Bodziszek łąkowy - opis

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) jest rośliną zaliczającą się do rodziny bodziszkowatych, a także rodzaju bodziszek. Okaz ten możemy spotkać nie tylko na terenie Polski, ale również w pozostałych krajach Europy lub Azji. Bodziszek łąkowy jest rośliną dorastającą do 80 cm wysokości. Porastają ją liście w kształcie nerki.

Największą ozdobą są oczywiście kwiaty, które pojawiają się od czerwca do września. Nie są one zbyt duże, ponieważ osiągają ok. 3 cm średnicy. Ponadto przybierają najczęściej odcień fioletowo-niebieski. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci rozłupni z licznymi nasionami. W naturalnym środowisku bodziszek łąkowy możemy najczęściej spotkać na łąkach, a także przy drogach. Jest to roślina ceniąca sobie przede wszystkim podmokłe tereny.

Ciekawe gatunki bodziszka

Oczywiście bodziszek łąkowy nie jest jedynym przedstawicielem tego rodzaju. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jakie gatunki możemy spotkać w naszym kraju, lub są uprawiane w naszym klimacie, to warto wspomnieć o takich okazach jak:

  • Bodziszek cuchnący (Geranium robertianum) jest to roślina dorastająca do 40 cm wysokości. Budziszek cuchnący spotykany jest w Polsce szczególnie w lasach jesionowych. W okresie kwitnienia pojawiają się fioletowe kwiaty o średnicy ok. 1 cm. Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w postaci niełupka, który zawiera liczne nasiona. Bodziszek cuchnący słynie z tego, że wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Roślina posiada cenne właściwości lecznicze.
  • Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) - jest to dość rzadko spotykany gatunek, którego możemy zobaczyć między innymi na terenie Karpat. Bodziszek żałobny jest rośliną dorastającą do ok. 70 cm wysokości. Za dekoracyjne uważa się nie tylko kwiaty pojawiające się od maja do lipca, ale również liście z czerwonymi przebarwieniami. Kwiaty natomiast wyróżniają się białym kolorem. Po okresie kwitnienia pojawiają się rozłupnie, w których są liczne nasiona.
  • Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) - roślina spotykana głównie na nizinach. Bodziszek czerwony lub krwisty, dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. Kwiaty pojawiające się od maja do września są zabarwione na czerwono. Ponadto liście jesienią także przebarwiają się na pomarańczowo-czerwono. Po okresie kwitnienia pojawia się rozłupka posiadająca nasiona. Zastosowanie tego gatunku raczej wykorzystywane jest jako rośliny ozdobnej.
  • Bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum) - jest to gatunek, który do nas przywędrował z pozostałych miejsc w Europie. Wyróżnia się fioletowymi kwiatami o niewielkich wymiarach. Nasiona zawarte są w omszonych owocach. Bodziszek pirenejski spotykany jest głównie na terenach żyznych, a także w pobliżu lasów.

Uprawa bodziszka łąkowego

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bodziszek łąkowy, bodziszek cuchnący, czy też bodziszek żałobny, to w każdej z tych sytuacji możemy zauważyć takie samo zastosowanie, czyli jako rośliny ozdobne w swoim ogrodzie. Z jednej strony jest to roślina, która bardzo dobrze czuje się na żyznym podłożu. W przypadku bodziszka łąkowego gleba powinna być bogata w azot, a także być umiarkowanie wilgotna.

Bodziszek łąkowy nie jest wybredny jeżeli chodzi o stanowisko. Ponieważ doskonale radzi sobie zarówno na stanowisku słonecznym, ale i również stanowisku półcienistym. Dlatego możemy wykorzystać bodziszka jako roślinę okrywową rosnącą w cieniu drzew. Warto dodać, że zarówno bodziszek łąkowy, a także bodziszek żałobny jest odporny na suszę i ujemne temperatury. Zastosowanie bodziszka jest bardzo szerokie. Możemy posadzić go w rabatach kwiatowych, ale również świetnie sprawdzi się w przypadku ogrodów naturalistycznych, czy też stworzenia łąki kwietnej.

Delikatny bodziszek łąkowy w ogrodzie, a także sadzenie, pielęgnacja oraz wymagania rośliny w ogrodzie
Bodziszek łąkowy w ogrodzie oraz zdjęcia i stanowisko dla rośliny, a także opis gatunku krok po kroku

Bodziszek łąkowy - prawidłowa pielęgnacja

Pielęgnacja bodziszka łąkowego jest praktycznie znikoma. Roślina po posadzeniu na odpowiednie stanowisko doskonale radzi sobie bez większej interwencji. Dobrze jest oczywiście zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi konkretnych odmian, takich jak Double Jewel, czy też Splish Splash. Jednak ich warunki uprawowe powinny być bardzo do siebie zbliżone.

Jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, które mają za zadanie, aby roślina jeszcze lepiej kwitła, to warto wspomnieć o przycinaniu bodziszków. Takie cięcie najlepiej jest wykonać po pierwszym kwitnieniu, dzięki czemu roślina zmobilizuje się do silniejszego i gęstszego rozrostu. Po kilku latach będziemy mogli zauważyć bardzo gęste kępy, które będą bardzo obficie kwitły. W przypadku mniej urodzajnego podłoża możemy nawozić bodziszka łąkowego. W tym celu najlepiej jest skorzystać z nawozów długodziałających. Sprawdź także ten artykuł: Bodziszek korzeniasty - charakterystyka, wymagania, sadzenie, uprawa.

Zastosowanie i właściwości lecznicze bodziszka łąkowego

Bodziszek łąkowy znajduje swoje zastosowanie nie tylko jako roślina ozdobna, ale również lecznicza. Jego cenne właściwości lecznicze były wykorzystywane już w ludowej medycynie. Ze względu na swoje cenne składniki, do których zalicza się między innymi garbniki, czy też kwas elagowy, roślinę wykorzystywano w celu leczenia wielu schorzeń dotyczących układu pokarmowego.

Dlatego z cennych właściwości bodziszka łąkowego korzystały osoby, które miały problemy z wrzodami, wzdęciami, czy też nieprawidłową pracą jelit. Jest to również roślina, która przynosiła spore ukojenie kobietom cierpiącym na zbyt obfite miesiączki lub też stany zapalne dróg rodnych. Bodziszek łąkowy wykazuje działanie wykrztuśne oraz uspokajające. Oczywiście bodziszek łąkowy nie jest jedyną rośliną ze swojego rodzaju, który wykorzystywany był i nadal jest w medycynie naturalnej. Ponieważ w kontekście ziołolecznictwa warto wymienić także bodziszka cuchnącego, czy też bodziszka błotnego.

ikona podziel się Przekaż dalej