Schody z drewna – z naszych i egzotycznych lasów

Jakie gatunki nadają się na schody drewniane do domu i na co trzeba zwrócić uwagę?

Odpowiedź na to pytanie zależy zarówno od czynników funkcjonalnych jak i osobistych upodobań; nie bez znaczenia są też ceny różnych rodzajów drewna, a więc wysokość dostępnego budżetu. Wybierając drewno na schody do domu trzeba przede wszystkim brać pod uwagę jego trwałość i właściwości mechaniczne.

Schody intensywnie użytkowane są narażone na zużycie, dlatego ważny jest wybór drewna twardego, które zapewni długi okres trwałości. Cechą charakterystyczną wszystkich gatunków jest to, że stopnie drewniane dają wrażenie ciepła i elastyczności, a więc są przyjemne w dotyku dla stóp. Cena schodów drewnianych, zwłaszcza z gatunków egzotycznych, nie jest niska, jednak ten element wyposażenia domu mocno wpływa na ogólny wygląd i nastrój.

Planując miejsce pod schody drewniane dobrze jest zwrócić uwagę na możliwe wpływy najbliższego otoczenia. Chodzi głównie o promieniowanie cieplne w domu zarówno przez świecące wprost słońce, jak i grzejniki. Jednostronne ogrzewanie powoduje mianowicie wypaczanie stopni oraz powstawanie rys i pęknięć. Z tego powodu pod schodami nie powinno być żadnego źródła ciepła, a duże powierzchnie szklane, przez które słońce bezpośrednio na nie pada należy w najgorętsze dni zasłaniać. Zapobiegnie się przez to również przebarwieniom drewna. Drugim czynnikiem, który ma istotny wpływ na każdy gatunek drewna jest wilgotność powietrza. Im bardziej stała będzie w pomieszczeniu temperatura i wilgotność, tym lepiej i dłużej schody drewniane będą służyć.

Kurz i piasek na drewnie działają jak papier ścierny i dlatego trzeba je niezwłocznie usuwać. Jako środek zapobiegawczy można zastosować odpowiednio duże wycieraczki i maty przed wejściem na schody. Nie należy też na drewnianych powierzchniach olejowanych pozostawiać rozlanej wody, która powoduje powstawanie ciemnych plam. Z kolei powierzchnie lakierowane są podatne na zarysowania. W dłuższym okresie czasu wymagają kompletnego szlifowania i lakierowania na nowo. Jeśli rozważasz ten rodzaj schodów w swoim domu, sprawdź koniecznie ten artykuł z cennikiem schodów drewnianych.

Drewniane schody a drewno na schody w jasnych i ciemnych kolorach

W takiej sprawie jak wybór materiału na schody decyduje również wzrok. Decydując się na konkretne drewno na stopnie i poręcze nie należy opierać się wyłącznie na danych technicznych, jak wytrzymałość na zginanie, ścieranie, twardość i sprężystość, ale zwrócić też uwagę na ogólną estetykę. Różne gatunki drewna wykazują przecież różne barwy i naturalne wzory słojów. Dzięki temu schody z drewna mogą zyskać niepowtarzalny wygląd.

Cena schodów drewnianych zależy w głównej mierze od wybranego gatunku, a do wyboru są nie tylko schody bukowe i schody dębowe, ale wiele mniej lub bardziej egzotycznych gatunków.  Do najbardziej popularnych o jasnej barwie należą:

  • Sosna – biel jest żółtawobiały albo czerwonawobiały, twardziel zaś czerwonawożółta do czerwonobrązowej. Drewno ma dekoracyjny rysunek słojów, jest miękkie, lekkie, łatwołupliwe, dobrze się obrabia skrawaniem.  
  • Brzoza – drewno jest żółtawobiałe do czerwonawobiałego, ma rysunek gładki, prążkowany do bardzo dekoracyjnego o skomplikowanym przebiegu (głównie brzoza ze Szwecji i Finlandii).
  • Klon – drewno jest kremowe, nieco czerwonawe; liczne gatunki klonu różnią się mniej lub bardziej ciemną barwą drewna. Jest twarde, ciężkie, sprężyste i łupliwe.
  • Buk – drewno jest żółtawoczerwone do czerwonawobrunatnej. Schody bukowe mają skłonność do wypaczania się i pękania.
  • Jesion – biel jest prawie biały, twardziel żółtawa do czerwonobiałej, z czasem jasnobrązowa.
  • Dąb – biel jest wąski, żółtawobiały; twardziel szarożółta, z czasem ciemnieje do barwy jasno- a następnie ciemnobrązowej. Schody dębowe, podobnie jak schody bukowe, mają skłonność do pękania i wypaczania.
  • Hevea – kauczukowiec o drewnie jasnym z ciemniejszymi smugami. Regularny układ włókien daje jednolitą powierzchnię deski.
  • Meranti – świeża twardziel ma barwę białokremową z różowym odcieniem, która z czasem nieco ciemnieje do różowobrązowej.
  • Movingi – drewno ma kolor cytrynowożółty przechodzący w żółtobrązowy, z czasem ciemnieje.
Schody drewniane dywanowe do domu i cena schodów drewnianych
Schody drewniane do domu, a także szacowana cena schodów drewnianych

Do gatunków drewna o ciemnej barwie zalicza się:

  • Mahoń – bardzo cenione i znane drewno ma charakterystyczną czerwoną barwę i niejednolitą strukturę, co nadaje wyrobom szczególnego wyglądu.
  • Merbau – twardziel ma kolor żółtobrązowy, który pod wpływem światła szybko zmienia się w ciemnobrązowy. Drewno bardzo ciężkie, o doskonałych właściwościach mechanicznych i trwałości, odporne na wilgoć, grzyby, owady oraz środki chemiczne.
  • Wenge – świeża twardziel ma kolor brązowy, który pod wpływem światła i tlenu w powietrzu mocno ciemnieje do barwy ciemnobrązowej i prawie czarnej.
  • Amazaque – biel początkowo żółtawobiały zmienia się w szarobrązowy; twardziel zmienia się od żółtobrązowej do czekoladowobrązowej, przy czym nie jest to jednolity kolor, ale z ciemnymi smugami.
  • Orzech włoski – twardziel ma barwę od szarobrązowej do ciemnobrunatnej. Drewno dobrze się obrabia, nie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych.
  • Sucupira – twardziel świeżego drewna ma barwę cytrynowożółtą, która pod wpływem światła i powietrza intensywnie ciemnieje do żółtobrązowej aż do ciemnobrązowej. 
  • Afromozja – drewno o twardzieli żółtobrązowej, czasem z odcieniem zielonkawym.

Drewniane schody - rodzaje oraz koszt schodów drewnianych

Schody policzkowe, kręte czy ażurowe na poddasze?

Koszt schodów drewnianych zależy od gatunku drewna, a także od rodzaju ich konstrukcji, a co za tym idzie liczby elementów składowych. Do takich elementów należą:

  • Policzek – boczna belka schodów drewnianych (stąd schody policzkowe).
  • Stopień – składa się z poziomej deski, na której stawia się stopę (stopnica) i pionowej części zwanej podstopnicą. Schody ażurowe mają tylko stopnice.
  • Bieg – część schodów nachylona, składająca się ze stopni. Mogą być schody jednobiegowe albo dwubiegowe ze spocznikiem.
  • Spocznik – pozioma płyta, która pozwala zmienić bieg schodów na półpiętrze (schody ze spocznikiem).
  • Podest – taka sama pozioma płyta, ale na piętrze.
  • Podniebienie – element umieszczony pod biegiem.

Pełne, lite drewno to nie tylko komfort i efekt wizualny, ale też wysoka cena schodów drewnianych. Dlatego też w użyciu są również prefabrykaty - płyty z drewna klejonego. Ze względu na rodzaj konstrukcji można wymienić m.in.:

  • Schody policzkowe – podstawą są dwie belki policzkowe; zajmują niewiele miejsca, a przy tym mają stabilną konstrukcję. Mogą być pełne albo ażurowe.
  • Schody osiodłane – stopnie są tutaj nakładane na zęby wycięte w belkach (policzkach).
  • Schody dywanowe – nie mają belek policzkowych i przypominają dywan spływający z góry.
  • Schody z giętą poręczą – nieregularny kształt belek policzkowych i balustrady daje bardzo efektowny wygląd.

Pod względem typu, schody drewniane bywają proste, kręte, jednobiegowe albo dwubiegowe. Spotyka się też schody, które z poziomu spocznika umożliwiają wyjście do łazienki albo pokoju.

Schody drewniane zabudowane na piętro i cena schodów drewnianych do domu
Schody drewniane, w tym schody bukowe, a także cena schodów drewnianych

Cena schodów drewnianych – pochodna wielu czynników

Cena schodów drewnianych waha się w tak szerokich granicach, jak szeroki jest wybór drewna i rodzaju konstrukcji. Gotowe, najprostsze schody sosnowe można kupić już za ok. 1500 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt lakieru i ewentualnie montażu.

Najbardziej zróżnicowane są schody z drewna wykonywane na zamówienie. Często do ceny stopni z konstrukcją trzeba doliczyć koszt balustrady. Montaż liczony oddzielnie stanowi czasem kilkanaście procent wartości schodów.

Bardzo efektowne egzotyczne gatunki drewna są znacznie droższe od krajowych. Kto zdecyduje się na piękne schody z drewna wenge, merbau, afromozji albo na przykład sucupiry, może w zależności od formy, rozmiaru i dodatkowych elementów liczyć się z wydatkiem od 10 tysięcy do ponad 100 tysięcy złotych.

Schody z drewna – zalety tradycyjnego materiału

Nowoczesne schody drewniane to inwestycja w surowce naturalne i odtwarzalne. Użycie drewna w domu nie tylko wpisuje się w modny trend, ale wnosi też do pomieszczeń niepowtarzalny charakter. W zależności od upodobań schody można zbudować z najróżniejszego drewna, a także w kombinacji z innymi materiałami, na przykład z metalem. Tradycyjne schody dębowe to tylko jedna z możliwości.

Ciepło, jakie promieniuje od drewna trudno jest porównać z jakimkolwiek innym materiałem. Dzięki jedynej w swoim rodzaju i niepowtarzalnej strukturze drewna, każde schody – i tradycyjne, i nowoczesne – stanowią oryginalny unikat. Na dodatek, drobne szkody i uszkodzenia dadzą się bez większych problemów naprawić. A kiedy po latach schody drewniane, na przykład na poddasze, stracą dawny blask, istnieje możliwość ich efektywnej renowacji.

ikona podziel się Przekaż dalej