Elementy instalacji grzewczej

Czy można podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Oczywiście, w wielu przypadkach nawet trzeba, żeby instalacja działała. Jednak żeby zrobić to prawidłowo trzeba najpierw wiedzieć jak działają poszczególne elementy tej instalacji.

Co to jest bojler?

Bojler jest urządzeniem łączącym źródła ciepła i zapewniającym wymianę energii między tzw. dolnym i górnym źródłem. Mówiąc bardziej dokładnie jest to zasobnik, w którym spotyka się podgrzewana woda i czynnik grzewczy lub grzałka elektryczna. Pojemnik jest dobrze izolowany, a w środku znajduje się wężownica (jedna lub więcej), transportująca ciepło za pomocą czynnika. Osobne przewody są odprowadzone od i do sieci wodnej w budynku. Istnieją różne rodzaje bojlerów, ale o tym piszemy dokładniej w innym artykule. Tutaj skupimy się na samym podłączeniu solarów do tego urządzenia.

Solary i inne elementy instalacji cwu/co

Ogrzewanie słoneczne wody odbywa się najczęściej za pośrednictwem czynnika ciepłowniczego (roztwór glikolu, woda). Przewody, w których płynie czynnik łączą kolektor słoneczny z bojlerem. I na tej części instalacji skupimy się przede wszystkim w niniejszym artykule. Ponadto, zależnie od rodzaju instalacji potrzebne są naczynie wzbiorcze/przeponowe (po stronie obiegu czynnika), solarna grupa pompowa i sterownik.

Instalacja do grzania wody, w której łączy się kilka urządzeń powinna być wyposażona w zasobnik o dwóch wężownicach, z dwoma wyjściami i wejściami. Alternatywą są dwa, połączone ze sobą zasobniki. Jednak rzadko inwestorzy wybierają tę opcję. Jaki bojler do kolektorów słonecznych będzie najlepszy wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Ważnym, a często pomijanym elementem instalacji są przewody prowadzące czynnik od kolektorów do zasobnika. Od tego czy będą dobrze izolowane i jak je przeprowadzimy będzie zależeć wydajność przepływu ciepła.

Nie ma uniwersalnego przepisu na instalację grzewczą z solarami. Zależnie od zapotrzebowania mieszkańców dobiera się odpowiednią ilość kolektorów i odpowiadający im pojemnością zasobnik.

Jak dobrać kolektor i bojler dla twojego domu?

Jaki panel słoneczny do grzania ciepłej wody?

Odpowiadając na pytanie jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera nie możemy zapominać o różnych rodzajach solarów. Klasyczna instalacja: panele lub panel słoneczny do grzania wody plus zasobnik, dotyczy przede wszystkim kolektorów płaskich. Ich połączenie z bojlerem może się wydawać skomplikowane, ale to najlepsza opcja dla domów w polskim klimacie. Problematyczny może być kolektor grawitacyjny lub bezciśnieniowy. W tym przypadku zbiornik powinien się znajdować powyżej kolektora. Najczęściej jest po prostu zintegrowany z panelem. Kolektor grawitacyjny, podgrzewający wodę bezpośrednio jest tani i prosty do podłączenia. Niestety nie jest rozwiązaniem całorocznym. Najlepiej sprawdza się latem. Wiosną i wczesną jesienią daje radę. Zimą trzeba go opróżnić i przerzucić się na inne źródło ogrzewania CWU. Z tego powodu taki panel słoneczny do grzania wody jest najchętniej stosowany w domach letniskowych i miejscach użytkowanych w cieplejszym sezonie.

Do domów jednorodzinnych zaleca się panele płaskie lub rurowo próżniowe, najlepiej z zastosowaniem tzw. rurek cieplnych (heat pipe).

Jaki bojler?

Jak wspomnieliśmy wcześniej kolektor słoneczny z bojlerem to niewystarczający zestaw, żeby mieć ciepłą wodę przez cały rok. Dlatego najlepszym wyjściem jest zastosowanie zbiornika z dwoma wężownicami, umożliwiającego podłączenie dwóch urządzeń. Pojemność takiego bojlera to optymalnie 150-200 litrów na czteroosobową rodzinę. Do tego zwykle wystarczają trzy kolektory o powierzchni brutto około 2 m2.

Jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera – część praktyczna

Łączenie kolektorów

W małych instalacjach wystarczy zastosowanie jednego kolektora. Takie urządzenie nie zawsze łączy się bojlerem, o czym piszemy dalej. Dla przeciętnej rodziny używa się zwykle więcej niż jednego panelu, zwłaszcza jeżeli chcemy korzystać z instalacji do grzania wody przez cały rok.

Zacznijmy zatem od tego jak są połączone kolektory słoneczne. Czy wiesz, że nieprawidłowe połączenie kolektorów może prowadzić do strat energii rzędu 15-20%? O tym rzadko się mówi. Tu warto zapamiętać kilka punktów:

  1. Do dużych instalacji zwykle wybiera się kolektory płaskie.
  2. Jeżeli to możliwe, to warto kupić pole kolektorów połączonych fabrycznie lub przystosowanych do łatwego łączenia. Ogrzewanie słoneczne wody w dużych budynkach wymaga sporej powierzchni i sprawnego przepływu czynnika grzewczego.
  3. Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę czy są dedykowane do łączenia poziomo czy pionowo.

W przypadku kolektorów modułowych (dotyczy tylko rurowo-próżniowych) istnieje możliwość łatwego dołączenia kolejnych modułów do istniejącej instalacji.

Każdy panel słoneczny do grzania wody, który jest przeznaczony do połączenia na miejscu ma swoją instrukcję jak to zrobić. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kolektorach słonecznych.

Jak podłączyć kolektor do bojlera?

Dochodzimy do najważniejszej części artykułu – jak podłączyć kolektor słoneczny do bojlera? Z każdego kolektora do CWU i CO powinny być wyprowadzone dwa wyjścia. Jedno odprowadza czynnik przewodami do bojlera, drugie sprowadza schłodzony czynnik z powrotem do kolektora. Łącząc kolektor słoneczny z bojlerem musimy pamiętać jeszcze o naczyniu wzbiorczym, zwanym też przeponowym. Podłączamy je do obiegu czynnika po stronie rur dostarczających czynnik z kolektorów. Pojemność naczynia wzbiorczego dobiera się do ilości i pojemności układu kolektorów, z uwzględnieniem wysokości budynku (im wyższy spadek tym większe). Tabele tych zależności można znaleźć w internecie, ale najlepiej jeżeli dostawca kolektorów doradzi lub dobierze naczynie do konkretnego układu.

W klasycznych instalacjach z kolektorami płaskimi kolektor słoneczny z bojlerem łączymy, przeprowadzając przewody przez pompę. Dalej przewody są poprowadzone do wężownicy bojlera. W nowoczesnych układach pompa i sterownik odpowiadają za zautomatyzowany obieg czynnika. W niektórych instalacjach zawory kontroluje użytkownik, ale jest to niepraktyczne rozwiązanie. Dobrze żeby obieg był automatyczny z możliwością manualnej regulacji w razie problemów.

W przypadku próżniowych ciśnieniowych podgrzewaczy solarnych woda ze zbiornika przy solarach trafia bezpośrednio do instalacji CWU (obieg czynnika jest ograniczony do powierzchni kolektora).

Kolektor grawitacyjny ze zbiornikiem nie potrzebuje pompy do wymuszenia obiegu. Woda jest w nim podgrzewana na bieżąco, a więc nie potrzeba też po drodze bojlera. Układ otwarty ze zbiornikiem grawitacyjnym nie nadaje się jednak do używania w temperaturach ujemnych. Można go używać jako dodatkowego źródła ciepłej wody latem. Na zimę powinno się spuścić wodę ze zbiornika, żeby zamarzając nie uszkodziła układu. W układach gdzie woda służy za czynnik grzewczy, zimą można ją wymienić na glikol, który nie będzie zamarzał. Do instalacji, które mają działać przez cały rok najlepiej wybrać solary, które korzystają z czynnika i są podłączane do wężownicy bojlera.

Ogrzewanie słoneczne wody to tylko jedno z zastosowań kolektorów solarnych. W naszym klimacie jest najbardziej popularne. Na pytanie czy można ogrzać dom kolektorami słonecznymi odpowiadamy dokładnie w innym artykule. Tu zaznaczymy tylko, że odradza się korzystanie z samych kolektorów jako źródła ciepła. Natomiast jako dodatkowy element instalacji mogą się przydać do obniżenia kosztów ogrzewania. Popularne jest zarówno dodawanie kolektorów do istniejącej instalacji z piecem jak i łączenie ich z pompą ciepła. Na to ostatnie rozwiązanie można dostać duże ulgi i dofinansowanie z programów rządowych lub gminnych.

ikona podziel się Przekaż dalej