Fikus sprężysty (Ficus elastica) – podtsawowe informacje

Figowiec sprężysty - opis

Figowiec sprężysty (Ficus elastica) jest rośliną zaliczającą się do rodziny morwowatych. Ten gatunek kwiatów doniczkowych przywędrował do nas z Półwyspu Indyjskiego. Mimo upodobania do warunków panujących w klimacie tropikalnym roślina doskonale odnajduje się w domu. Oczywiście w warunkach naturalnych dorasta nawet do 30 metrów wysokości, natomiast hodowany jako kwiaty doniczkowe nie przekracza 3 metrów.

Ficus elastica najczęściej występuje w formie pojedynczego pędu, który jest porośnięty skórzastymi, eliptycznymi liśćmi o ciemnozielonym zabarwieniu. W środowisku naturalnym roślina uprawiana jest ze względu na pozyskiwany z niej kauczuk. Natomiast w pozostałych regionach świata wybierana jest jako popularna roślina ozdobna, przeznaczona do uprawy w mieszkaniu.

Rośliny doniczkowe - odmiany

Fikus sprężysty nie jest jedyną odmianą figowców uprawianych w naszych domach. Do popularnych odmian zalicza się między innymi figowiec benjamina, figowiec bengalski, czy też figowiec lirolistny. Warto wspomnieć również o odmianie figowca tępego, którego możemy dowolnie formować. Odpowiednie przycinanie spowoduje uformowanie drzewka bonzai. Dzięki temu może stać się on ciekawą dekoracją dla domu.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Jeżeli chodzi o odmiany, jakimi wyróżnia się fikus sprężysty, to do nich zalicza się:

  • Ficus elastica Decora - rośliny doniczkowe dorastające do ok. 2 metrów wysokości. Wyróżniają się olbrzymimi liśćmi eliptycznymi
  • Ficus Robusta Variegata - odmiana wyróżniająca się bardzo szybkim przyrostem - maksymalnie osiąga do 1,5 m wysokości. Pędy porośnięte są ciemnozielonymi liśćmi o eliptycznym kształcie. Cechą charakterystyczną liści jest błyszcząca powierzchnia na zewnątrz oraz matowa od spodniej strony.
  • Ficus elastica Abidjan - jego cechą charakterystyczną są liście o zabarwieniu czekoladowym. Odmiana dorasta nawet do 1,5 metra wysokości. Figowiec zalicza się do roślin wolnorosnących o niezbyt dużych wymaganiach uprawowych.
  • Ficus elastica Belize - ciemnozielone liście wyróżniają się jasnobordowym, nieregularnym obrzeżem. Ubarwienie zmienia się wraz z wiekiem drzewka. Odmiana może dorastać nawet do 2 metrów wysokości, jednak roślinę możemy bez problemu przycinać do dowolnych rozmiarów.
  • Fikus sprężysty Tineke - roślina wyróżnia się bardzo dużymi, eliptycznymi liśćmi, dorastającymi nawet do 30 cm długości. Sama odmiana figowca w warunkach domowych może dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Ciemnozielone liście są otoczone kremową obwódką o nieregularnym kształcie. Jeśli szukasz więcej ciekawych inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Figowiec sprężysty – uprawa

Figowiec o ozdobnych liściach - warunki uprawowe

Decydując się na uprawę figowca sprężystego, należy zapewnić ma bardzo dużo wolnej przestrzeni. Odmiany rozrastają się nawet do 2-3 metrów wysokości, dzięki czemu najlepiej będą czuły się w wysokich mieszkaniach. Warto zapewnić mu jasne stanowisko. Rośliny o ozdobnych liściach mogą stać również z dala od okna, jednak trzeba liczyć się z ich wolniejszym wzrostem. Fikusowi sprężystemu powinniśmy zapewnić żyzną i jednocześnie przepuszczalną glebę.

Nie bez znaczenia jest temperatura powietrza. Należy sprawdzić dokładne upodobania każdej odmiany. Ponieważ niektóre z nich mogą przestać się prawidłowo rozwijać, jeżeli temperatura spadnie poniżej 18 stopni Celsjusza. Optymalna wartość w okresie wegetacji, powinna utrzymywać się na poziomie ok. 20 stopni Celsjusza. Zimą należy ją nieco obniżyć, ale nie może ona spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. W okresie letnim, sadzonki z powodzeniem możemy przetrzymywać w ogrodzie lub na balkonie. Warto jednak, by w ogrodzie nie ustawiać figowca w miejscu wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Przesadzanie figowca sprężystego

Wszystkie kwiaty ogrodowe i domowe powinniśmy przesadzać. Młode sadzonki przesadzamy przynajmniej raz w roku. Tę czynność planujemy na wiosnę lub jesień. Przesadzanie powinno odbywać się do doniczki większej o jeden rozmiar. Starsze sadzonki możemy przesadzać co 2-3 lata. Jest to coraz trudniejsze zadanie, ze względu na gabaryty rośliny. Dlatego trzeba wykazać się dużą ostrożnością, by nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Oprócz przesadzania fikus sprężysty może być także przycinany. Jednak przycinanie nie odbywa się regularnie, a jedynie w przypadku, gdy rozmiary rośliny są według nas zbyt duże. Pędy najlepiej przytnijmy na wiosnę. Należy jednak mieć na uwadze, że z przyciętych pędów bardzo szybko wyrastają nowe. Przez co roślina może się jeszcze bardziej rozkrzewić.

Figowiec sprężysty i zbliżenie na jego liście, czyli ficus elastica oraz zasady jego pielęgnacji
Figowiec sprężysty krok po kroku, czyli fikus sprężysty, ficus elastica i jego uprawa

Fikus sprężysty – pielęgnacja

Jak dbać o kwiaty ogrodowe i domowe?

Jednym z głównych elementów, jakie zawiera w sobie pielęgnacja fikusa sprężystego, jest odpowiednie podlewanie. Nie możemy doprowadzić do przelania rośliny, ponieważ mogą ją zaatakować choroby grzybowe. Warto, by podłoże było umiarkowanie wilgotne. W zimie mocno ograniczamy nawadnianie fikusa. Nawożenie figowca powinno odbywać się od kwietnia do września. Wtedy roślinę zasilamy średnio co dwa tygodnie.

Figowiec sprężysty powinien przechodzić regularne czyszczenie liści. Dzięki temu uwolnimy roślinę od kurzu i zanieczyszczeń osiadających na liściach. Najlepiej w tym celu przecierać liście szmatką lub zraszać je wodą. Co kilka miesięcy można podjąć się nabłyszczania liści przy użyciu specjalnych preparatów.

Rozmnażanie figowca sprężystego

Rozmnażanie figowca sprężystego jest bardzo łatwą czynnością, ale warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim roślinę rozmnażamy poprzez pobieranie niedużych sadzonek z wierzchołka drzewa. Wszystkie prace powinniśmy wykonywać w rękawiczkach ochronnych ze względu na sok, który może podrażnić naszą skórę. Po pobraniu szczepek umieszczamy je na jakiś czas w wodzie. Dzięki temu roślina pozbędzie się mleczka, które blokuje powstawanie korzeni.

Sadzonki następnie umieszczamy w wodzie lub podłożu z żyzną ziemią. Jeżeli zależy nam na szybszym wytworzeniu korzeni, warto sięgnąć po ukorzeniacz. Po kilkunastu dniach młode rośliny powinny rozwinąć system korzeniowy na tyle duży, by posadzić je w samodzielnych donicach. Fikusa sprężystego nie rozmnażamy przy pomocy nasion, ponieważ w domowych warunkach roślina w ogóle nie owocuje.

Choroby fikusa sprężystego

Choroby występują bardzo rzadko. Jeżeli już fikus sprężysty zachoruje, to najczęściej przyczyny należy szukać w nieprawidłowej pielęgnacji. Gdy będziemy zbyt mocno podlewać roślinę, to is istnieje ryzyko po powstania choroby grzybowej. Niestety patogeny grzybowe są bardzo trudne do usunięcia. Inne choroby fikusa sprężystego są praktycznie niespotykane.

Dużo częściej możemy mieć do czynienia ze szkodnikami. Do nich zaliczają się przede wszystkim przędziorki i wełnowce. Pierwsze objawy jakie pojawiają się po zarażeniu rośliny, występują najczęściej postaci plam na liściach oraz ich ostatecznym opadaniu. Dobrze jest od odpowiednio wcześniej zauważyć, że roślina została zaatakowana, wtedy możemy jeszcze zareagować bez zastosowania chemicznych preparatów.

ikona podziel się Przekaż dalej