Ogrzewasz dom pelletem? Zobacz, jak go prawidłowo przechowywać

Kobiece dłonie, w których znajduje się pellet drzewny, sposoby na to, jak przechowywać pellet
Sposoby na prawidłowe przechowywanie pelletu drzewnego, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 21.02.2024 r., 9:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Pellet jest jednym z najczęściej wybieranych paliw stałych przeznaczonych do ogrzewania domu. Jednak, aby zachować jego właściwości, a także jak najwyższą kaloryczność, pellet powinien być odpowiednio przechowywany. Zobacz zatem, w jakich warunkach należy przechowywać ten rodzaj paliwa, a także, czy możesz go magazynować na dworze.

Pellet - właściwości

Zanim dowiemy się, w jaki sposób prawidłowo przechowywać pellet drzewny, warto wcześniej dowiedzieć, czym dokładnie jest, a także, jakimi wyróżnia się właściwościami. Samo słowo pellet oznacza granulat. Jednak mając na myśli pellet drzewny, będziemy rozumieli tutaj granulat powstały w wyniku prasowania pod bardzo wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych. Najczęściej są to trociny, wióry, a także zręby.

Po raz pierwszy zamysł pelletu pojawił się w latach 70-tych. XX wieku w Kanadzie. To właśnie mieszkańcy tego kraju odkryli, że ogrzewanie trocinami było dość ekonomiczne. Jednak same w sobie trociny nie są na tyle kaloryczne, aby pozwalała na wygodne i efektywne ogrzewanie domu. Jednak to był początek do tego, aby zacząć produkować pellet drzewny. Zobacz, jak wygląda produkcja pelletu krok po kroku.

Ponadto spalanie pelletu drzewnego posiada wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Niski odsetek popiołu - podczas spalania ok. 1 tony pelletu drzewnego powstaje 5 kg popiołu, który posiada naturalne związki mineralne. Dlatego można wykorzystać go do nawożenia roślin w ogrodzie.
  • Wysoka kaloryczność - pellet drzewny wyróżnia się kalorycznością na poziomie ok. 18-20 MJ/kg. Dla porównania ekogroszek posiada kaloryczność na poziomie 24-25 MJ/kg.
  • Automatyczne spalanie - do spalania pelletu przeznaczone są dedykowane temu specjalne piece z podajnikiem. Dzięki temu podaż paliwa odbywa się automatycznie.
  • Wysoka koncentracja energii - 1 kg pelletu drzewnego pozwala na uzyskanie energii o mocy 5 kWh. Natomiast zamawiając 1 tonę pelletu, mamy do czynienia z objętością wynoszącą do 8 m3.
  • Ekologię - pellet drzewny zalicza się do odnawialnych źródeł energii. Ponadto sam fakt pozyskiwania go z trocin oraz innych pozostałości po drewnie, pozwala na całkowite wykorzystanie surowca.

Jak prawidłowo przechowywać pellet?

Ogrzewanie domu przy pomocy pelletu jest bardzo wygodne, ekologiczne, a także ekonomiczne. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo przechowywać pellet, aby zachowywał wszystkie właściwości. Oczywiście sposób magazynowania w dużej mierze będzie uzależniony od tego, jakie posiadamy zapotrzebowanie na pellet, a także, jakimi możliwościami dysponujemy.

Pierwszą najważniejszą zasadą jest przechowywanie pelletu z dala od wilgoci. Jeżeli zatem jesteśmy zmuszeni do magazynowania pelletu drzewnego na zewnątrz, to warto zdecydować się na pellet workowany. Nie mając takiej możliwości, powinniśmy okryć pellet folią, a także mieć pewność tego, że opał nie będzie miał styczności z podłożem. Dlatego dobrze jest położyć pod spód palety lub zabezpieczyć podłoże plandeką.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie pelletu drzewnego w pomieszczeniu. Jednak i ono również powinno być odpowiednio dostosowane do tego, aby nasze paliwo zachowało cenne właściwości. Przede wszystkim w takim pomieszczeniu powinno być sucho, a także musi być zapewniona odpowiednia wentylacja. Dobrze jest zadbać również o to, aby przechowywać pellet na podwyższeniu.

W jakich miejscach nie przechowywać pelletu?

Jeżeli już wiemy, że pellet drzewny wymaga suchego miejsca, w którym nie panuje wilgoć, to mamy od razu odpowiedź, jakie miejsca nie są wskazane. Tutaj należy jednak przypomnieć o tym, że przechowywanie go w tym samym miejscu, w którym znajduje się piec, będzie bardzo dużym zagrożeniem. Pellet drzewny jest łatwopalny, dlatego może dojść nawet do pożaru.

Warto również zadbać o to, aby pellet nie był przechowywany luzem. Chociaż występuje on w postaci granulatu, to jednak zawsze będzie wytwarzał pewien odsetek pyłu. Dlatego szczególnie przechowując pellet w pomieszczeniach, zadbać o jego przykrycie. Istnieją pewne pojemniki do przechowywania pelletu drzewnego. Najczęściej są one zamykane, a także można je łatwo przenosić w dowolne miejsce, ponieważ są wyposażone w kółka. Jednak takie rozwiązanie doskonale może sprawdzić się w przypadku palenia pelletem w kominku, ponieważ mają one z reguły pojemność kilkudziesięciu litrów.

Stos drewna leżący z kopcem pelletu drzewnego, w jaki sposób pellet nie powinien być przechowywany
W jaki sposób pellet drzewny powinien być przechowywany, aby zachował wszystkie swoje właściwości, fot. dinostock

Ile miejsca przygotować na pellet drzewny?

Mając na uwadze warunki, w jakich pellet drzewny powinien być prawidłowo przechowywany, warto jeszcze sprawdzić, jak dużą przestrzenią należy dysponować. Dlatego jeżeli chcemy zakupić 1 tonę tego opału, to należy mieć na uwadze, że będzie on zajmować przestrzeń o 80 cm szerokości, 1,2 m długości i 1,6 m wysokości.

Warto przyjąć, że średnie zapotrzebowanie na pellet wynosi od 3 do 4 ton. Zobacz, jak wyliczyć, ile potrzebujemy pelletu do ogrzania swojego domu. Będzie nam również o wiele łatwiej przeliczyć, czy jesteśmy w stanie przechowywać taką ilość pelletu drzewnego, czy jednak będziemy musieli kupować go w mniejszych porcjach. Na szczęście nie ma problemu z zakupem pelletu w mniejszych workach. Dlatego jest to rodzaj opału, który z łatwością dostosowujemy do naszych możliwości.

Źródła:

  • https://www.beg.pl/faq/co-zrobic-z-popiolem-powstalym-w-czasie-spalania-pelletu.html
  • https://kotlyleszka.pl/aktualnosci/n/13/przechowywanie-pelletu-drzewnego-jak-robic-to-dobrze
  • https://biopal24.pl/index.php?fc=module&module=stblog&id_blog=2&controller=article
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto