Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO)?

Jesteś tutaj: Kalkulatory Budowlane > Artykuły > Koszt budowy i remontu > Ile kosztuje instalacja centralnego ogrzewania (CO)?

Koszt kompletnej instalacji centralnego ogrzewania to dość odczuwalny wydatek, nad którym warto się dokładnie zastanowić. Zaleca się inwestycje w dobry jakościowo kocioł grzewczy oraz nowoczesne grzejniki i akcesoria dodatkowe. Pamiętajmy, że jakość centralnego ogrzewania w dużej mierze odpowiada za późniejsze koszty eksploatacji budynku. Zatem warto sporządzić dobry projekt i wybrać metodę ogrzewania, która zaspokoi wszystkie nasze oczekiwania.

Jeżeli chcesz sprawdzić koszty montażu instalacji centralnego ogrzewania, zachęcamy do odwiedzania odpowiedniego Kalkulatora Budowlanego.

Opublikowany: 20 listopada 2013

Określenie wielkości budynku i metody ogrzewania

Wielkość budynku ma kluczowe znaczenie. To od niej zależy koszt instalacji oraz wybór konkretnej metody ogrzewania. W mniejszych domach możemy zamontować kominki z płaszczem wodnym. Jednak w domach o powierzchniach powyżej 150 m2 takie rozwiązanie nie będzie wystarczające. Załóżmy, że nasz dom składa się z piwnicy, parteru i poddasza użytkowego. Ogrzewane będą dwie kondygnacje. Każda z nich ma powierzchnię 80 m2. Zatem całkowita powierzchnia do ogrzania wyniesie 160 m2. Jest to dość ważna informacja, bowiem to od niej zależy wybór pieca oraz koszt instalacji rur grzewczych.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie metodą pośrednią – z użyciem grzejników. Wodny system grzewczy pozwala na efektywne, promieniujące dogrzanie niemal każdego budynku. Większość systemów ogrzewania wodnego jest zasilane poprzez gaz, węgiel, eko-groszek, olej opałowy lub drewno. W naszym budynku zainstalujemy wydajny piec gazowy. Instalacje gazowe należą do najbardziej komfortowych, nie wymagają regularnej kontroli ani dokładania opału. Ich kolejną zaletą jest dość atrakcyjna cena kompletnej instalacji grzewczej.

W naszym przykładzie rozważamy dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada ogrzewanie dolnego piętra (80 m2) ogrzewaniem podłogowym, a górnego grzejnikami. Koszt takiego rozwiązania będzie wyglądał następująco:

Koszt instalacji centralnego ogrzewania - ogrzewanie podłogowe + grzejniki

Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
$$ Grzejniki + Instalacja C.O. - materiały + montaż 90,00 zł/m2 80,00 m2 7 200,00 zł
$$ Ogrzewanie podłogowe - materiały + robocizna 99,00 zł/m2 80,00 m2 7 920,00 zł
$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem na paliwo stałe 13 111,00 zł 13 111,00 zł Wygraj
3000 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 2 000,00 zł
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 30 231,00 zł

Drugim scenariuszem będzie obsługa całego centralnego ogrzewania poprzez grzejniki. Kosztorys będzie wyglądał wtedy nastepująco:

Koszt instalacji centralnego ogrzewania - grzejniki na 160 m2 i kocioł gazowy

Wykończenie wnętrza Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
$$ Grzejniki + Instalacja C.O. - materiały + montaż 90,00 zł/m2 160,00 m2 14 400,00 zł
$$ Wyposażenie kotłowni - z kotłem gazowym 15 595,00 zł 15 595,00 zł Wygraj
3000 zł
Wyposażenie kotłowni - montaż, robocizna 2 000,00 zł
* Wszystkie ceny są cenami brutto.
SUMA: 31 995,00 zł

Kiedy rozpocząć montaż instalacji centralnego ogrzewania?

Najkorzystniej byłoby rozpocząć montaż instalacji centralnego ogrzewanie wtedy, gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. W jego wnętrzu nie ma jeszcze tynków ani posadzek. Dzięki temu będziemy w stanie zamaskować rury grzewcze i rozprowadzić ewentualne ogrzewanie podłogowe. Co prawda możemy też montować instalacje centralnego ogrzewania w chwili, gdy na ścianach znajduje się już tynk. Jednak będzie to znacznie trudniejsze i kosztowniejsze przedsięwzięcie (niezbędne będzie kucie ścian), a jego efekt wizualny będzie znacznie gorszy.

Centralne ogrzewanie z grzejnikami

Pierwszym etapem prac będzie dokładne określenie miejsca zawieszenia grzejników. W tym samym czasie oznaczamy również punkty podłączenia rur grzewczych oraz specjalnych rozdzielaczy.

W następnej kolejności fachowiec powinien wytyczyć linię przebiegu rur grzewczych. Owe działania pozwolą dokładnie wymierzyć długość rur, które trzeba będzie zakupić. Do instalacji centralnego ogrzewania na dwóch kondygnacjach o łącznej powierzchni 160 m2 zużyjemy od 80 do 95 metrów bieżących rur (w zależności od specyfiki budynku oraz od rozkładu pomieszczeń). Aby jednak uniknąć pracochłonnego liczenia z dokładnością do metra potrzebnych rur możemy posiłkować się również współczynnikami. Średnio w piętrowym domu rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania wraz z zakupem grzejników będzie kosztowało od 72 do 126 zł/m2, średnio około 90 zł) . Cena uwzględnia rozprowadzenie rur C.O., zakup i montaż grzejników. W sumie więc za instalację C.O. zasilaną grzejnikami zapłacimy w naszym domu około 14.400 zł.

Centralne ogrzewanie 50/50 - ogrzewanie podłogowe + grzejniki

Panel kontrolny do ustawiania temperatury w całym domu - FLICKR.com by sean dreilingerAlternatywą dla centralnego ogrzewania opartego na grzejnikach jest ogrzewanie podłogowe. Jest ono używane najczęściej w reprezentacyjnych pomieszczeniach, których nie chcemy "zaśmiecać" mało estetycznymi grzejnikami.

W naszym przypadku wzięliśmy pod uwagę scenariusz, w którym dolna kondygnacja budynku jest wyposażona w nieco droższe ogrzewanie podłogowe, a górna kondygnacja w tradycyjne grzejniki.

Koszt montażu grzejników pozostanie w tym przypadku bez zmian - średnio będzie to około 90 zł/m2 powierzchni pomieszczenia.

W przypadku ogrzewania podłogowego ceny są nieco wyższe. Kompletna instalacja ogrzewania podłogowego wraz z montażem wynosi od 80 do 138 zł/m2. Cena zawiera komplet materiałów, pokojowy sterownik temperatury, pompy, rury, styropian, folię, termostat i tym podobne, niezbędne materiały oraz ich montaż - rozprowadzenie na podłodze. Średnia cena, przy której można nabyć niezłe materiały i wynająć dobrego fachowca to około 99 zł. Tak więc w naszym przypadku koszt instalacji C.O. wraz z grzejnikami na górnej kondygnacji wyniesie około 7.000 zł, natomiast koszt instalacji ogrzewania podłogowego około 8.000 zł.

Wybór i montaż źródła ciepła - piec gazowy czy na paliwo stałe?

Przed wyborem konkretnego pieca do naszej instalacji centralnego ogrzewania powinniśmy określić jego moc. Szacuje się, że do ocieplenia 1 m2 budynku niskoenergetycznego potrzebne będzie od 15 do 40W. Owa moc powinna być nieco większa, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie wody. Minimalna rekomendowana moc pieca gazowego w dobrze zaizolowanym, niskoenergetycznym domu o powierzchni 160 m2 wynosi 25 kW.

Centralny punkt instalacji centralnego ogrzewania - piec gazowy podłączony do reszty rur doprowadzających ciepłą wodę do grzejników w pomieszczeniach - source: FLICKR.com by skiblerPo określeniu mocy kotła przystępujemy do wyboru jego funkcji. W ofertach handlowych znajdziemy kotły:

  • Jednofunkcyjne – służące wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń.
  • Dwufunkcyjne – wyposażone w przepływowy wymiennik podgrzewający wodę. Takie typ kotła stosujemy wtedy, gdy zdecydujemy się na dodatkowe ogrzewanie wody użytkowej.

Zarówno kocioł jedno- jak i dwufunkcyjny może mieć otwartą bądź zamkniętą komorę spalania. Wybór jest tu ściśle uzależniony od wielkości naszej kotłowni.

  • Kocioł z otwartą komorą spalania – musi być umieszczony w kotłowni o większej powierzchni (przynajmniej 8 m3). Tego typu konstrukcje zasysają powietrze bezpośrednio z kotłowni. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, będziemy musieli zadbać o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia.
  • Kocioł z zamkniętą komorą spalania – może być umieszczony w kotłowniach o rozmiarze minimum 6 m3. Konstrukcja z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz budynku. Dzięki temu powietrze w kotłowni nie miesza się ze spalinami wydobywającymi się z kotła.

Oprócz samego pieca musimy również zakupić pozostałe elementy wyposażenia kotłowni, takie jak pompy, zawory i system rozprowadzania wody. Koszt kompletnego wyposażenia kotłowni wraz z piecem na paliwo stałe wyniesie od 9.300 do 17.000 zł. Jeżeli zdecydujemy się na piec gazowy, cena wyposażenia kotłowni wyniesie od 9.400 do 23.200 zł. Średnio za wyposażenie dobrej jakości zapłacimy około 15.600 zł przy kotle gazowym lub 13.000 przy kotle na paliwo stałe.

Za montaż wszystkich urządzeń w kotłowni zapłacimy kolejne 2.000 zł.

Podsumowanie kosztów

Koszt założenia kompletnej instalacji centralnego ogrzewania w domu o powierzchni 160 m2 wynosi około 30-32 tys. zł. W obliczeniach ujęliśmy koszt montażu i zakupu 12 wydajnych grzejników o mocy 1100-1300 W, instalacji ogrzewania podłogowego, koszt doprowadzenia rur grzewczych, a także koszt zakupu i założenia źródła ciepła - pieca gazowego lub pieca na paliwo stałe.

Wybraliśmy piec dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania, który kosztuje 15.000 zł (zestaw z kompletem wyposażenia do kotłowni). Jego moc wynosi 25 kW. Prace rozpoczęliśmy w momencie, gdy budynek nie posiadał jeszcze posadzek ani tynków na ścianach. Warto zauważyć, że w powyższych obliczeniach zrezygnowano z montażu ogrzewania podłogowego.

Założyliśmy, że budynek został wykonany w nowej technologii, która zapewnia małą utratę ciepła. Jeśli centralne ogrzewanie byłoby montowane w starym, nieocieplonym budynku, wówczas trzeba byłoby zakupić większą ilość grzejników oraz wydajniejszy kocioł grzewczy. Całkowite koszty instalacji centralnego ogrzewania wzrosłyby wtedy o kilkanaście procent.

Jeżeli chcesz obliczyć koszt dla Twojego domu, zapraszamy na kalkulator kosztów budowy.

Następny artykuł

Poprzedni artykuł

Powiązane artykuły

Podobne artykuły

Komentarze

Komentarze wyłączone.


Ta strona korzysta z plików cookies.

Umożliwia nam to prezentację treści najlepiej dostosowanych do Twoich potrzeb, jak również dokładniejsze wyliczanie dla Ciebie kosztów remontu. Jeżeli nie zgadzasz się na to, prosimy o zmianę ustawień w używanej przeglądarce. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza zgodę na korzystanie z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji w polityce cookies.