Co zrobić, jeśli zmywarka nie pobiera wody

Nowa lub prawie nowa zmywarka nie pobiera wody? To dość częsta przypadłość tych przydatnych urządzeń. Czasami awarii towarzyszą dziwne dźwięki: zmywarka buczy, słychać w niej inne niepokojące trzaski. Czasami na początku cyklu mycia działa normalnie, by zacząć szwankować w trakcie lub pod koniec. W każdym przypadku czeka nas to samo: sterta niepozmywanych naczyń i wizja zapłacenia za naprawę.

Ale tak naprawdę nie jest to konieczne. Nowoczesne zmywarki mają elektrozawory i inne bardziej zaawansowane części niż te produkowane kilkanaście lat temu. A mimo to i tak są dość prostymi urządzeniami, więc z niektórymi usterkami może poradzić sobie nawet laik. Trzeba tylko dobrze zdiagnozować przyczynę awarii. Dlaczego zmywarka nie bierze wody? Może być kilka powodów.

Zmywarka nie pobiera wody – problem z płaszczem wodnym

W zmywarce gromadzą się resztki jedzenia i tłuszcz, który jest zmywany z naczyń. Nic więc dziwnego, że przyczyną większości usterek jest po prostu zabrudzenie. Bardzo często powodem awarii jest zapchany płaszcz wodny. To część, przez którą przepływa woda, złożona z małych kanalików. Mogą one zapchać się resztkami jedzenia lub po prostu zarosnąć tłuszczem i brudem. To bardzo powszechny problem. Co zrobić w takim przypadku? Płaszcz wodny można naprawić samodzielnie – trzeba wyjąć go ze zmywarki i dobrze wyczyścić. Warto przy tym obejrzeć, w jakim jest stanie. Jeśli jest zniszczony i popękany, warto wymieć go na nowy. Wtedy zapobiegniesz kolejnym takim samym problemom.

Czyszcząc płaszcz wodny trzeba postępować ostrożnie, by go dodatkowo nie zniszczyć czy nie porysować. Warto użyć do tego wody z odpowiednim preparatem do czyszczenia zmywarki. Zanieczyszczenia płaszcza wodnego mogą się powtarzać, warto więc wiedzieć, jak samodzielnie sobie z tym poradzić.

Zmywarka nie pobiera wody przez zabrudzenia

Zabrudzenia wewnątrz zmywarki to przyczyny wielu różnych awarii. Jeśli resztki jedzenia i tłuszcz zabrudzą styki przełącznika, urządzenie nie będzie pobierało wody. Styki przełącznika mają działanie zabezpieczające – połączony z nimi pływak daje znać, kiedy urządzenie jest wypełnione wodą, a kiedy nie. Jeśli styki są zanieczyszczone, pływak będzie uważał, że cały czas znajduje się w wodzie. To sprawia, że zmywarka nie pobiera wody – jest w takim stanie, jakby już to zrobiła. Jest to zabezpieczenie przeciw zalaniem, ale w tym wypadku obraca się przeciwko właścicielowi.

Naprawa pływaka nie jest taka trudna. W tym wypadku wystarczy wyjąć go ze zmywarki i oczyścić wodą. Po ponownym zamontowaniu, powinien działać już prawidłowo. Jeśli to nie zadziała, warto wezwać specjalistę.

Awaria zmywarki, która wymaga wezwania specjalisty

Niektóre awarie zmywarki mogą jednak wymagać zatrudnienia specjalisty, który naprawi urządzenie. Za brak poboru wody najczęściej odpowiada uszkodzony programator. To bardziej złożony problem, ponieważ trudno jest zaobserwować usterkę. Najczęściej polega to na tym, że zmywarka samoczynnie zmienia program pracy. Dlatego nie pobiera wody w odpowiednich momentach. Awaria programatora wymaga wymiany urządzenia na nowe. Teoretycznie można to zrobić samodzielnie, rozkręcając drzwi zmywarki. Lepiej jednak znaleźć kogoś, kto może w tym pomóc – będzie sprawniej, szybciej i bez ryzyka kolejnych awarii.

Pusta zmywarka, a także awarie zmywarki i dlaczego zmywarka nie pobiera wody, najważniejsze informacje
Awarie zmywarki oraz przyczyny, dlaczego zmywarka nie pobiera wody i jak temu zaradzić

Kolejną poważniejszą przyczyną jest elektrozawór. Znajduje się on na końcu węzła, który zasila zmywarkę. Diagnoza awarii elektrozaworu także jest trudna. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba go najpierw wymontować z urządzenia, a następnie podłączyć do prądu. Jeśli buczy – słychać charakterystyczny dźwięk, oznacza to, że wszystko działa. Jeśli jednak elektrozawór nie wydaje dźwięków, może okazać się, że jest zepsuty. Po wymianie części na końcu węzła zmywarka powinna zacząć działać jak nowa. Sprawdź także: Ile wody zużywa zmywarka? Wyjaśniamy krok po kroku.

Nowa zmywarka nie pobiera wody – co zrobić?

Czasami zdarza się, że nowa, dopiero co podłączona zmywarka nie chce pobierać wody. Po podłączeniu powinna postać kilka minut, by się skonfigurować. Po tym czasie wszystko powinno działać automatycznie, jak należy. Jeśli jednak zmywarka nie pobiera wody, trzeba sprawdzić trzy rzeczy.

Pierwsza przyczyna jest najbardziej banalna, ale najczęstsza: czasami zawór doprowadzający wodę jest zakręcony. Poza tym zdarza się, że jest w nim nieodpowiednie ciśnienie. Aby to sprawdzić, trzeba odkręcić przewód doprowadzający wodę do zmywarki. Jeśli leje się z niego woda – prawdopodobnie wszystko jest ok.

Czasami przyczyną jest mocne wygięcie lub zagięcie na przewodzie doprowadzającym. Wtedy woda po prostu nie może dopłynąć do urządzenia.

ikona podziel się Przekaż dalej