Figowiec - opis, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Zawsze warto uprawiać rośliny w domu. Ożywiają pomieszczenia i pozwalają tworzyć niepowtarzalne aranżacje. Poza tym dbanie o nie jest satysfakcjonującym zajęciem. Pod dach trafiają najczęściej różnego rodzaju kwiaty doniczkowe. Jednakże interesujących propozycji jest znacznie więcej. Jedną z nich jest występujący w kilku odmianach figowiec. Jakie rośliny reprezentuje i jakie ma wymagania? Jaka jest jego cena? O tym i kilku innych kwestiach opowiadamy poniżej.

Niejeden gatunek figowca

Figowiec zamiennie nazywany fikusem to rodzaj roślin zaliczanych do rodziny morwowatych. W naturze występuje wiele gatunków przybierających formę ogromnego drzewa, krzewu albo pnącza. Figowce najliczniej rozwijają się na tropikalnych i subtropikalnych obszarach Azji i Australii. Spotykane są na wyspach Oceanii i w zachodniej Afryce. Typowym gatunkiem reprezentującym rodzaj jest fikus pospolity. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, lecz można natknąć się na niego w Basenie Morza Śródziemnego. Jest jednym z najstarszych uprawowych drzew owocowych. Ponadto fikusy to rośliny ozdobne uprawiane w domach na całym świecie.

Jeszcze kilka słów poświęcimy typowemu okazowi rosnącemu w gruncie. Fikus pospolity, znany, jako drzewo figowe, zazwyczaj dorasta do 10 metrów wysokości. Jego pień jest jasnoszary i gładki, wypuszcza grube, szare bądź zielone pędy. Na gałęziach wyrastają duże, ciemnozielone liście. Kwiat figi pojawia się wiosną, przypomina niewielkie zielone owoce. Z czasem przybiera fioletową barwę, rozszerza się i zwija do środka. Zbieranym i zjadanym owocem jest kwiat figi a właściwie rozwinięta oś kwiatostanu. Tak czy inaczej nosi nazwę figi. Opisywana roślina może być hodowana w naszym kraju w gruncie. Jednak nie zawsze się to udaje.

Figowce rosnące w doniczce często mają małe liście. Do tej grupy należy między innymi:

  • Fikus beniamina – nieduże drzewo mające 8 centymetrowe, skórzaste, zaostrzone liście,
  • Fikus tępy – podobny do beniamina, w zasadzie jedyną różnicą są tępo zakończone liście.

Figowiec doniczkowy może mieć także duże liście. Do tej kategorii należą takie rośliny jak:

  • Fikus sprężysty – ten gatunek wykształca liście o długości 20 cm. Są skórzaste i błyszczące,
  • Fikus bengalski – jego liście również mają długość 20 cm. Są jednak szorstkie i owłosione.

Warto wiedzieć, że fikusy występują też w wersjach pnących i płożących.

Figowiec w Polsce i jego wymagania

Listę gatunków fikusa i ich opis można znaleźć w innych naszym artykułach. Tu natomiast nieco dokładniej przedstawimy najpopularniejsze drzewka. Pierwszym z nich jest, wspomniany już fikus sprężysty. Z łatwością można go kupić w sklepie ogrodniczym. Pochodzi z Indii i tylko tam występuje w naturze. Okaz domowy zazwyczaj dorasta do 2-3 metrów wysokości. Po posadzeniu wykształca gruby, pojedynczy pęd. Na nim rozwijają się opisane już owalne liście. U młodych roślin są bordowe, z czasem stają się zielone. Niektóre odmiany fikusów sprężystych mają liście dwubarwne lub pokryte plamkami.

Kolejna roślina, której uprawa w Polsce cieszy się powodzeniem to fikus beniamina. Da się go kupić w niejednym sklepie ogrodniczym czy nawet markecie. Co ważne cena nie jest wygórowana. Ten figowiec w dobrych warunkach osiąga 3-4 metry wysokości. Jednakże prawidłowa pielęgnacja może sprawić, że dorośnie do 5 metrów. Fikus beniamina tworzy dużo zdrewniałych, rozgałęzionych pędów. Do tego dochodzą niewielkie lancetowate liście w kolorze ciemnozielonym. U wielu odmian zdobi je jasna, biała bądź żółta obwódka. Warto wiedzieć, że wszystkie drzewka doniczkowe z grupy fikusów mają podobne wymogi stanowiskowe i glebowe.

Każdy figowiec ma bardzo podobne wymagania. Różnice są nieznaczne, drzewa rosną najlepiej, gdy:

  • Zajmą stanowisko nasłonecznione, ale niewystawione na bezpośrednie działanie słońca,
  • Temperatura w pomieszczeniu latem będzie wynosić maksymalnie 20°C a zimą 15°C,
  • Wybrane stanowisko będzie stałe, bowiem liście rośliny przystosowują się do kąta padania światła. Fikusy bardzo nie lubią przestawiania ponadto potrzebują sporo miejsca do rozwoju.
  • Rośliny najbardziej lubią ziemie żyzne i przepuszczalne. Tolerują suche powietrze.

Więcej o wymaganiach różnych gatunków fikusów można poczytać na naszej stronie.

Pielęgnacja fikusów w domu

Uprawa każdego figowca jest nierozerwalnie związana z pielęgnacją. Pierwszym z ważnych zabiegów jest podlewanie. Opisywane roślin wykazują duże zapotrzebowanie na wodę, ale nie lubią podmokłego podłoża. W związku z tym latem podlewa się je dwa razy w tygodniu. Natomiast zimą fikus domowy podlewany jest raz w tygodniu. W obu przypadkach najlepiej sprawdza się przegotowana woda. Warto też wiedzieć, że rośliny należy przecierać wilgotna ścierką, bowiem nie tolerują kurzu. Dobrym pomysłem jest również zraszanie starszych fikusów wodną mgiełką. Koleją czynnością jest nawożenie.

Jak już wspominaliśmy figowce najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej. Ponadto niektóre popularne gatunki szybko się rozwijają. Zatem należy dostarczać im składniki odżywcze. Nawozy podaje się w małych dawkach, nadmiar substancji szkodzi drzewkom. Nawożenie przeprowadza się przynajmniej raz w miesiącu. Trzeba zaopatrzyć się w mieszanki wieloskładnikowe. Jak do tej pory zabiegi pielęgnacyjne nie są szczególnie skomplikowane ani częste. Czy pozostałe również nie sprawiają problemów? Nie, gdyż do wspomnienia w zasadzie pozostały tylko trzy czynności. Pierwsza to przycinanie.

Doniczkowy figowiec sprężysty nie przepada za skracaniem. Czasem jednak jest konieczne, dlatego, że roślina szybko rośnie. Najlepiej, więc przycinać go tylko w razie potrzeby. Na przykład, gdy w domu zaczyna brakować na niego miejsca. Fikus beniamina z kolei dobrze reaguje na przycinanie. W jego przypadku można przeprowadzać je regularnie. Kolejnym zabiegiem jest bieżące usuwanie zeschłych liści i pędów. Dotyczy to każdego z popularnych gatunków. Ostatnia z pielęgnacyjnych czynności to przesadzanie drzewek. Młode fikusy muszą zmieniać donice, co rok a starsze raz na kilka lat. Rozwinięcie wszystkich poruszonych kwestii znajduje się na naszej stronie.