Koszt budowy domu - kalkulator

  • Jak działa kalkulator kosztów budowy domu?
  • Jak wycenić gotowy projekt domu jednorodzinnego?
  • Wybrane poradniki

Czym jest kalkulator kosztów budowy domu?

Kalkulator budowlany to narzędzie, które zdecydowanie ułatwi planowanie przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Przede wszystkim pozwoli na znalezienie odpowiedzi na pytanie, jakie będą koszty budowy domu czy też, ile kosztuje remont. Dostępne są bowiem także inne kalkulatory budowlane, które z kolei pomogą w wykończeniu stanu deweloperskiego. Sprawdź, czym jest kalkulator budowlany i jak z niego korzystać.

Koszt budowy domu i pomocne narzędzie

Kalkulator kosztów budowy domu pozwala na oszacowanie niezbędnego budżetu na ten cel do stanu surowego, a później deweloperskiego. Na stronie Kalkulatory Budowlane można wybrać jedną z czterech opcji budowy domu, czyli:

  • dom parterowy bez piwnicy,
  • dom piętrowy bez piwnicy,
  • dom parterowy z piwnicą,
  • dom piętrowy z piwnicą.

Po oszacowaniu tego, ile kosztuje budowa domu do stanu surowego, mamy dostępne także inne kalkulatory budowlane, pozwalające oszacować koszty wykończenia i aranżacji przydomowego ogrodu. Praktyczny w użyciu kalkulator online pozwala na wybór jednego z trzech poziomów cenowych dla każdego rodzaju prac i materiałów. Należą do nich:

  • niska cena - w tym wariancie kosztorys bierze pod uwagę najtańsze materiały i stawki za wykonanie, jakie są obecnie dostępne na rynku. Wybór tej opcji wiąże się z niższą jakością, gdyż jedynym kryterium wyboru jest w tym wypadku najbardziej atrakcyjna cena - zarówno materiałów budowlanych, jak i stawek wykonawców;
  • średnia cena - ten wariant stanowi próbę znalezienia kompromisu pomiędzy jakością a dobrą ceną. W tym kosztorysie znajdą się produkty i materiały budowlane, na które najczęściej decydują się klienci. Kryterium ich wyboru jest dobra jakość, idąca w parze z adekwatną ceną. Jeśli chodzi o wykonawców, opcja selekcjonuje średnie oferty na rynku. Brane pod uwagę firmy oferują zadowalające usługi w średnich cenach;
  • wysoka cena - wybierając ten wariant, otrzymujemy w odpowiedzi produkty i usługi premium, czyli bardzo wysoką jakość za równie wysoką ceną. Jeśli chodzi o wykonawców, są to najczęściej większe firmy budowlane, cieszące się najlepszą opinią wśród klientów. Za doświadczeniem idzie wysoka cena usług.

Jeśli chodzi o ceny, dostępne kalkulatory budowlane, w tym kalkulator kosztów budowy domu, są aktualizowane co kwartał. Tym samym na bieżąco uwzględniają zmieniające się na rynku ceny i stawki. Dzięki omówionym wariantom masz możliwość dopasować koszt budowy domu do własnych możliwości finansowych, a budowa domu okaże się o wiele łatwiejszym przedsięwzięciem.

Ile kosztuje budowa domu? Sprawdź na naszym kalkulatorze!

Ile kosztuje budowa? Kalkulator budowlany ułatwia zadanie

Intuicyjne narzędzie, jakim jest kalkulator budowlany, przeprowadzi przez wszystkie etapy budowy domu i w efekcie pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa do stanu surowego zamkniętego oraz stanu deweloperskiego.

Wybór typu domu oraz podanie jego wymiarów sprawiają, że pozostałe parametry, jak na przykład powierzchnia dachu zostają przeliczone automatycznie. Jeśli jednak posiadasz projekt, kalkulator online pozwala na wprowadzenie własnych danych. Podanie województwa, w którym planowana jest budowa domu, służy jak najlepszej wycenie prac. Stawki w poszczególnych regionach kraju znacznie się od siebie różnią.

W pierwszych krokach szacowane są koszty budowy fundamentów, ścian nośnych, działowych, komina i wentylacji, schodów, stropów, elewacji zewnętrznej i innych elementów związanych z konstrukcją. Poszczególne elementy różnią się między sobą ze względu na wybrany rodzaj domu (np. dom z piwnicą uwzględnia koszty materiałów i wykonania ścian fundamentowych piwnicy). W każdym kroku istnieje możliwość wyboru preferowanych materiałów budowlanych, przy nazwie których można znaleźć krótki opis. Jednocześnie także istnieje opisywana już możliwość wyboru wariantu cenowego dla każdego z materiałów budowlanych i usług z osobna.

W dalszej kolejności koszty budowy domu szacowane są na podstawie niezbędnych materiałów budowlanych i prac przy budowie dachu. Wśród elementów wyróżnione zostały: konstrukcja dachu, dodatki i wykończenie dachu, docieplenie dachu, podbitka okapu i inne koszty budowy. Przechodząc krok po kroku, wybiera się między innymi materiały na więźbę, poszycie i zewnętrzne pokrycie dachu, rynny, wyłaz czy nawet okna dachowe. To także moment, w którym istnieje możliwość samodzielnego wprowadzenia wymiarów dachu z ewentualnego projektu lub pozostawienia automatycznie przeliczonych wartości.

Każde kolejno wprowadzane dane powodują podliczanie całej kwoty, która stale jest widoczna na ekranie komputera. Dzięki temu możliwa jest kontrola nad doborem materiałów budowlanych i usług pod względem ceny. W każdym momencie można także wrócić do już wprowadzonych wartości i dokonać korekty, np. zmienić wybrany materiał lub edytować wybrany wariant cenowy. Nie powoduje to utraty dotychczasowych danych, które już zostały zapisane.

Koszty budowy domu - co dalej w kalkulatorze?

Stan surowy domu oraz stan deweloperski obejmują także elementy stolarki zewnętrznej. Należą do niej: okna, drzwi, brama garażowa i ewentualnie inne materiały budowlane, które można wprowadzić samodzielnie. W tym miejscu szczególnie ważne jest przemyślenie wariantu cenowego - tak, by koszt budowy był satysfakcjonujący, ale jednocześnie, by użyte materiały były wysokiej jakości.

Szacowanie kosztów budowy domu niemal dobiega już końca. Pozostają jedynie obliczenia budowlane i wybór materiałów budowlanych na wstępne wykończenie wnętrza. Koszt budowy w tym punkcie obejmuje takie elementy, jak posadzki, tynki i gips, parapety, instalacja elektryczna, instalacje wodno-kanalizacyjne, sufit podwieszany, ogrzewanie oraz inne koszty do samodzielnego wprowadzenia.

W zależności od wybranego wariantu domu kalkulator online przelicza powierzchnię posadzek lub wartość tę można uzupełnić samodzielnie. Podobnie jest z powierzchnią tynków na wykończenie ścian w salonie czy innych pomieszczeniach. Co ważne, zarówno kalkulator remontowy, jak i kalkulator budowlany, przewiduje różne typy rozwiązań, odpowiadające potrzebom użytkowników. Na przykład przy wyborze ogrzewania można od razu oszacować koszty, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe.

Ile kosztuje remont lub wykończenie?

Jak już wspomnieliśmy, kalkulator budowlany szacuje koszty, jeśli chodzi o stan surowy domu. Do obliczania budżetu niezbędnego na wykończenie domu służy kalkulator online, adekwatny dla danego pomieszczenia. Na stronie Kalkulatory Budowlane można znaleźć odpowiednie narzędzia szacujące koszty wykończenia: łazienki, kuchni, salonu, sypialni, piwnicy i przedpokoju.

To bardzo przydatne narzędzie do obliczenia powierzchni ścian do malowania w salonie, kuchni i pozostałych pomieszczeniach. Do obliczenia służy kalkulator powierzchni ścian. Kalkulator powierzchni ścian jest dostępny w narzędziu kalkulator remontowy. Omawiane kalkulatory budowlane pomagają oszacować nie tylko koszt remontu, ale także wykończenia. Malowanie ścian w salonie czy w kuchni jeszcze nigdy nie było tak proste. Kalkulator zużycia farby potrzebnej do malowania ścian w domu sprawi, że zakupisz dokładnie tyle farby, ile potrzeba. Jedyny wymagany parametr, to wymiary ścian.

Kalkulator remontowy i wykończeniowy szacuje koszt remontu lub wykończenia, biorąc pod uwagę wszystkie elementy wyposażenia. Uwzględnia ceny m.in paneli podłogowych, płytek, drzwi wewnętrznych, mebli, w wypadku łazienki urządzeń sanitarnych, a w kuchni - armatury i urządzeń AGD. To narzędzie działa w sposób kompleksowy, ale gdyby wybrany element nie został w nim przewidziany, także tutaj możliwe jest ręczne dodanie innych kosztów inwestycji.

Wracając do zasady działania kalkulatora budowlanego i kalkulatorów remontowych, warto zwrócić uwagę, że po zarejestrowaniu możliwe jest zapisanie i/lub pobranie kosztorysu w formacie PDF. Zaprezentowany kalkulator budowlany jest narzędziem całkowicie darmowym. Podobnie jak inne kalkulatory online, dostępne na stronie Kalkulatory Budowlane. Z ich pomocą można samodzielnie obliczyć koszty wszelkich prac remontowych i wykończeniowych w domu bez wydawania ani złotówki.

Jak wycenić projekt domu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych, zwłaszcza bardziej skomplikowanych, jak domów z poddaszem czy domów z garażem, bywają niedoszacowane. Mają za zadanie zachęcić do zakupu, a późniejsze koszty realizacji mogą znacznie przekroczyć nasze oczekiwania i co gorsza, możliwości. Dlatego gotowe projekty domów warto zweryfikować za pomocą odpowiedniego kalkulatora budowy. Sprawdź, jak przy jego użyciu wycenić projekt domu krok po kroku.

Projekt domu a kalkulator budowlany

Kalkulator budowlany przeprowadzi cię przez wszystkie etapy budowy domu i pozwoli krok po kroku zweryfikować projekt domu pod względem wyceny. Dostępne trzy poziomy cenowe (niska, średnia i wysoka cena) umożliwiają dostosowanie wyceny projektu adekwatnie do własnych możliwości finansowych i potrzeb. Jednocześnie istnieje opcja dopasowywania wariantu cenowego do poszczególnych elementów. Możesz zatem zdecydować się na droższe materiały budowlane i tańsze wykonanie lub odwrotnie. Niską, średnią lub wysoką cenę ustawia się na każdym kroku oddzielnie dla każdego elementu, nie natomiast dla całego projektu domu.

Jak wycenić projekt domu?

Krok I: Wybierz rodzaj, jaki przewiduje projekt domu

W kalkulatorze do wyboru następujące możliwości, które w dalszych krokach posłużą za podstawę wyliczeń:

  • dom parterowy bez piwnicy,
  • dom piętrowy bez piwnicy,
  • dom parterowy z piwnicą,
  • dom piętrowy z piwnicą.

Krok II: Podaj powierzchnię domu po obrysie zewnętrznym i rejon inwestycji

Po wyborze typu należy podać wymiary przewidziane przez projekt domu. Dalsze obliczenia, jak na przykład powierzchnia dachu dokonują się automatycznie. Kalkulator budowlany daje jednak możliwość ich zmiany. Skoro więc weryfikowane projekty domów jednorodzinnych przewidują już szacunkowe wartości, na każdym etapie można wprowadzić je samodzielnie.

Podanie województwa, w którym realizowane będą dane projekty domów parterowych czy innych, ma kluczowe znaczenie dla wyceny. To w związku z tym gotowe projekty domów mogą być znacznie niedoszacowane. Stawki za robociznę i materiały mogą się znacznie różnić w zależności od regionu kraju.

Krok III: Oszacuj koszty konstrukcji budynku

To etap, w którym wybierasz rodzaj materiału i określasz poziom kosztów realizacji konstrukcji budynku wybranego projektu domu parterowego czy innych rodzajów domów. W zależności od wybranego rodzaju domu, są to między innymi: fundamenty, ściany nośne, komin i wentylacja, schody, stropy, elewacja zewnętrzna i inne koszty do samodzielnego wprowadzenia. Każdy z tych elementów posiada swoje podpunkty, w których uzupełnia się preferowane materiały i rozwiązania, wpływające na projekty domów parterowych czy innych w budowie. Dla fundamentów, ścian czy schodów można wprowadzić wartości pomiarowe z własnego projektu.

Krok IV: Szacowanie kosztów związanych z budową dachu

Projekty domów jednorodzinnych szczegółowo opisują sposób wykonania konstrukcji dachu. Jego parametry i kosztorys można zweryfikować w kolejnym kroku wyceny. Wśród elementów branych pod uwagę znajdują się: konstrukcja dachu, dodatki i wykończenie dachu, docieplenie dachu, podbitka okapu i inne koszty do samodzielnego wprowadzenia. W obrębie każdego z tych elementów również określa się rodzaj rozwiązania czy preferowane materiały, także w kontekście poziomu ceny. Jednocześnie warto w tym miejscu podkreślić, że oszacowana do tej pory suma kosztów jest cały czas widoczna na ekranie monitora. Nadal w każdym z punktów można wprowadzić wymiary, jakie przewidują projekty domów, na przykład popularne projekty domów z poddaszem czy projekty domów z garażem.

Krok V: Oszacuj koszty stolarki zewnętrznej

Stolarka zewnętrzna w wypadku projektów domów jednorodzinnych to nic innego jak okna, drzwi i ewentualnie brama garażowa, jeśli mamy do czynienia z projektami domów z garażem. To punkt, w którym gotowe projekty domów mogą być mocno niedoszacowane, dlatego dobrze zweryfikować je za pomocą kalkulatora kosztów budowlanych. Istnieje możliwość wprowadzenia w tym miejscu, m.in. łącznej powierzchni okien podanej w projekcie.

Krok VI: Projekt domu a szacowane koszty wykończenia wnętrza

Chodzi oczywiście o wykończenie wnętrza według projektów domów parterowych i innych do stanu surowego. Pod uwagę brane są zatem w tym punkcie: posadzki, tynki i gips, parapety, instalacja elektryczna, instalacje wodno-kanalizacyjne, sufit podwieszany, ogrzewanie oraz inne koszty do samodzielnego wprowadzenia. Warto także wspomnieć, że jeśli na którymkolwiek etapie wyceny uznasz, że kwota znacznie winduje w górę, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać korekty. W każdej chwili możesz wrócić do dowolnego elementu i zmienić wariant cenowy lub uprzednio wybrane rozwiązanie. Będzie to miało szczególne znaczenie później w budowie, kiedy mogą się pojawić nieprzewidziane wydatki. Oczywiście także na tym etapie wyceny można swobodnie wprowadzać dane i wymiary z gotowego projektu domu. Powstały kosztorys, po zarejestrowaniu się na stronie Kalkulatory Budowlane, można zapisać i/lub pobrać w formacie PDF. Dzięki prostemu narzędziu online dowiesz się, czy twój projekt domu został odpowiednio wyceniony. Możesz także sprawdzić, czy da się poczynić pewne oszczędności. A to wszystko całkowicie za darmo.

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto