Kredyt na budowę domu: na czym polega?

Choć w obiegu często można zetknąć się z określeniem kredyt na budowę domu, takiego produktu nie uda się znaleźć w ofercie banków. W rzeczywistości to kredyt hipoteczny, który jest udzielany w celu sfinansowania nie zakupu istniejącego domu czy mieszkania, ale budowy nieruchomości od podstaw. I choć warunki finansowe będą takie same, jak w przypadku innych kredytów, inaczej będzie wyglądała procedura poprzedzająca jego udzielenie i sama wypłata środków.

Bez wątpienia kredyt hipoteczny na budowę domu wymaga więc lepszego przygotowania. Poza tym zwykle wiąże się również z wysokimi kosztami, więc decyzję o jego zaciągnięciu należy dobrze przemyśleć. Jednocześnie często nie ma dla niego alternatyw – kredyt gotówkowy na budowę domu nie sprawdzi się ze względu na ograniczone kwoty i mniej korzystne warunki.

Rynek kredytów się zmienia

Za kredytobiorcami i osobami myślącymi o wzięciu kredytu mieszkaniowego bez wątpienia trudny okres. W listopadzie 2022 roku WIBOR-3M osiągnął najwyższy od lat poziom 7,59%. Przełożyło się to nie tylko na wysokość rat kredytów w przypadku już spłacanych zobowiązań, ale również niskie zainteresowanie nowymi kredytami.

Według raportu AMRON-SARFiN podsumowującego 2022 rok zarówno liczba, jak i wartość nowo zawieranych umów spadły o ok. 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. Obecnie ten trend zaczyna się jednak zmieniać. Według najnowszych danych BIK w lipcu 2023 roku złożono ponad 43 tys. wniosków o kredyty hipoteczne (wzrost wartości zapytań o 273% wobec lipca 2022 roku).

W znacznej mierze wynika to z wejścia w życie Bezpiecznego Kredytu 2%, ale istotną rolę odgrywa również korzystniejsze przeliczanie zdolności kredytowej, które po prostu pozwala na uzyskanie kredytu większej grupie klientów. Coraz częściej pojawiające się sygnały dotyczące możliwości obniżenia stóp procentowych również zachęcają do skorzystania z tej możliwości.

Kredyt tak, ale z dobrym przygotowaniem

Jak widzisz, druga połowa 2023 roku może być bardzo dobrym czasem na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na budowę domu. Po pierwsze o kredyt jest prościej niż jeszcze parę miesięcy temu.

Po drugie wiele wskazuje na to, że już niedługo zapadną decyzje o obniżce stóp procentowych, a po trzecie wielu kredytobiorców będzie mogło skorzystać z dopłat umożliwiających uzyskanie dużo niższych rat. W niepewnych czasach z pewnością procentuje przede wszystkim wiedza. Więcej informacji uzyskasz czytając o kredycie na budowie domu na blogkredytowy.pl.

Uzyskasz tam komplet informacji, które pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję i długofalowo po prostu zaoszczędzić.

Kredyt 2% również dla budujących domy

Zwróć uwagę, że budowa domu może być sfinansowana z wykorzystaniem Bezpiecznego Kredytu 2%. Z atrakcyjnych dopłat umożliwiających obniżenie oprocentowania kredytu przez okres 10 lat mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 45 lat i nie są oraz nigdy wcześniej nie były właścicielami nieruchomości mieszkalnej.

Istotną rolę odgrywają również limity wysokości kredytu: single mogą uzyskać do 500 tys. zł, małżeństwa lub gospodarstwa domowe z dziećmi do 600 tys. Maksymalny wkład własny to 200 tys. zł. Również w tym przypadku można jednak skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, który umożliwia uzyskanie gwarancji BGK. Bez wątpienia może być to więc atrakcyjny kredyt na budowę domu dla młodych.

ikona podziel się Przekaż dalej