Kielichowiec wonny - opis

Czym wyróżnia się kielichowiec wonny?

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) jest krzewem, który posiada najczęściej liście zrzucane na zimę. Chociaż zdarzają się odmiany zimozielone. Gatunek ten zalicza się do rodziny kielichowcowatych. Krzew dorasta maksymalnie do 2,5 metra wysokości. Jednocześnie cechuje się on bardzo rozłożystym pokrojem. Liście, które porastają pędy, przybierają eliptyczny kształt, a także soczysty odcień zieleni.

W okresie kwitnienia, który przypada od czerwca do lipca, pojawiają się bardzo charakterystyczne kwiaty o ciemnoczerwonym lub nawet niemalże brązowym kolorze. Ich cechą charakterystyczną są włoski znajdujące się na ich powierzchni. Ponadto kwiaty tulipanowca wonnego wydzielają przyjemny zapach. Po przekwitnięciu, na miejscu kwiatów wyrastają owoce w postaci niełupków.

Popularne odmiany kielichowca wonnego

Tulipanowiec wonny jest bardzo charakterystycznym krzewem ozdobnym, który często traktuje się jako okaz kolekcjonerski. Ponieważ nie tylko ma bardzo mało dostępnych odmian, to jeszcze są one trudne do zdobycia w naszym kraju. Różnią się one przede wszystkim między sobą kolorem kwiatów, a także nieznacznie pokrojem.

Wśród znanych odmian jesteśmy w stanie wyróżnić takie okazy jak:

  • Kielichowiec wonny Nanus - cechą charakterystyczną tej odmiany jest dość niski pokrój, ponieważ krzew osiąga maksymalnie do 1 metra wysokości
  • Kielichowiec wonny Ferox - krzew dorastający do ok. 50 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w kolorze purpurowym.
  • Kielichowiec wonny Purpureus - cechą charakterystyczną tej odmiany są liście przebarwiające się jesienią na pomarańczowo.
  • Kielichowiec wonny Lusławice - polska odmiana, która wyróżnia się jaśniejszym kolorem kwiatów. Powstały ze skrzyżowania innych odmian na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.
  • Kielichowiec wonny Venus - jest to jedna z najbardziej kolekcjonerskich odmian, która wyróżnia się białym kolorem
  • Kielichowiec wonny Athens - sadzonki tej odmiany wyróżniają się kremowym zabarwieniem kwiatów

Ceny kielichowca wonnego

Jeżeli jesteśmy zaintrygowani tym, w jaki sposób wygląda uprawa kielichowca wonnego, z pewnością chcemy dowiedzieć się również, ile kosztują jego sadzonki. Wtedy będziemy wiedzieli, jakie odmiany są najdroższe, a które możemy zakupić w atrakcyjnej cenie. Dobrze jest również porównać ceny sadzonek kielichowca wonnego z innymi roślinami ozdobnymi.

Przykładowe ceny kielichowca wonnego, a także innych roślin ozdobnych do domu i ogrodu

Nazwa rośliny

Cena

Kielichowiec wonny Venus

79,99 zł

Kielichowiec wonny Purpurea

18,00 zł

Kielichowiec wonny Lusławice

24,00 zł

Kielichowiec wonny duże sadzonki

59,99 zł

Trzykrotka wężykowata Tricolor

21,99 zł

Trzykrotka wężykowata Quadricolor

15,27 zł

Ostrokrzew kolczasty Argentea Marginata

14,99 zł

Ostrokrzew kolczasty Alaska

12,99 zł

Laurowiśnia wschodnia Angustifolia

30,93 zł

Trzmielina niska Euonymus nanus

24,30 zł

Kalmia szerokolistna Tad

55,37 zł

Pigwowiec pośredni Clementine

24,07 zł

Budleja Dawida Pink Delight

19,87 zł

Jak wygląda uprawa krzewu ozdobnego

Wymagania i gleba potrzebna do uprawy kielichowca wonnego

Mimo iż mamy do czynienia z pewnego rodzaju egzotyką, jeżeli zdecydujemy się na kielichowiec wonny w ogrodzie, to jednak wymagania tego krzewu nie są zbyt duże. Najlepiej sprawdzi się uprawa na stanowisku słonecznym, ponieważ wtedy będziemy mogli doczekać się wyjątkowo obfitego kwitnienia. Krzew poradzi sobie również, jeżeli posadzimy go na stanowisku półcienistym, a nawet cienistym.

Dobrze jest, aby gleba była żyzna, a także przepuszczalna. Chociaż warto zaznaczyć, że wymagania kielichowca wonnego także pod względem podłoża nie są zbyt duże. Dlatego możemy krzew posadzić również na mniej urodzajnych glebach. Zazwyczaj uprawa kielichowca wonnego nie będzie wymagać żadnego okrywania przed sezonem zimowym. Chociaż niektóre odmiany są wrażliwe na ujemne temperatury, dlatego dobrze jest zabezpieczyć je przy użyciu agrowłókniny. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł: 10 najpiękniejszych roślin wieloletnich do ogrodu i na działkę – oto nasze typy.

Jak dbać o sadzonki?

Wiedząc już, jaka gleba i stanowisko sprawdzą się najlepiej do uprawy kielichowca wonnego, powinniśmy wiedzieć również, w jaki sposób pielęgnować nasze sadzonki. Jeżeli gleba jest bardziej wyjałowiona, to bardzo ważne jest, aby zadbać o właściwe jej nawożenie. W tym celu najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe, którymi zasilamy roślinę wiosną oraz drugi raz, dopiero latem.

Kolejny zabieg pielęgnacyjny, jaki możemy wykonać w przypadku kielichowca wonnego, jest jego cięcie. Jest to obligatoryjny zabieg, który wcale nie musi być wykonywany. Dobrze jest jednak wykonywać cięcie w przypadku dbania o formę krzewu, jaką chcemy uzyskać, a także w celach sanitarnych. W ten sposób będziemy mogli pozbyć się uszkodzonych pędów. Cięcie zawsze wykonujemy dopiero po przekwitnięciu.

Przesadzanie kielichowca wonnego

Istnieje możliwość, aby uprawiać kielichowiec wonny w pojemniku. Docelowo powinniśmy zadbać o odpowiednio dużą donicę lub skrzynię, w której krzew może swobodnie się rozwijać. Jednak czasami potrzebne będzie przesadzanie krzewu, co wiąże się z odpowiednim przygotowaniem sadzonki.

Ważne jest, aby gleba na dnie donicy lub skrzyni do upraw posiadała warstwę drenażową. W tym celu powinniśmy zadbać o keramzyt lub żwir wymieszany z glebą na dolnej warstwie. Dzięki temu jest możliwe odprowadzanie nadmiaru wody. Możemy również zatroszczyć się o przesadzanie krzewu ozdobnego z gruntu na inne stanowisko. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, aby nie doszło do uszkodzenia korzeni. Sadzonka powinna bardzo szybko zaadaptować się w nowym miejscu. Wybierając odpowiednie stanowisko dla kielichowca wonnego, warto posadzić go blisko miejsca wypoczynku ze względu na przyjemny aromat, który wydzielają kwiaty. Ponadto zapach kielichowca działa odstraszająco na komary.

Choroby i szkodniki atakujące kielichowca wonnego

Bardzo dużą zaletą kielichowca wonnego jest jego duża odporność na choroby i szkodniki. Jednak nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do rozwoju choroby grzybowej. Patogeny grzybów najczęściej atakują rośliny, które rozwijają się w zbyt mokrym podłożu, lub też będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo wilgotną aurą.

Na choroby grzybowe podatne są także kielichowce wonne, które są uprawiane w pojemnikach bez odpowiedniego drenażu. W takich okolicznościach może dojść do gnicia korzeni od nadmiaru wody. Pierwszymi objawami choroby grzybowej są przebarwienia na liściach, a także ostatecznie ich odpadanie. Należy zastosować w tym celu odpowiednie opryski, a także zadbać o właściwą pielęgnację naszego krzewu ozdobnego. Jeżeli jednak kielichowiec wonny będzie miał zapewnione wszystkie wymagane zabiegi pielęgnacyjne, to doczekamy się pięknie i zdrowo rozwijającego się krzewu.

ikona podziel się Przekaż dalej