Zadłużenie przy budowie domu – jakie ma konsekwencje?

Gdy mowa o budowie domu lub wykończeniu mieszkania, wierzycielem – tj. osobą, która oczekuje zwrotu należności pieniężnej – może być:

  • wykonawca – jeśli inwestor nie zapłacił mu za wykonane prace budowlane;
  • dostawca materiałów budowlanych – jeżeli inwestor nie zapłacił za dostarczone materiały;
  • podwykonawca – jeśli generalny wykonawca nie zapłacił mu za wykonane prace.

Tego rodzaju zadłużenie może spowodować spore straty – a w konsekwencji także upadek – firm budowlanych, opóźniać budowę lub remont, ponieważ wykonawca, który nie otrzymał wynagrodzenia za swoją pracę, może odmówić prowadzenia dalszych robót budowlanych. W przypadku przeterminowanych płatności warto rozpocząć konsekwentną windykację, która – po upomnieniach ustnych i pisemnych wezwaniach do zapłaty – może skończyć się złożeniem sprawy do sądu i rozpoczęciem postępowania upominawczego.

Czym jest postępowanie upominawcze?

Sprawa w sądzie wcale nie musi ciągnąć się latami. Wszystko dzięki znacznemu uproszczeniu procedury pod postacią postępowania upominawczego. Sąd nie ma nawet potrzeby przeprowadzać rozprawy w obecności stron i świadków. Wystarczą mu prawidłowo złożone dokumenty.

Aby dłużnik otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, wierzyciel musi:

  • złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika;
  • we wniosku opisać roszczenie i jego podstawę prawną, np. umowę o roboty budowlane, przeterminowaną fakturę;
  • dołączyć do wniosku dowody na poparcie swojego roszczenia, np. umowę, fakturę, protokoły odbioru robót.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: https://kaczmarski.pl/strefa-wiedzy/nakaz-zaplaty-w-postepowaniu-upominawczym-co-to-takiego-i-z-czym-sie-wiaze.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – jakie ma znaczenie?

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to dokument wydawany przez sąd na wniosek wierzyciela, jeśli przedstawiona przez niego dokumentacja nie budzi wątpliwości. Stanowi on tytuł egzekucyjny i oznacza, że wierzyciel może na jego podstawie ściągnąć należność od dłużnika, np. z pomocą komornika.

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym to najszybszy i stosunkowo najmniej stresujący sposób na odzyskanie należności. Jego złożenie nie wymaga pomocy prawnika, więc każdy – nawet niezbyt bogaty wykonawca czy podwykonawca – może pozwolić sobie na takie rozwiązanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

ikona podziel się Przekaż dalej