Jesteś tu: Remont mieszkania
Wyszukaj więcej artykułów

Ile kosztuje remont kuchni?

Kuchnia jest nieodłącznym elementem każdego mieszkania czy domu. To w niej przygotowuje się posiłki. Często jest to również pomieszczenie, w którym rozgrywa się życie towarzyskie domowników. Decydując się na generalny remont kuchni warto dokładnie się do niego przygotować i przemyśleć kilka kluczowych kwestii, jak zamówienie kuchni na wymiar lub kupno gotowych mebli w markecie. Odpowiedni plan oraz przemyślane decyzje mogą uchronić przed zbędnymi wydatkami oraz niepotrzebnymi nerwami. Zobaczmy więc, ile kosztuje remont kuchni o powierzchni 9 m2. W ramach remontu zostanie przebudowana hydraulika, położone nowe płytki, pomalowane zostaną ściany, a w kuchni znajdą się ponadto nowe meble kuchenne, zlewozmywak, lodówka, zmywarka, piekarnik i oświetlenie podszafkowe.

Pamiętaj, że koszty remontu kuchni możesz zawsze policzyć na naszym specjalnym kalkulatorze - kliknij tu aby skorzystać.

opublikowano: 10 czerwca 2013

Przede wszystkim projekt i wybór odpowiedniego wykonawcy

Najważniejszy jest pomysł. Jeżeli mamy koncepcję wyglądu kuchni to świetnie. W przypadku braku projektu, możemy zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy pomogą nam urzeczywistnić nasze marzenia. Koszt takiej usługi nie należy do najtańszych, jednak fachowa wiedza w tej dziedzinie może okazać się niezbędna. Kompleksowy projekt i aranżacja wnętrza oscyluje w granicach 60-90 złotych za metr kwadratowy, chociaż w szczególnych przypadkach ceny są znacząco niższe. Oczywiście zaletą takiego rozwiązania jest dopasowanie materiałów i pomysłów do możliwości finansowych klienta. Znacznie tańszą opcją, jest zakup gotowego projektu z różnych stron internetowych. Najtaniej jest oczywiście skomponować kuchnię zgodnie z własnymi potrzebami, gustem i zasobnością portfela. Niestety jest to również najbardziej czasochłonna opcja, wymagająca rzetelnego podejścia do sprawy i odrobinę wyobraźni przestrzennej.

Osobnym tematem jest wybór odpowiedniego wykonawcy, który z jednej strony zaproponuje atrakcyjną cenę, a z drugiej zapewni wysoką jakość wykonania. Oczywiście znalezienie tego typu firmy nie jest proste. Na rynku znajduje się wielu bardzo słabych wykonawców, jak również sporo firm, które za swoje usługi liczą sobie kilkukrotnie więcej od innych. Dobrym rozwiązaniem będzie pozyskanie z rynku przynajmniej kilku ofert i dopiero na ich podstawie podjęcie decyzji o wyborze wykonawcy. Aby nie obdzwaniać kilkudziesięciu firm najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy oferowanej przez Kalkulatory Budowlane. Dzięki niej bezpłatnie roześlesz zapytanie do wielu firm w Twoim regionie, a te, które będą zainteresowane jego realizacją zgłoszą się do Ciebie ze swoimi ofertami.

Demontaż starych elementów oraz przygotowanie pomieszczenia

Następnym krokiem w remoncie kuchni jest pozbycie się starych mebli i rzeczy, które nie będą przydatne w nowej koncepcji. Tu ceny również są zróżnicowane. Koszt demontażu mebli kuchennych waha się w granicach 250- 400 złotych. Usunięcie futryny to cena od 50 do 70 złotych za sztukę. Kolejną, najbardziej brudzącą czynnością jest skucie płytek ceramicznych z podłogi i ścian. Średnia cena takich działań wynosi między 15 a 30 złotych za metr kwadratowy. Usunięcie powłok malarskich bądź okładzin oscyluje w granicach 5 złotych za metr kwadratowy. Należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju śmieci remontowe w postaci starych mebli, płytek, gruzu czy tapet właściciel lokalu wyrzuca na własny koszt. Odpady te można usunąć tylko i wyłącznie do specjalnego kontenera, wynajętego za pośrednictwem administracji, firmy usuwającej odpady komunalne z danego adresu lub firm świadczących usługi wypożyczania kontenerów budowlanych. Koszt takiego wynajmu waha się od 200 do 600 złotych.

Wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej

Przy okazji gruntownego remontu kuchni głównie w starym budownictwie, warto zainteresować się stanem instalacji elektrycznej. Jeśli jest ona dwużyłowa o aluminiowym rdzeniu warto wymienić w niej przewody na miedziane. Koszt wymiany instalacji elektrycznej w kuchni będzie uzależniony od wielu czynników - rozmieszczenia punktów, materiału, z jakiego zrobione są ściany i wielu innych czynników. Generalnie można przyjąć, że koszt takiej usługi oscyluje w granicach 55-110 zł za punkt, przy czym średnia cena wynosi około 69 zł/punkt. Przy założeniu, że mamy do wymiany 7 punktów elektrycznych (4 gniazdka, oświetlenie podszafkowe, lapma w kuchni oraz włącznik światła) koszt wyniesie około 480 zł. W koszt ten wchodzą materiały oraz komplet prac (wraz z kuciem ścian).

Na uwagę zasługuje również instalacja wodno-kanalizacyjna. Wymiana jednego punktu jest znacznie droższa, niż w przypadku instalacji elektrycznej. Średni koszt takiej usługi to około 200 zł za punkt, przy założeniu, że mamy w kuchni dwa punkty hydrauliczne (zlewozmywak oraz zmywarka do naczyń) ten punkt kosztu remontu kuchni wyniesie nas około 400 zł.

Ściany i podłoga

Wykończenie ścian i podłogi to kolejny etap remontu kuchni. Na początek należy skuć stare płytki z podłogi i ścian. Koszt takich prac to średnio 22 zł/m2. Następnie można przystąpić do położenia płytek. W przypadku podłogi koszt płytek na powierzchnię 9 m2 to około 490 zł, z czego większość stanowi koszt samych płytek (około 42 zł/m2 przy czym ceny płytek kształtują się od 18 do około 100 zł/m2), do tego dochodzi klej dp płytek, preparat gruntujący oraz fuga. Układanie płytek to zwykle koszt około 50 zł/m2 ale tu również ceny kształtują się od 35 do 80 zł/m2 (pomijając szczególne przypadki, jak na przykład bardzo małe płytki - mozaikę). Łączny koszt remontu podłogi w kuchni wyniesie więc około 1.140 zł.

Koszt remontu kuchni musi uwzględniać również płytki na ścianach. Zwykle płytkami wykłada się tylko część ściany w okolicach blatów, która jest najbardziej narażona na zabrudzenia podczas przygotowywania posiłków. Załóżmy, że w naszej kuchni potrzebujemy skuć a następnie położyć 10 m2 płytek na ścianach. Łączny koszt materiałów i robocizny za taki zakres prac wyniesie około 1.260 zł.

Pozostałe ściany wystarczy pomalować specjalną farbą lateksową - odporną na często obecną w kuchni wilgoć. Koszt takich prac nie będzie zbyt wysoki. Do pomalowania 34 m2 powierzchni (25 m2 ścian i 9 m2 sufitu) będziemy potrzebować 5,5 litra farby gruntującej (dwukrotne gruntowanie) i około 3 litrów farby lateksowej (zakładamy jedną warstwę). Do tego dochodzi koszt malarza, który za trzy warstwy farby na takiej powierzchni weźmie około 340 zł. Jeżeli ogranicza nas budżet, takie prace możemy swobodnie wykonać sami kupując podstawowe narzędzia malarskie (komplet wałków i pędzli będzie kosztował około 50 zł).

Remont kuchni a wymiana mebli kuchennych

Piękna kuchnia przy tarasie, pies leżący na kaflach, FLICKR by Jeremy Levine DesignRemont kuchni uwzględnia zwykle również wymianę wysłużonych mebli kuchennych. Koszt nowych mebli zależy przede wszystkim od tego, czy decydujemy się na gotowy zestaw ze sklepu, czy też preferujemy meble wykonane na wymiar.

Najtańsze zestawy mebli kuchennych możemy znaleźć już za kilkaset złotych. Bez większego problemu w marketach budowlanych znajdziemy podstawowe zestawy mebli kuchennych za około 600 zł, a na specjalnych promocjach nawet za połowę tej ceny. Trzeba jednak pamiętać, że są to produkty bardzo niskiej jakości, których żywotność będzie bardzo krótka. Za średniej jakości zestaw szafek (3-4 szafki na dole i 4-5 wiszących na górze) musimy zapłacić już 2.800-3.000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na wysokiej jakości zestaw mebli, w których wiele elementów można wybierać indywidualnie (na przykład systemy kuchni z IKEA), musimy się liczyć z wydatkiem około 5.000-6.000 zł za zestaw 9 szafek.

Kupując gotowy zestaw mebli, do kosztu remontu kuchni trzeba doliczyć cenę blatu (około 200 zł za metr bieżący blatu drewnianego, dla oszczędnych dostępne są również blaty laminowane w cenie około 50 zł za metr bieżący) oraz koszt montażu szafek - około 500 zł.

Dla porównania koszt mebli wykonywanych na zamówienie waha się od 600 do 2.500 zł za metr bieżący. Jeden metr bieżący szafek kuchennych oznacza metr szafki wiszącej + metr szafki stojącej (czyli góra + dół). 600 zł to najprostsze szafki wykonane z niskiej jakości materiałów, szafki powyżej 2.000 charakteryzują się najlepszymi materiałami oraz zaawansowanymi rozwiązaniami (różnego rodzaju karuzele w szafkach narożnych, systemy szufladowe itd.). Zwykle cena średniej jakości mebli na wymiar powinna wynosić około 1.200 zł za metr bieżący. Cena ta uwzględnia już koszt blatu drewnianego oraz koszt montażu szafek.

Wymiana armatury kuchennej i sprzętu AGD

Kolejnym wydatkiem będzie zakup i montaż zlewozmywaka. Za dobrej jakości zlewozmywak zapłacimy około 250 zł, do tego 160 zł za baterię do zlewozmywaka, 78 zł za zastaw wężyków doprowadzających wodę i około 150 zł za montaż wszystkiego przez specjalistę (cena montażu uwzględnia wycięcie otworu w blacie).

Remont kuchni często wymaga również wymiany sprzętu AGD. Za dobrej jakości lodówkę do zabudowy o pojemności 220 litrów zapłacimy około 1.200 zł. Elektryczna kuchenka z piecykiem również to wydatek kolejnych 1.300 zł. Jeżeli potrzebujemy kuchenkę gazową z elektrycznym piecykiem, średniej jakości model możemy kupić nieco taniej - już za 949 zł. Za zmywarkę zapłacimy koleje 1.200 zł, a niezłej jakości okap kominowy będzie nas kosztował kolejne 240 zł. W sumie za wymianę podstawowego sprzętu AGD zapłacimy prawie 3.600 zł.

Jednym z ostatnich etapów remontu kuchni jest montaż nowego oświetlenia. Koszt lampy sufitowej oraz trzech punktów oświetlenia podszafkowego to około 460 zł (cena uwzględnia montaż - 200 zł). Można oczywiście zdecydować się na droższe oświetlenie punktowe w suficie, ale wtedy trzeba się liczyć z koniecznością montażu sufitu podwieszanego, który może kosztować od 70 do nawet 165 zł/m2

Ostatnimi kosztami będzie wymiana grzejnika (około 300-400 zł za grzejnik o mocy około 900-1.100 W), drzwi wejściowych (od 250 do 1.000 zł za komplet drzwi z ościeżnicą, średnia cena to około 450 zł, do tej ceny należy doliczyć około 180 zł za montaż) oraz koszt wymiany okna (700 zł z robocizną za spore okno).

Łączny koszt remontu kuchni

Modyfikuj
Podłoga Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Płytki na podłogę
$$ Płytki na podłogę 42,00 zł/m2 9,00 m2 378,00 zł
$$ Fuga na podłogę 13,52 zł/kg 3,15 kg 42,59 zł
Klej do płytek - podłoga 1,60 zł/kg 40,50 kg 64,80 zł
Preparat gruntujący - podłoga 6,25 zł/kg 0,75 kg 4,69 zł
$$ Robocizna – układanie płytek na podłodze 50,00 zł/m2 9,00 m2 450,00 zł
Robocizna - skuwanie starych płytek z podłogi 22,00 zł/m2 9,00 m2 198,00 zł
Inne
Ściany i sufit Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Płytki na ścianę
$$ Płytki na ścianę 41,50 zł/m2 10,00 m2 415,00 zł
$$ Fuga na ścianę 13,52 zł/kg 3,50 kg 47,32 zł
Klej do płytek na ściany 1,60 zł/kg 45,00 kg 72,00 zł
Preparat gruntujący powierzchnię ścian 6,25 zł/kg 0,83 kg 5,21 zł
$$ Robocizna – układanie glazury na ścianach 50,00 zł/m2 10,00 m2 500,00 zł
Robocizna - skuwanie starych płytek z podłogi 22,00 zł/m2 10,00 m2 220,00 zł
Malowanie
Farba gruntująca biała 4,00 zł/litr 5,67 l 22,67 zł
$$ Farba do kuchni 16,80 zł/litr 2,83 l 47,60 zł
$ Robocizna - malowanie 6,00 zł/m2 34,00 m2 204,00 zł
Inne
Hydraulika i elektryka Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Instalacja elektryczna
$$ Wymiana instalacji elektrycznej (z robocizną) 68,75 zł/punkt 7,00 pkt. 481,25 zł
Hydraulika
$$ Wymiana hydrauliki 200,00 zł/punkt 2,00 pkt. 400,00 zł
Oświetlenie
$$ Lampa sufitowa 89,00 zł/szt. 1,00 szt. 89,00 zł
$$ Oświetlenie pod szafkami kuchennymi 59,50 zł/punkt 3,00 pkt. 178,50 zł
$$ Robocizna - montaż oświetlenia 50,00 zł/punkt 4,00 pkt. 200,00 zł
Inne
Wyposażenie Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Meble kuchenne
$$$ Meble kuchenne na wymiar 2 500,00 zł/mb 4,00 mb 10 000,00 zł
Robocizna - montaż szafek kuchennych 500,00 zł
Blat kuchenny
$$ Blat drewniany 200,00 zł/mb 3,00 mb 600,00 zł
Armatura
$$ Zlewozmywak 249,00 zł/szt. 1,00 szt. 249,00 zł
$$ Bateria do zlewozmywaka 160,00 zł/szt. 1,00 szt. 160,00 zł
Wężyki, syfon i odpływ 78,00 zł
Robocizna - montaż zlewozmywaka 150,00 zł
AGD
$$ Lodówka wolnostojąca, poj. ~220 litrów 1 200,00 zł/szt. 1,00 szt. 1 200,00 zł
$$ Kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym 949,00 zł/szt. 1,00 szt. 949,00 zł
$$ Zmywarka wolnostojąca 1 200,00 zł/szt. 1,00 szt. 1 200,00 zł
$$ Okap kominowy 240,00 zł/szt. 1,00 szt. 240,00 zł
Inne
Inne Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Ogrzewanie
$$ Grzejnik 379,00 zł/szt. 1,00 szt. 379,00 zł
Okno
$$ Okno PCV - białe 336,63 zł/m2 1,65 m2 555,44 zł
$$ Montaż okna 75,00 zł/m2 2,00 m2 150,00 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 20 431,07 zł

Podsumowując koszt remontu kuchni w zależności od jego zakresu może nas kosztować od 2-3 tysięcy złotych (przy wymianie lub odświeżeniu tylko kilku elementów) do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W naszym przypadku obliczyliśmy kompleksowy koszt wszystkich prac i łączna cena - nieco ponad 20.000 zł zakłada gruntowną renowację i wymianę praktycznie wszystkich urządzeń. Koszt remontu kuchni może być oczywiście dużo niższy, jeżeli zrezygnujemy na przykład z wymiany mebli czy sprzętu AGD. Remont kuchni może wtedy nas kosztować właśnie 2-3 tysiące złotych.

Jeżeli chciałbyś dokładnie policzyć koszty remontu łazienki, zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora kosztów remontu kuchni (kliknij tu).

Tematy związane z tym artykułem:

Znajdź firmę budowlaną

Artykuły łazienkowe

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij