Podniesione grządki - dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na wysoki warzywniak. Dzięki niemu nasze uprawy mogą być zdecydowanie lepsze, a także samo przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych będzie wygodniejsze. Pierwszą główną zaletą jest wydłużenie okresu wegetacji uprawianych roślin, a także możliwość ich wcześniejszego wysiewu. Powodem jest to, iż podniesione grządki nagrzewają się szybciej niż podłoże w gruncie.

Do pozostałych korzyści zalicza się również:

  • Możliwość łatwiejszego zamontowania tunelu foliowego - dzięki temu, że mamy wysoki warzywniak, który najczęściej wykonuje się z desek, łatwiej będzie nam na takiej podstawie zamontować folię. Szczególnie jeżeli chcemy korzystać z niej tylko i wyłącznie sezonowo np, tworząc inspekt.
  • Lepszą ochronę przed szkodnikami - grządki podwyższone stanowią zdecydowanie lepszą ochronę przed szkodnikami, szczególnie ślimakami, które mają utrudnioną drogę do naszych upraw
  • Skuteczniejszą ochronę przed zwierzętami - uprawa warzyw w skrzyniach lub innych podwyższonych grządkach, to również lepsza ochrona przed psami oraz kotami. Zwierzęta domowe niestety bardzo często niszczą grządki przez ich rozkopywanie. Natomiast podniesione grządki są już dla nich mniej osiągalne.
  • Wygodniejszą uprawę bez konieczności schylania się - wysoki warzywniak w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób starszych, a także mających problemy z poruszaniem się. Prace związane z uprawą warzyw oraz innych roślin nie będą wymagały nieustannego schylania się, przez co nie będziemy czuć dyskomfortu w postaci bólu pleców.
  • Uporządkowanie upraw warzywnych - decydując się na podniesione grządki lub uprawę warzyw w skrzyniach, zyskamy porządek w naszym ogrodzie. Każdy gatunek warzywa może być uprawiany w osobnej grządce podwyższonej. Ponadto pomiędzy takimi miejscami możemy zorganizować dość szerokie alejki. W ten sposób nie będziemy deptać po swoich uprawach.
  • Lepsze użyźnienie i spulchnienie ziemi - gleba w podwyższonych grządkach szybciej ulega użyźnianiu. Jednocześnie nie chodzimy po grządkach, dlatego jest ona dłużej spulchniona, co oczywiście sprzyja ona lepszej uprawie naszych warzyw.
  • Łatwiejsze dbanie o odchwaszczanie i opryski konkretnych warzyw - grządki podwyższone pozwalają na zdecydowanie łatwiejsze dbanie o warzywa, szczególnie jeśli mamy problem z chwastami lub chcemy zastosować oprysk tylko na jedną roślinę. W ten sposób możemy odplewić grządki. zmniejszając ryzyko przenoszenia się chwastów w inne miejsca ogrodu. Natomiast wykonując opryski, nie pryskamy na rośliny, które znajdują się w zbyt bliskim sąsiedztwie, a tego w ogóle nie potrzebują.

Z czego zrobić wysoki warzywniak?

Gdy już wiemy, że wysoki warzywniak jest bardzo dobrym rozwiązaniem, który możemy zastosować w ogrodzie. Najczęściej podniesione grządki wykonuje się z desek. Oczywiście deski nie są jedynym materiałem, który pomoże nam podnieść grządki. Mogą to być również betonowe bloczki, czy też kostka brukowa. Jeżeli posiadamy cegłę z rozbiórki, to także one mogą okazać się świetnym materiałem, dzięki któremu będziemy mogli podwyższyć nasze grządki.

Jeżeli nie mamy zbyt dużego ogrodu lub nie mamy czasu na to, aby samodzielnie wykonać wysoki warzywniak w ogrodzie, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań. Do nich zaliczają się specjalne skrzynie z galwanizowanej stali, czy też podwyższenia wykonane z agrowłókniny. Mniejsze skrzynie mogą być wykonane również z technorattanu lub naturalnych plecionek. Sprawdź także ten artykuł: Dobre sąsiedztwo warzyw - w jaki sposób sadzić warzywa w ogródku?

Jak zrobić grządki podwyższone?

Podniesione grządki z łatwością wykonamy samodzielnie z desek, cegieł lub kostki brukowej. Pierwszy rodzaj materiału cieszy się największą popularnością. Dlatego warto pamiętać o kilku wskazówkach, dzięki czemu zapobiegniemy temu, aby deski nie gniły lub próchniały. Przy odpowiednim zabezpieczeniu będą służyły nam przez wiele lat. Żeby uprawa warzyw w ogrodzie na podwyższonych grządkach była wygodna, każda rabata powinna wyróżniać się odpowiednimi rozmiarami. Wysokość każdej grządki powinna wynosić przynajmniej 40 cm. Rabata z warzywami powinna być bardzo łatwo dostępna, dlatego nie powinna być ona zbyt szeroka. Przyjmuje się, że najlepiej jest zaprojektować grządki o szerokości wynoszącej maksymalnie 1,2 metra.

Kolejnym krokiem jest rozplanowanie miejsc, w których będą znajdowały się grządki podwyższone. Każda rabata powinna znajdować się w odległości przynajmniej 50 cm względem siebie. W ten sposób będziemy mieli zapewniony swobodny dostęp do każdej uprawy w skrzyniach. Wtedy też będziemy wiedzieli dokładnie, w jakich wymiarach potrzebujemy deski. Dobrze jest w tym celu zrobić sobie szkic, aby mieć pewność, które elementy już przygotowaliśmy do montażu grządek. W końcu przygotowanie w ogrodzie podniesionych grządek najczęściej nie jest pracą na jeden dzień.

Grządki z desek powinny być wcześniej odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, a także pleśniami i grzybami. Należy mieć na uwadze, że deski będą miały nieustanny kontakt z wodą. Dlatego grządki z desek najlepiej jest zabezpieczyć przy pomocy preparatów gruntujących oraz specjalnych impregnatów. Dzięki temu zabezpieczymy podwyższenie z desek również przed owadami. Jeżeli będzie nam zależeć na poprawie dekoracyjności, możemy zastosować kolorowe impregnaty lub pomalować deski farbami po procesie impregnowania.

Kolejnym krokiem jest montaż wszystkich desek przy pomocy wkrętów. Jeżeli robimy dość wysokie grządki, wtedy powinniśmy pamiętać o wzmocnieniu na łączeniach desek. Wkrętami również mocujemy narożniki. Jeżeli chcemy, aby w skrzyniach nie gromadziła się woda, możemy ją wyłożyć specjalną folią izolacyjną. W tym celu wystarczy przymocować ją przy pomocy zszywek lub po prostu wyłączyć folię na dnie podwyższonej grządki.

Grządki podwyższone w ogrodzie z różnych materiałów

Już wiemy, że podwyższanie grządek z desek nie jest jedynym rozwiązaniem, na które możemy się zdecydować. Ponieważ doskonale sprawdzą się także takie materiały jak kostka brukowa, czy też cegła pochodząca z rozbiórki. W tym celu nawet nie musimy korzystać z żadnej zaprawy, ponieważ nie układamy zbyt wysokich ścianek.

Ciekawą propozycją są podwyższone grządki z palet. Najłatwiej jest w tym celu odwrócić palety, a także wcześniej je całkowicie odeskować. W ten sposób będziemy mogli stworzyć proste skrzynie. Uprawa w skrzyniach wykonanych z palet ziół oraz warzyw, które nie potrzebują zbyt dużej głębokości podłoża, będzie świetnym pomysłem. Natomiast do warzyw korzeniowych, a także roślin, które potrzebują głębsze podłoże, powinniśmy podwyższyć ścianki palet. Oczywiście nie zapominajmy także o impregnowaniu palet, tak aby były one odporne na działanie wody, a także biodegradację.

Uprawa warzyw na podwyższonych grządkach

Kiedy rabata w skrzyniach jest już dokładnie przygotowana, to powinniśmy pamiętać również o tym, jak sadzić lub wysiewać warzywa. Ważne jest to, aby została zachowana odpowiednia rozstawa między warzywami. Jeżeli jest taka możliwość, to powinniśmy koniecznie zdecydować się również na uprawę jednego gatunku w konkretnej rabacie. Oczywiście nie jest to zawsze możliwe, ze względu na ograniczone miejsce.

Każda rabata powinna być odpowiednio wydzielona, aby móc zachować odpowiedni porządek. Jeżeli jednak musimy sadzić różne warzywa obok siebie, to taka uprawa powinna być bardzo dobrze przemyślana. Ponieważ niektóre gatunki wpływają na siebie niekorzystnie, a inne działają nawet ochronnie przed różnymi szkodnikami.

Cebulica syberyjska - uprawa na podwyższonych rabatach

Chociaż najczęściej to warzywa sadzimy na podniesionych grządkach, to nie powinniśmy zapominać o możliwości uprawy kwiatów i roślin ozdobnych. Do nich zalicza się m.in. cebulica syberyjska (Scilla sibirica). Jest to roślina zaliczająca się do szparagowatych, która dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości. Cebulica syberyjska kwitnie wczesną wiosną, ponieważ niebieskie kwiaty możemy zaobserwować niebieskie kwiaty.

Rabata, która będzie wysadzona cebulicą syberyjską, będzie przyciągać pierwsze pszczoły. Cebulica syberyjska dostępna jest również w odmianie Alba, dzięki czemu możemy podziwiać białe kwiaty. Uprawa tej rośliny nie jest trudna. Cebulica syberyjska najlepiej będzie rosła na żyznej oraz przepuszczalnej glebie. Warto dbać o to, aby wiosenne kwiaty miały wilgotne podłoże. W okresie wegetacyjnym cebulica syberyjska powinna być nawożona, jednak nie należy stosować całych dawek preparatów.

ikona podziel się Przekaż dalej