Bojler gazowy - najważniejsze informacje

Budowa i działanie bojlera gazowego

Bojler gazowy, czyli inaczej piecyk gazowy lub gazowy podgrzewacz wody działa poprzez spalanie metanu lub innego gazu w postaci płynnej. W związku z tym, aby gazowy podgrzewacz wody działał bez zarzutu, gaz musi do niego dopływać stale. Płomień w piecyku gazowym może albo zapalać się jedynie w momencie, gdy włączana jest ciepła woda, albo nie gasnąć wcale. W pierwszym przypadku w trybie okresowym może działać również przepływowy kocioł centralnego ogrzewania. Oba sposoby mają swoje zalety. W pierwszym przypadku zużywa się mniej gazu, natomiast w drugim przypadku nie będziemy długo czekali na ciepłą wodę.

Aby piecyk gazowy dobrze i wydajnie funkcjonował, powinien mieć odpowiednio dobraną moc do potrzeb. Powinniśmy pamiętać, że piecyk gazowy o za niskiej wydajności, mocy nie dostarczy odpowiedniej ilości ciepłej wody o temperaturze jakiej oczekujemy. W związku z tym powinniśmy zadbać o to, aby moc ogrzewacza gazowego dostosowana była do urządzeń, które będzie zaopatrywał. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podgrzewaczach wody.

W przypadku, gdy gazowy podgrzewacz ma dostarczać wodę jednocześnie do dwóch punktów poboru, najlepiej wybrać piecyk gazowy o mocy 30 kW. Zapewnia to przepływ wody mniej więcej na poziomie 14 l w ciągu minuty. Rozwiązanie to pozwoli na napełnianie wanny 120 l wody w czasie ok. 8,5 min. W sytuacji, gdy piecyk gazowy ma obsłużyć tylko jeden prysznic, powinniśmy zastosować urządzenie o mocy 19 kW. Taki podgrzewacz umożliwia uzyskanie wydajności 9 l w czasie 1 min w przypadku wody o temperaturze 40OC, gdy temperatura wody dopływającej wynosi 10 O C . Piecyk o takiej wydajności nie sprawdzi się do wanny, gdyż napełnienie wanny 120 l trwać będzie aż 13 minut. W przypadku jednego natrysku i jednej umywalki oraz dwóch umywalek optymalny będzie piecyk gazowy o mocy 24 kW. Wytworzy on ok. 11 litrów wody o temperaturze 40OC w ciągu 1 min.

Zastosowanie bojlera gazowego

Piecyki gazowe mają zastosowanie przede wszystkim w starym budownictwie. Są bardzo popularne w blokach z wielkiej płyty, w kamienicach oraz w starych domach z podłączeniem do sieci gazowej. Ze względu na niskie koszty energii gazowej takie podgrzewacze wody mają także zastosowanie w przedsiębiorstwach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o gazowym podgrzewaczu wody.

Bojler gazowy - rodzaje

Rodzaje piecyków gazowych ze względu na komorę spalania

W ogólnym ujęciu na rynku dostępne są dwa rodzaje piecyków gazowych. Rozróżnia się je ze względu na rodzaj komory spalania. Występują bojlery na gaz z otwartą komorą spalania oraz z zamkniętą komorą spalania. Gazowy podgrzewacz wody z otwartą komorą spalania zasysa powietrze z wnętrza pomieszczenia, natomiast podgrzewacz z zamkniętą komorą spalania czerpie powietrze z zewnątrz.

Warto zaznaczyć, że opinie użytkowników i ekspertów są takie, że bezpieczniejsze są bojlery na gaz z zamkniętą komorą spalania. W urządzeniach tych wentylator automatycznie steruje ilością pobieranego powietrza i wyrzutem spalin. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ryzyko przedostawania się czadu do pomieszczenia, a co za tym odzie zatrucia się nim przez użytkowników właściwie nie istnieje.

Rodzaje piecyków gazowych ze względu na sposób ogrzewania wody

Ze względu na sposób ogrzewania wody spotykamy gazowe przepływowe podgrzewacze wody oraz gazowe pojemnościowy podgrzewacz wody. Przepływowe podgrzewacze wody na gaz pobierają wodę w instalacji zewnętrznej, grzeją wodę, która przepływa przez urządzenie i dostarczają ciepłą wodę do urządzeń takich, jak umywalki, wanny czy prysznice. Takie urządzenia spotykamy najczęściej w domach i mieszkaniach.

Gazowy pojemnościowy podgrzewacz wody zaopatrzony jest zbiornik, którym podgrzewana i przechowywana jest woda. Gazowy pojemnościowy podgrzewacz wody największe zastosowanie ma w przypadku kotłowni w blokach, a także w zakładach przemysłowych.

Bojler gazowy w piwnicy oraz cały system, a także porady, jakie bojlery na gaz do wody warto wybrać i najlepsze modele bojlerów
Bojler gazowy - rodzaje, opinie, ceny, najlepsi producenci, porady zakupowe

Bojler gazowy ze względu na sposób sterowania

Gazowe podgrzewacze do wody użytkowej mogą mieć są trzy sposoby regulowania wody. Są sposoby ręczny, ręczny z automatycznym oraz elektroniczny. Elektroniczny stosowany jest tylko i wyłącznie w podgrzewaczach posiadających zamkniętą komorę spalania. Zwykle woda regulowana jest ręcznie oraz automatycznie, natomiast regulacja jedynie ręczna jest najrzadziej spotykanym sposobem.

Bojler na gaz ze względu na sposób uruchamiania

Bojlery gazowe różnią się także sposobem ich uruchamiania. Mamy do wyboru dwa rodzaje uruchamiania gazowych piecyków do wody. Pierwszym sposobem jest uruchamianie przez iskrę elektryczną, którą wzbudza bateria lub przepływ wody. Ten sposób spotykamy w urządzeniach nowoczesnych i pozwala on na większe zaoszczędzenie rachunków. Drugim sposobem uruchamiania piecyków elektrycznych jest zwiększenie dopływu gazu. Spotyka się go w starszych modelach piecyków gazowych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o solarnym podgrzewaczu wody.

Polecane podgrzewacze wody - sprawdź promocje

Bojler gazowy - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów piecyków gazowych warto zwrócić uwagę na urządzenia takich producentów jak Junkers, Termet i Vaillant. Wybór produktów tych marek to zawsze gwarancja najwyższej jakości. Ceny bojlerów gazowych zależą od kilku czynników, przede wszystkim od mocy bojlera gazowego. Piecyk firmy Junkers wraz z montażem WRDP 11-2B to cena od ok. 1169 zł.

Bojler gazowy czy elektryczny?

Wśród podgrzewaczy wody najczęściej spotykamy gazowe bojlery oraz elektryczne. Oba rozwiązania mają zarówno swoje wady i zalety. W starym budownictwie, jak na przykład w blokach z wielkiej płyty, czy w kamienicach piecyki gazowe są bardzo popularne, a sieć gazowa jest w Polsce bardzo rozwinięta. W nowych blokach i domach bojlery gazowe są jednak wypierane przez bojlery elektryczne.

Porównując obydwa rozwiązania, powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak koszty energii oraz bezpieczeństwo. Korzystanie z piecyków gazowych jest znacznie tańsze, zarówno koszty urządzenia, jak i rachunki za energię będą niższe. Urządzenia te wymagają jednak konserwacji i częstej wymiany. Korzystanie z bojlerów elektrycznych natomiast to rozwiązanie nowocześniejsze i bezpieczniejsze.

Gazowe podgrzewacze wody są bardzo popularnym narzędziem do produkcji ciepłej wody użytkowej. Spotykamy je zwłaszcza w starym budownictwie, między innymi w blokach z wielkiej płyty, w starych kamienicach i starych domach. Wykorzystywane są w kotłowniach oraz w przedsiębiorstwach. Podgrzewacz gazowy spisuje się dobrze jako tradycyjny ogrzewacz wody. A może zainteresuje cię także artykuł ze schematem cyrkulacji ciepłej wody?

ikona podziel się Przekaż dalej