Jakie czynniki wpływają na koszt remontu dachu?

Nie istnieje jednolity przelicznik, który pozwoliłby na oszacowanie kosztów remontu dachu. Każda inwestycja powinna być wyceniana w sposób indywidualny. Dzieje się tak ze względu na różny zakres prac do wykonania i różną specyfikę dachów. Drobny remont dachówki bądź blachodachówki nie wymaga usuwania całego pokrycia. W zupełności wystarczy zastąpić uszkodzone fragmenty nowymi. W tym przypadku, prace nie powinny wygenerować zbyt dużych wydatków. W przypadku generalnego remontu, sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Musimy usunąć stare pokrycie i poszycie dachowe. Następnie przeanalizować stan więźby. Jeśli jest w dobrym stanie, możemy wykonać delikatne naprawy i układać nowe pokrycie. W przypadku złego stanu więźby, musimy ją całkowicie zdemontować i zastąpić nową, a to z kolei pociągnie za sobą dodatkowe wydatki.

Na koszt generalnego remontu dachu z pewnością wpłynie też rodzaj pokrycia dachowego. Dla przykładu, do zdjęcia eternitu potrzebujemy ekipy wykwalifikowanych wykonawców, a cena tego przedsięwzięcia będzie odczuwalnie wyższa w porównaniu z kosztami demontażu blachodachówki. Droższy może być też demontaż dachówek ceramicznych, który ze względu na wyższą wagę materiału, jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Na cenę generalnego remontu złoży się też wybrany rodzaj nowego pokrycia dachowego. Większość inwestorów wybiera blachodachówkę, która wyróżnia się atrakcyjną ceną zakupu i łatwością montażu. Alternatywnie można też wybrać gonty, inne rodzaje blach lub dachówkę ceramiczną lub betonową. Dwie ostatnie nie są często wykorzystywane podczas prac remontowych. Ze względu na dużą masę, dachówka ceramiczna i betonowa powinny być przewidziane już na etapie budowy. Ich montaż oznacza konieczność wykonania znacznie masywniejszej więźby, która utrzyma ciężar pokrycia.

Kolejnym czynnikiem, wpływającym na koszt remontu dachu będzie jego kształt. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że im prostszy będzie kształt dachu, tym niższe okazują się koszty remontu. Prace wykonywane na zwykłym, dwuspadowym dachu będą łatwiejsze i mniej czasochłonne do przeprowadzenia niż remont dachu o bardziej skomplikowanym kształcie. Podczas remontu dachów o skomplikowanych kształtach, musimy liczyć się także z większym stopniem skomplikowania montażu nowego pokrycia i większymi stratami materiału.

Ostatni bardzo istotny czynnik to cena doświadczonej ekipy dekarzy. Stawki usług mogą różnić się w zależności od rejonu naszego kraju. Różnice cenowe niekiedy okazują się dość znaczące. Najwyższe cenniki usług na ogół dotyczą wyspecjalizowanych firm dekarskich, działających w obrębie większych miast. Stawki w mniejszych miejscowościach przeważnie okazują się odczuwalnie niższe. Co ciekawe, różnice cenowe występują również pomiędzy wykonawcami działającymi w tych samych lokalizacjach. Najtańszy dekarz na ogół oznacza najmniejsze doświadczenie (choć nie zawsze jest to reguła). Usługi z pośredniej półki cenowej to najczęściej ekipy z większym doświadczeniem i wyrobioną renomą. W górnej półce przeważnie mieszczą się większe firmy dekarskie, realizujące usługi na wysokim poziomie i działające w większych miastach (wyższa cena nie zawsze jest gwarantem wysokiej jakości usług). Ile kosztuje wymiana dachu?

Ile kosztuje generalny remont dachu? Sprawdzamy wydatki na poszczególnych etapach prac

Demontaż starego dachu

Generalny remont dachu na ogół wiąże się z koniecznością demontażu starego pokrycia. Ceny tego przedsięwzięcia różnią się w zależności od lokalizacji, wysokości budynku, specyfiki dachu oraz rodzaju demontowanego materiału. Najniższy koszt dotyczy demontażu blachy dachowej i blachodachówki. Średni koszt tego rodzaju usługi przeważnie zamyka się w przedziale 18 – 25 zł/m2 brutto. Demontaż papy dachowej będzie bardziej czasochłonny, przez co cena usługi na ogół okazuje się nieco droższa. Średni koszt usunięcia pokrycia z papy to około 35 – 45 zł/m2 (zakładamy przy tym normalny stopień skomplikowania prac). Największe wydatki generuje demontaż pokrycia z eternitu. Tutaj średnie wydatki zamykają się w kwotach 55 do nawet 85 zł/m2. Zdemontowany eternit wymaga odpowiedniego składowania i utylizacji. Niektóre gminy zapewniają darmową utylizację tego pokrycia dachowego. W innych przypadkach musimy dopłacić za usługę utylizacji. Średnia cena zabezpieczenia i wywozu starego pokrycia z eternitu wynosi około 30 – 40 zł/m2.

W przypadku większości prac remontowych, nie ma konieczności pełnego demontażu więźby dachowej. Nie istnieje też cennik tego typu usługi. Stawka za demontaż więźby jest ustalana indywidualnie i oparta o stan materiału, rodzaj więźby, lokalizację, rozmiar oraz specyfikę drewnianej konstrukcji. W wielu sytuacjach, demontaż poszczególnych elementów więźby jest rozliczany wraz z pozostałymi usługami dekarskimi (np. z montażem nowego poszycia i pokrycia dachowego).

Mężczyzna pracujący na dachu, a także koszt wymiany dachu
Wymiana dachu w 2024 roku krok po kroku

Montaż nowej więźby dachowej i poszycia

Generalny remont lub modernizacja strychu na poddasze użytkowe niekiedy wymagają montażu całkowicie nowej więźby dachowej. Najpopularniejszym rozwiązaniem będzie montaż więźby impregnowanej. Cena materiału potrzebnego na więźbę to średnio około 95 zł/m2 (ceny wahają się w przedziale od około 75 do 145 zł/m2).

Prace dekarskie warto powierzyć doświadczonej ekipie. Za montaż więźby dachowej zapłacimy średnio około 56 zł/m2. Stawki wykonawców działających w różnych regionach naszego kraju wahają się w przedziale od niespełna 40 do prawie 100 zł/m2. Zakładamy przy tym normalny stopień skomplikowania prac i montaż więźby na zwykły dach dwuspadowy. Ceny montażu więźby o bardziej skomplikowanym kształcie lub przy większym poziomie skomplikowania prac mogłyby okazać się nieco wyższe.

Ważnym wydatkiem będzie także montaż poszycia dachowego. Do wyboru mamy nowoczesną membranę i bardziej klasyczną papę na deskowaniu. Membrana cieszy się popularnością ze względu na większą łatwość montażu i bardziej atrakcyjną cenę. Koszt membrany to średnio 5,50 zł/m2. Dodatkowym wydatkiem będzie montaż wykonany na nowej więźbie. Za montaż membrany zapłacimy około 10 – 30 zł/m2 (średnia cena ok. 15 zł/m2).

Montaż poszycia z papy na deskowaniu okazuje się nieco droższy. Za sam materiał zapłacimy od 40 do 80 zł/m2. Średnia cena poszycia dachowego z papy wynosi około 60 zł/m2. Do kosztów całkowitych doliczamy jeszcze montaż. Za zamontowanie tego rodzaju poszycia dachowego trzeba zapłacić średnio 35 zł/m2 (choć w przypadku większego stopnia skomplikowania usługi, cena może dochodzić do kwoty 60 zł/m2).

Montaż głównego pokrycia dachowego

W kolejnym kroku przechodzimy do kalkulacji średnich kosztów montażu głównego pokrycia dachowego. Większość inwestorów wybiera lekką blachodachówkę bądź nieco droższą i cięższą dachówkę ceramiczną. Na koszt tego etapu prac złoży się cena zakupu niezbędnych materiałów oraz robocizna.

Średni koszt pokrycia dachowego z blachodachówki to około 62 – 95 zł/m2 (średnio liczymy 72 zł/m2. Jest to łączna cena wszystkich niezbędnych materiałów potrzebnych do wykonania pokrycia dachowego wraz z obróbkami. Za montaż pokrycia zapłacimy kolejne 53 – 155 zł/m2 (średnio 87 zł przy normalnym stopniu skomplikowania prac).

Montaż pokrycia z dachówki ceramicznej wiąże się z nieco większymi wydatkami. Za materiał potrzebny do pokrycia dachu zapłacimy średnio 82 – 132 zł/m2. Daje to średnią cenę na poziomie około 107 zł/m2. W kosztach musimy jeszcze uwzględnić robociznę. Przypominamy, że interesujący nas dach posiada zwykłą, dwuspadową budowę. Cena robocizny powinna mieścić się w przedziale około 60 – 160 zł/m2. Średnio będzie to około 87 zł/m2.

Prace remontowe na dachu, a także koszt wymiany dachu
Koszt wymiany dachu krok po kroku, czyli cena materiałów i koszt prac

Dodatki i docieplenie. Sprawdzamy średnie koszty

Generalny remont dachu może wymagać wymiany dodatków i pełnego wykończenia. Pierwszym wydatkiem do przekalkulowania będzie wymiana rynien. Inwestor może wybierać rynny PCV lub stalowe. Za rynny PCV trzeba zapłacić średnio 120 zł/mb. Jest to łączna cena materiału i robocizny. Rynny stalowe mogą być nieco droższe. Średni koszt tego rodzaju inwestycji wynosi około 193 zł/mb.

W pokryciu dachowym powinno znaleźć się miejsce na wyłaz dachowy, dający dostęp do komina. Średnia cena wyłazu dachowego to około 650 zł/szt. W przypadku poddaszy użytkowych, warto jeszcze zainwestować w okna dachowe, które efektywnie doświetlą pomieszczenia. Za jedno typowe okno 74x120 cm zapłacimy z montażem około 2 000 zł.

Ostatnim bardzo ważnym wydatkiem jest docieplenie stropu lub skosów poddasza (w przypadku pomieszczeń mieszkalnych). Jeśli pod skosami będzie znajdował się typowy strych, ocieplenie wykonuje się na stropie. Powierzchnia do ocieplenia będzie w tym przypadku taka sama, jak powierzchnia kondygnacji. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku poddaszy użytkowych. W tego typu inwestycji musimy wykonać ocieplenie na skosach ścian. Jednocześnie oznacza to większą powierzchnię do termoizolacji. Przyjmujemy w uproszczeniu, że na każdy 1 m2 powierzchni kondygnacji przypada 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia.

Cena ocieplenia będzie zależna od wybranych materiałów. Przyjmujemy termoizolacje wełną mineralną 25 cm. Średnia cena tego przedsięwzięcia to około 90 zł/m2 w przypadku stropów drewnianych lub poddaszy użytkowych oraz około 65 zł/m2 w przypadku stropów żelbetonowych lub stropów Teriva. Do kosztów całkowitych doliczamy jeszcze robociznę, która wynosi średnio 95 zł/m2 (stropy drewniane, docieplenie skosów poddasza) oraz 38 zł/m2 (docieplenie stropów żelbetonowych lub Teriva). Z docieplenia można zrezygnować, jeśli strop został już wcześniej zaizolowany, a pod dachem będzie znajdowała się nieogrzewana, niemieszkalna przestrzeń strychu.

Ile trzeba zapłacić za generalny remont dachu w domu jednorodzinnym? Przykładowa kalkulacja

Zakładamy, że generalny remont dachu zostanie wykonany na domu jednorodzinnym o powierzchni kondygnacji 100 m2. Dom zostanie zwieńczony dachem dwuspadowym o powierzchni 150 m2. Przyjmujemy, że wszystkie prace zostaną wykonane przez firmę dekarską z pośredniej półki cenowej. Dodatkowo zakupimy materiały w średnich cenach. W wyliczeniach przyjmiemy dwa warianty. Pierwszym będzie pokrycie z blachodachówki, drugim pokrycie z dachówki ceramicznej. W zakres prac wejdzie demontaż starego pokrycia z blachodachówki, bez demontażu więźby.

  • Remont dachu z nowym pokryciem z blachodachówki – pierwszym wydatkiem będzie demontaż starego pokrycia. Zakładamy, że cena tego etapu to około 20 zł/m2, co w przeliczeniu przez powierzchnię dachu daje wartość 3 000 zł. Na potrzeby przyszłego dachu zamontujemy nowe poszycie z membrany. Będzie to koszt około 820 zł. Za montaż nowego pokrycia z blachodachówki zapłacimy średnio 23 000 zł (materiał i robocizna).
  • Remont dachu z nowym pokryciem z dachówki ceramicznej – zakładamy, że drugi modelowany dach posiada starą blachodachówkę. Koszty demontażu wyniosą 3 000 zł. Niestety więźby przeznaczone na blachodachówki są zbyt słabe, aby utrzymać większą wagę dachówki ceramicznej. Dlatego więźbę zastępujemy całkowicie nową konstrukcją. Za montaż nowej, masywnej więźby pod dachówkę ceramiczną zapłacimy około 30 000 zł. Do kosztów całkowitych dochodzi jeszcze membrana w cenie 820 zł i montaż nowego pokrycia. Łączna cena nowej dachówki ceramicznej i robocizny powinna zamknąć się w kwocie około 29 000 zł.

Zakładamy, że oba kosztorysowane dachy nie będą wymagały ocieplenia. Dodatkowym wydatkiem będzie montaż wyłazu oraz orynnowania. Za wyłaz dachowy zapłacimy niespełna 650 zł, a za rynny PCV (zakładamy montaż 50 mb rynien) uszczuplą nasz budżet o kolejne 6 000 zł.

Łączny koszt remontu naszych modelowych dachów dwuspadowych o powierzchni 150 m2 wyniósł:

  • Dach odnowiony blachodachówką – 33 470 zł.
  • Dach odnowiony dachówką ceramiczną (z wymianą więźby) – 68 650 zł.

Zaprezentowane powyżej wyceny mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty handlowej. Ceny usług mogą w różnych rejonach Polski mogą różnić się o około +- 15%. Na stawki z pewnością wpłynie też specyfikacja techniczna dachu, wybrane materiały oraz stopień skomplikowania prac.

ikona podziel się Przekaż dalej