Lukarna

Lukarna jest nadbudówką dachową, pozwalającą na montaż pionowego okna w połaci dachowej.. Jej zadaniem jest doświetlanie poddasza, zwiększanie jego powierzchni użytkowej, a także urozmaicenie zewnętrznej kubatury budynku. Lukarna może przybierać zróżnicowany kształt oraz wielkość. Jej zewnętrzna część często posiada ozdobne obramowanie, które podkreśla stylistykę budynku. Tego rodzaju pionowe okna znajdziemy zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym.

Czym właściwie są i do czego służą lukarny?

Zapoznaj się z informacjami na temat lukarna. Nasze sprawdzone porady związane z lukarna pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Lukarny czy okna dachowe? Porównaj koszty i funkcjonalność

Poddasze możemy doświetlić na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to budowa lukarn i montaż okien dachowych (połaciowych). Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością i wpływają na wygląd całej bryły budynku. Z pewnością warto określić ich funkcjonalność i dokonać analizy kosztów. Dzięki temu będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie – które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na naszym domu - lukarny oczy okna dachowe?
, 22 kwietnia 2016

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Porównanie kosztów dachów – dach wielospadowy, czterospadowy czy dwuspadowy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Jego kształt może wpłynąć na koszty całej budowy. W domach jednorodzinnych najczęściej tworzymy dachy dwuspadowe, czterospadowe oraz dachy wielospadowe. Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się odmiennymi właściwościami więźby dachowej oraz kosztami wykonania. Przed wyborem konkretnego kształtu dachu warto określić orientacyjne ceny i zapoznać się podstawowymi wadami oraz zaletami każdego rozwiązania.
, 28 kwietnia 2016

Co to jest lukarna i gdzie warto ją zastosować?

Co to jest lukarna i gdzie warto ją zastosować?

Każde poddasze użytkowe powinno być odpowiednio doświetlone. Najczęstszą metodą doprowadzenia promieni słonecznych do wnętrza jest budowa lukarn bądź montaż okien połaciowych. Lukarny cieszą się dość dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność oraz walory dekoracyjne. Poniżej zaprezentujemy ich ogólną charakterystykę i wskażemy, w jakich przypadkach warto je budować.
, 2 września 2015

Lukarna to dodatkowa nadbudówka, która cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Często znajduje swoje zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Lukarna doświetla poddasze światłem naturalnym, a dodatkowo pełni funkcje ozdobne. Alternatywą dla lukarn są okna dachowe, które nie wystają poza kształt dachu. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników oraz przeciwników.

Lukarna zdobi budynek, a jednocześnie uatrakcyjnia wnętrze. Z kolei okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i mogą być zamontowane na każdej wysokości. Okna połaciowe nie ingerują w kształt bryły budynku, a co za tym idzie, nie zmniejszają liczby skosów na poddaszu. Tymczasem lukarna eliminuje niektóre skosy i może sprawić, że poddasze użytkowe będzie łatwiejsze do zagospodarowania.

Nowoczesna lukarna to z reguły prosta nadbudówka, zwieńczona dwuspadowym dachem. Jednak w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się także lukarny o bardziej skomplikowanych kształtach (np. w kształcie bawolego oka). Taka nadbudówka na poddaszu wygląda dość elegancko i efektownie urozmaica bryłę budynku. Jednak jej budowa może wiązać się z dość wysokimi kosztami.

Zaleca się by lukarna na poddaszu została przewidziana już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Warto wykonać ją wraz z całym dachem. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko pojawienia się mostków termicznych. W istniejących już budynkach lepiej sprawdzą się okna dachowe, które możemy montować na każdym etapie. Za tego typu rozwiązaniem przemawiają także niższe koszty inwestycyjne.

Jeśli interesują Cię lukarny i okna połaciowe, zapraszamy do działu poniżej. Sprawdzisz tu koszty budowy dachów, zobaczysz gdzie warto budować lukarny i jak sprawić, by poddasze było funkcjonalne. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych artykułów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij