Nawiewniki okienne - opinie i działanie

Nawiewniki okienne pozwalają na zachowanie właściwej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu. Odpowiednia wentylacja ma wpływ przede wszystkim na komfort życia, wpływa także na stan zdrowia. Zapobiega pojawianiu się pleśni i zacieków grzybiczych na ścianach, oknach czy fugach. Dlatego nawiewniki okienne, do niedawna jeszcze traktowane jako zbyteczny luksus, obecnie są coraz bardziej popularne. Montaż nawiewników w nowych mieszkaniach jest często koniecznością. Warto także zdecydować się na nie w starym budownictwie.

Nawiewnik okienny to urządzenie, które montuje się w oknach, by do pomieszczenia ciągle napływało świeże powietrze. Jego ilość nie jest zbyt duża – nie na tyle, byś mógł poczuć spadek lub wzrost temperatury lub odczuć wzrost kosztów za ogrzewanie. Jednak na tyle duża, by wentylacja była skuteczniejsza. Nawiewka okienna jest łatwa w użyciu, nie powoduje zbytniego rozszczelnienia okien. Opinie na tematy nawiewników są różne. Wiele osób uważa, że jest to zbyteczny koszt, a odpowiednią cyrkulację powietrza można zapewnić sobie poprzez regularne uchylanie okna. Jednak wywietrzniki okienne dostarczają świeże powietrze przez całą dobę, znacznie efektywniej niż jednorazowe wietrzenie w ciągu dnia.

Nawiewniki powietrzne – rodzaje

Nawiewniki powietrzne można podzielić na trzy rodzaje – nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe i ręczne. Te pierwsze są najbardziej praktyczne i maksymalnie zautomatyzowane. Nawiewniki higrosterowane samodzielnie dawkują ilość wtłaczanego powietrza z zewnątrz. Uzależniają ją od poziomu wilgotności, czyli zawartości pary wodnej w powietrzu. Są idealne w małych mieszkaniach, które szybko zaparowują się po wywieszeniu prania lub w trakcie gotowania.

Nawiewnik okienny ciśnieniowy także jest automatyczny. W tym wypadku impulsem do wpuszczania powietrza jest różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz okna. Są dość wygodne w użyciu, a na dodatek są wyposażone w blokadę, która nie przepuszcza nadmiaru powietrza w czasie silnych podmuchów wiatru.

W niektórych sytuacjach jednak konieczny będzie montaż nawiewki okiennej sterowanej ręcznie. Dzieje się tak zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia działające na gaz (kuchenka, piecyk do ogrzewania wody lub piec c.o.). Powietrze z zewnątrz w tym wypadku jest regulowane za pomocą przepustnicy, którą możesz otwierać samodzielnie. Opinie na temat takiego rozwiązania są podzielone, ponieważ tego rodzaju nawiewniki wymagają czasu i uwagi. Jednak pozwalają na szybsze i bardziej efektywne wywietrzenie mieszkania w razie wycieku gazu z instalacji, są więc nieco bezpieczniejsze.

Nawiewniki okienne – cena

Cena nawiewników jest bardzo zróżnicowana. Podczas gdy najtańsze modele wywietrzników okiennych PCV kosztują kilkadziesiąt złotych, bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilkaset. Cena jest uzależniona przede wszystkim od typu i rodzaju montażu.

Najdroższe są nawiewniki okienne higrosterowane, ich montaż oznacza stworzenie całego systemu czujników wilgotności powietrza. Są jednak trwałe i bardzo skuteczne. Na dodatek można je zamontować nie tylko na drewnianych oknach, to świetne wywietrzniki okienne PCV. Nieco tańsze są te ciśnieniowe. Koszt ich montażu także jest mniejszy. Nadal jest to jednak dość duża inwestycja, zwłaszcza, jeśli chcesz poprawić cyrkulację powietrza we wszystkich pomieszczeniach. Ale naprawdę warto zainwestować w taki sprzęt, ponieważ wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca.