Rozplenica Rubrum - charakterystyka

Trawa czerwona Rubrum

Mając na myśli rozplenicę Rubrum, nie powinniśmy ograniczać się tylko do jednego gatunku. Ponieważ mamy do czynienia z dwiema odmianami o tej samej nazwie występującej w przypadku dwóch różnych gatunków trawy ozdobnej. Pierwszą z nich jest rozplenica szczecinowata Rubrum (Pennisetum setaceum). Ta trawa ozdobna dorasta mniej więcej do 1,5 metra wysokości i posiada nawet do 1,2 metra szerokości. Jej cechą charakterystyczną są czerwone liście, które u podstawy przybierają zielone zabarwienie. W okresie kwitnienia pojawiają się wysokie kwiatostany o puszystych kłosach zabarwionych na jasnoróżowy.

Drugim gatunkiem jest rozplenica japońska Rubrum (Pennisetum alopecuroides). Jest to ozdobna trawa, która dorasta do około 1 metra wysokości. Jej cechą charakterystyczną są purpurowe liście, wyróżniające się wcześniej zabarwieniem zielono-różowym. W okresie kwitnienia, które przypada od lipca, pojawiają się puszyste kłosy o zabarwieniu różowo-bordowym. Uprawa każdej rozplenicy Rubrum możliwa jest zarówno w gruncie, ale także w pojemnikach, które możemy ustawić na tarasie lub balkonie.

Popularne odmiany rozplenicy

Rozplenica Rubrum nie jest jedynym gatunkiem trawy ozdobnej, która zalicza się do rodzaju rozplenic. Rozplenica szczecinowata posiada również takie odmiany jak:

  • Hameln - wieloletnia trawa ozdobna wyróżniająca się zielonymi liśćmi. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiatostany, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo.
  • Fireworks - purpurowa odmiana rozplenicy szczecinowatej, która dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się kłosy o różowym zabarwieniu.

Poszukując ciekawych odmian wśród rozplenicy japońskiej, do niej zalicza się również taki okaz jak:

  • Rozplenica japońska Paul’s Giant - zielona trawa ozdobna, która rozpoczyna swoje kwitnienie w sierpniu. W tym czasie pojawiają się charakterystyczne kłosy o zabarwieniu ciemnoczerwonym. Trawa dorasta nawet do 1,5 metra wysokości.
  • Rozplenica japońska Black Beauty - trawa ozdobna z zielonymi liśćmi. W okresie kwitnienia pojawiają się fioletowo-szare kłosy.
  • Rozplenica japońska Red Head - odmiana, która posiada różowo-czerwone kłosy. Okres kwitnienia przypada jesienią od września do października.

Trawa szczecinowata i japońska - uprawa

Jak wygląda uprawa trawy ozdobnej Rubrum w ogrodzie?

Zarówno rozplenica Rubrum szczecinowata, a także japońska jest bardzo łatwa w uprawie. Trawa szczecinowata najlepiej będzie czuła się na słonecznym stanowisku. Rozplenica tej odmiany powinna rosnąć na żyznym i przepuszczalnym podłożu. Niestety nie jest zbyt mrozoodporna, dlatego jej zimowanie może być nieco utrudnione, jeżeli odpowiednio nie przygotujemy sadzonki na ujemne temperatury. Rozplenica szczecinowata Rubrum doskonale sprawdzi się nie tylko w gruncie i pojemnikach, ale również na skalniakach, czy też w ogrodach orientalnych.

Uprawa rozplenicy japońskiej Rubrum jest bardzo podobna do uprawy rozplenicy szczecinowatej. Należy zwrócić uwagę na słoneczne stanowisko, ponieważ wtedy będzie najlepiej podkreślona jej purpurowa kolorystyka. Ważne jest to, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, szczególnie w okresie suszy, a także w sezonie zimowym. Ponieważ ta czerwona trawa ozdobna jest mało wrażliwa na niesprzyjające warunki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy.

Rozplenica Rubrum - zimowanie

Jeżeli chcemy, aby nasza trawa ozdobna Rubrum była wieloletnia, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie zimowanie. Rozplenice wykazują się niską wrażliwością na mróz. Co oznacza, że przy temperaturze poniżej -10 stopni Celsjusza, trawy ozdobne zaczynają przemarzać. Dlatego potrzebne jest dokładne okrywanie naszych sadzonek. Przed sezonem zimowym należy ją związać, a następnie wykonać kopczyk z kory drzew iglastych. Do okrywania rozplenicy Rubrum doskonale sprawdzi się również słomiana mata lub agrowłóknina.

W przypadku, gdy nasza uprawa znajduje się w skrzyniach lub donicach, to sposobem na zimowanie naszej rozplenicy, będzie przeniesienie pojemników w chłodne miejsce. Ważne jest, aby w takich miejscach temperatura nie spadała poniżej 5 stopni Celsjusza. Jednak również nie powinna być wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Jest to ważne, by nasza uprawa trawy ozdobnej miała czas spoczynku.

Co warto wiedzieć o rozplenicy Rubrum?

Rozplenica Rubrum - przykładowe ceny

Chcąc się cieszyć pięknem rozplenicy Rubrum, z pewnością chcemy się dowiedzieć, jaką cenę zapłacimy za sadzonki. W ten sposób będzie nam łatwiej ocenić, ile kosztuje wieloletnia trawa ozdobna, a także na ile sadzonek możemy sobie pozwolić. Dobrze jest również porównać ceny rozplenicy Rubrum z innymi roślinami ozdobnymi.

Przykładowe ceny rozplenicy Rubrum oraz innych gatunków ozdobnych

Nazwa produktu

Cena

Rozplenica japońska Rubrum

15,00 zł

Rozplenica szczecinowata Rubrum

16,99 zł

Rozplenica japońska Magic

9,09 zł

Rozplenica japońska Red Head

8,99 zł

Miskant Morning Light

14,00 zł

Miskant Morning Light

22,99 zł

Ostrokrzew kolczasty

8,99 zł

Ostrokrzew kolczasty

20,21 zł

Dmuszek Jajowaty

3,50 zł

Ostnica cieniutka

8,99 zł

Rozplenica obca Firework

18,34 zł

Imperata cylindryczna Red Baron

13,99 zł

Trawa pampasowa Rosea

7,99 zł

Trawa cytrynowa Palczatka ozdobna

11,99 zł

Rozplenica słoniowa Vertigo

59,99 zł

Jak widzimy, ceny rozplenicy Rubrum zaliczają się do jednych z najniższych. Nie są to gatunki kolekcjonerskie, dlatego nie poniesiemy zbyt wielkich kosztów za zakup wielu sadzonek. Oczywiście warto wcześniej odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim towarzystwie chcemy posadzić rozplenicę Rubrum. Najlepiej jest wybierać inne zielone gatunki traw ozdobnych, które będą stanowić doskonałe tło dla purpurowych liści i kwiatów odmiany Rubrum.

Trawa ozdobna purpurowa - porady uprawowe

Jeżeli zadbamy o właściwe zimowanie, a także nawadnianie naszej trawy ozdobnej w czasie suszy, to jej uprawa będzie dla nas niezwykle satysfakcjonująca. Chcąc doczekać się obfitego kwitnienia, na pewno warto nawozić naszą rozplenicę. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku nawozy długo działające, które należy stosować wyłącznie w okresie wegetacyjnym. Możemy również zasilać trawę zwykłymi preparatami, jednak powinniśmy je wcześniej rozcieńczyć, żeby nie były zbyt silne w swoim działaniu. Pamiętajmy, aby nawożenie przeprowadzać w przypadku podłoża o niskiej zawartości składników odżywczych.

Ciekawą propozycją wykorzystania trawy ozdobnej jest ścięcie ozdobnych kwiatów oraz ich późniejsze ususzenie. Dekoracyjne kłosy mogą stać się niesamowitym elementem wykorzystywanym do tworzenia bukietów oraz innych kompozycji z suszonych kwiatów. Wprawieni floryści będą umieli również zabarwić kłosy, dzięki czemu mogą oni uzyskać ciekawsze efekty w swoich wiązankach lub bukietach.

ikona podziel się Przekaż dalej