Ceny czekolady biją 45-letnie rekordy przez zamieszanie w Afryce

Ziarna kakao drożeją, a ich dostępność spada
Ziarna kakao drożeją, a ich dostępność spada, fot. Krzysztof
ikona podziel się
Opublikowano: 14.03.2024 r., 17:40 | Autor: Michał Modzelewski
Kryzys w przemyśle przetwórstwa kakao w Afryce już zaczyna odciskać swoje piętno na cenach czekolady na całym świecie. Zakłady przetwarzające ziarna kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie zmuszone były ograniczyć swoją działalność ze względu na rosnące ceny surowca. Ceny ziaren kakao osiągnęły najwyższe poziomy w historii, co przekłada się na ceny czekolady. Eksperci ostrzegają, że sytuacja może jeszcze się pogorszyć, bo światowa produkcja kakao spada, a popyt przekracza podaż. Rosną również ceny czekolady w detalu. Czego mogą się spodziewać konsumenci? Wyjaśniamy poniżej.

O ile wzrosły ceny kakao?

W ostatnich tygodniach światowe zakłady przetwarzające kakao w Afryce zaczęły wstrzymywać lub ograniczać swoją działalność z powodu wzrostu cen ziaren kakao. Koszty zakupu surowca wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 200%! Jeszcze w marcu 2023 roku średnia cena za tonę wynosiła poniżej 3000 USD, aktualnie to ponad 7400 USD. Przez chwilę ceny przekroczyły nawet 8000 USD. Tak drastyczny wzrost ceny surowca oznacza, że detaliczne ceny czekolady będą wyższe w nadchodzących miesiącach.

Według światowego eksperta w dziedzinie kakao, Steve'a Wateridge'a z Tropical Research Services, potrzebny jest ogromny spadek popytu, aby zrównoważyć spadek podaży kakao. Do tej pory ceny ziaren kakao wzrosły ponad dwukrotnie osiągając najwyższe poziomy w historii.

Producenci czekolady nie mogą samodzielnie przetwarzać surowego kakao i polegają na firmach przetwórczych przetwarzających ziarna w półprodukty potrzebne do produkcji gotowych wyrobów, które znajdujemy na sklepowych półkach. Niestety, te firmy również mają trudności z zakupem ziaren kakao ze względu na wysokie ceny.

Problemy firm przetwórczych w Afryce wpływają na ceny czekolady

Firmy przetwarzające kakao są zmuszone wstrzymywać lub ograniczać swoją działalność, co może prowadzić do niedoboru surowca niezbędnego do produkcji czekolady. Coraz częściej mówi się, że wkrótce jeszcze więcej zakładów państwowych przetwarzających kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej może zostać zamkniętych. To kraj, który jest największym plantatorem i produkującym prawie połowę światowego kakao.

Ceny czekolady w sklepach detalicznych w USA już w zeszłym roku urosły o 11,6%, w polskich sklepach również widać wyraźne tendencje wzrostowe. Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) przewiduje, że światowa produkcja kakao spadnie o 10,9% do 4,45 mln ton w tym sezonie, a popyt również zmniejszy się o 4,8% do 4,78 mln.

Dla konsumentów oznacza to, że w najbliższych miesiącach mogą zauważyć podwyżki cen czekolady w sklepach detalicznych. Firmy produkujące czekoladę mogą być zmuszone do zmiany składu i gramatury swoich produktów, aby zrekompensować rosnące koszty surowców. Konsumenci powinni być świadomi tych zmian i być gotowi na nowe realia rynkowe.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto