcy, jak się postarasz przyoszczędzić też na robociźnie, to spokojnie za 5000 wykończysz wszystko

 3. Wiesiek

  Jeżeli robisz pełny remont, to nie ma szans wykończyć cokolwiek za 5000. Za same kafle zapłacisz połowę tej kwoty, do tego trzeba je położyć (robocizna), trzeba jakiś sanitariat, meble itd...

 4. Olo

  Oczywiście, że da się za 5000, tylko musisz trochę się samodzielnie zaangażować w remont, czasem nawet więcej niż trochę... No i na wykończeniu trzeba przyoszczędzić

 5. gdulec

  Wszystko kwestia tego w jaki sposób organizujesz sobie poszczególne elementy wyposażenia. W sklepie E-inclusive w zasadzie wszystko co znaleźliśmy w markecie, udało się kupować za 40-50% mniej, a to już przecież bardzo wysoka obniżka, prawda? Więc szukajcie, kombinujcie, a nie będziecie mieli problemów z rozsądnym zakupem.

Komentarze wyłączone.


Ta strona korzysta z plików cookies.

Umożliwia nam to prezentację treści najlepiej dostosowanych do Twoich potrzeb, jak również dokładniejsze wyliczanie dla Ciebie kosztów remontu. Jeżeli nie zgadzasz się na to, prosimy o zmianę ustawień w używanej przeglądarce. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na korzystanie z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce cookies.