Sucha zabudowa – zalety i metody

Technologia suchej zabudowy od dawna jest wykorzystywana w budownictwie gospodarczym i przemysłowym. Od jakiegoś czasu jednak wykorzystuje się ją także do domów mieszkalnych. Wykorzystywana jest raczej sucha zabudowa wnętrz. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet. We wnętrzach nie potrzebujesz sięgać po materiały o bardzo wysokim stopniu wytrzymałości. Elementy wykorzystywane do suchej zabudowy to przede wszystkim gips i płyty karton-gipsowe. Największą zaletą systemów zabudowy g-k jest łatwość i szybkość montażu.

Kolejną zaletą tej technologii jest to, że daje ona bardzo wiele możliwości. Pozwala na twórcze kreowanie przestrzeni w mieszkaniu. Dzięki niej możesz zmienić rozkład i wielkość pokoi. Tego rodzaju produkty są na tyle lekkie, że możesz ustawić ścianki wszędzie, nie obawiając się, że nie wytrzyma strop lub zastanawiać się nad wytrzymałością całej konstrukcji. Warto wiedzieć, że elementy wykorzystywane do suchej zabudowy to nie tylko płyty, lecz także inne produkty, oferowane między innymi przez firmę Knauf lub Regips Saint-Gobain. Są to między innymi kątowniki, profile, narożniki, wkręty czy blachowkręty, za pomocą których także można zmienić przestrzeń.

Systemy suchej zabudowy pozwalają także na ułożenie ścianek działowych. Dzięki temu możesz dostosować liczbę pokoi do swoich potrzeb, na przykład podzielić jeden większy na mniejsze. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ systemy zabudowy g-k, zarówno marki Knauf, jak i Regips Saint-Gobain, można łatwo wyburzyć. Wszystko odbywa się bezproblemowo i stosunkowo czysto, a po wyburzeniu nie musisz ponownie tynkować sufitu. To łatwiejsze rozwiązanie niż wyburzanie ścian ze standardowych materiałów budowlanych. Dzięki temu możesz elastycznie zarządzać przestrzenią w swoim mieszkaniu.

Sucha zabudowa wnętrz – najczęstsze zastosowania

W domach stosuje się suchą zabudowę głównie w celu rozmieszczenia ścianek według własnego pomysł. To jednak nie wszystko. Jej elementy, głównie płyty, używa się do podwieszania sufitów. Dzięki temu pomieszczenia są mniejsze i bardziej przytulne. Jednocześnie łatwiej jest je ogrzać, więc koszt paliwa maleje. Zamontowanie takiego sufitu pozwala także na ukrycie rur i wszystkich przewodów. W tym samym celu można z płyt zrobić wypustkę lub zabudowę w pokojach. Dzięki temu nieestetycznie wystające rury grzewcze czy kanalizacyjne można łatwo zasłonić, a w razie czego będzie do nich prosty dostęp.

Lekkość i łatwość montażu elementów należących do suchej zabudowy sprawia także, że są one często wykorzystywane do adaptacji poddasza. Nie obciążają belek stropowych, są łatwe w montażu przy skosach i ścięciach dachów, które trudno jest zabudować w inny sposób. Dzięki płytom poddasze jest także lepiej zaizolowane. Są to produkty bardzo wysokiej jakości, które charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o ciepło, jak i o akustykę. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są odporne na ogień i wykazują bardzo małą higroskopijność, czyli nie wchłania wody z powietrza. Prawdopodobieństwo pojawienia się wykwitów pleśni czy zagrzybienia są minimalne. To bardzo istotne na poddaszu, zwłaszcza, że najczęściej nie jest zbyt intensywnie ogrzewane.