Kiedy siać trawę – najlepsze terminy do siania trawnika

Kiedy siać trawę

Specjaliści spierają się co do tego, kiedy siać trawę. Są możliwe dwa terminy na zakładanie trawnika – wiosna oraz jesień. Trawnik z rolki siejemy, a w zasadzie rozkładamy przez cały okres wegetacyjny, ale wysiew z nasion jest możliwy tylko w tych dwóch terminach.

Na wiosnę trawę siejemy na przełomie kwietnia i maja. Jeśli maj nie jest zbyt suchy i gorący, można to zrobić jeszcze w trakcie tego miesiąca. Jesienią siejemy trawę od końca sierpnia aż do początku października. Dlaczego to najlepsze terminy, kiedy siać trawę? Przede wszystkim w czasie suchych i upalnych miesięcy młoda trawa może zostać ususzona lub wypalona przez promienie słoneczne. Po wysianiu nasion młode rośliny potrzebują bardzo dużo wody, a po zimie i jesienią ziemia jest najczęściej dość mokra. Po początku października natomiast siewki mogą nie zdążyć się przyjąć i zostać porażone przez mróz lub zgnić pod pokrywa śniegu.

Siejemy trawę na wiosnę czy jesienią?

Oba rozwiązania, kiedy siać trawę, mają swoje zalety. Na wiosnę w podłożu jest bardzo wiele wilgoci po zimie, więc nie grozi nam susza. Nie ma także groźby przymrozków przy samym gruncie, jest to więc naprawę dogodny termin. Na wiosnę panuje temperatura optymalna do kiełkowania traw. Dobrym momentem, kiedy siać trawę jest chwila, kiedy w ogrodzie zaczyna wychodzić nowa, zielona trawa z poprzedniego roku. Termin wiosenny jest optymalny, jeśli przed nadejściem letnich upałów rośliny zdążą się dobrze ukorzenić. Jeśli jednak będzie ciepło i sucho, konieczne jest intensywne podlewanie w ogrodzie, nawet 4-5 razy dziennie. Można zastosować system nawadniania kroplekowego.

Termin jesienny, kiedy siejemy trawę w ogrodzie, także ma swoje plusy. Wczesną jesienią pojawiają się częste i liczne opady deszczu, a duża wilgotność sprzyja rozwojowi trawy. Nie są jednak tak silne, jak letnie ulewy w czasie burz, więc nasiona nie wypłukują się z ziemi. Mają odpowiednią temperaturę by wykiełkować i dość dużo wody, aby stworzyć działający i sprawny system korzeniowy. Do tego jesienią trawnik rozwija się szybciej, więc wysiany w odpowiednim momentem zdąży się rozprzestrzenić i wzmocnić przed zimą. Czasami po siewie jesiennym robi się jeszcze dosiewki wiosną, by wyrównać ewentualne nierówności.

Siejemy trawnik oraz przygotowanie podłoża

Aby trawa się przyjęła, a trawnik był gęsty i równomierny, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod wysiew. Dowiedz się także, jak rozmnożyć bluszcz i jak opiekować się takimi roślinami jak rozplenica Rubrum w ogrodzie, by ładnie wyglądały na tle gęstego, wspaniałego trawnika.

Przygotowanie podłoża należy zacząć od usunięcia chwastów i ewentualnie starej darni. Można zrobić to dwoma metodami: mechaniczną i chemiczną. Metoda mechaniczna polega na oczyszczeniu podłoża poprzez przekopanie łopatą. Najlepiej zrobić to 2 lub 3 razy, by mieć pewność, że wszystkie elementy chwastów, które mogą puścić korzenie, zostały zniszczone. Można także zastosować glebogryzarkę, a potem dobrze wygrabić w ogrodzie, by usunąć wyrwane z podłoża chwasty. Nie powinno się ich wyrzucać na kompost, by dalej nie rozprzestrzeniać ich nasion w uprawach.

Drugim sposobem jest nieco łatwiej. Wystarczy sięgnąć po oprysk tak zwanym herbicydem totalnym, czyli środkiem, który usuwa zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Warto jednak pamiętać, że okres karencji po zastosowaniu tego rodzaju środków wynosi miesiąc. Aż tyle trzeba odczekać, zanim się zrobi wysiew. Inaczej środki zawarte w podłożu mogą zabić wyrastające rośliny. Termin stosowania tego rodzaju preparatów jest obojętny, ale zaleca się, by robić to wieczorem, kiedy nad roślinami nie latają już pszczoły.

Dłoń wysiewająca nasiona trawy do ziemi, a także porady i wskazówki, kiedy siać trawę w ogrodzie
Podstawowe informacje na temat zakładania trawnika w ogrodzie, czyli jak i kiedy siać trawę

Aby trawnik był gęsty i piękny, trzeba zadbać o to, by podłoże było odpowiednio gliniaste. Na lekkiej i piaszczystej glebie trawnik raczej nie urośnie, podobnie jak na zbyt ciężkiej i utrzymującej wilgoć. Podłoże należy także oczyścić z kamieni i pozostałości korzeni, a całe miejsce pod wysiew wyrównać walcem. Przed samym siewem warto poruszyć podłoże grabiami, by nasiona miały dostęp do większej ilości powietrza i wody. Sprawdź także ten artykuł: Zakładanie trawnika krok po kroku – terminy, metody, porady.

Siejemy trawę na działce krok po kroku

Ile nasion na trawnik w ogrodzie

Nie ważne, czy siejesz trawę na wiosnę czy jesienią, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ilości nasion. Przyjmuje się, że około 25 go 30 g nasion trawy wysiewa się na 1 m2 na działce. Najlepiej bazować na tej większej ilości, ale nie można przesadzić. Jeśli nasiona będą ułożone zbyt gęsto, będą ze sobą konkurować o wodę i światło, a to nie poprawi wyglądu trawnikowi. To jak sadzenie roślin uprawnych – muszą mieć odpowiednią rozstawę. Z drugiej strony zbyt mała ilość nasion sprawi, że w wolnych miejscach szybko pojawią się chwasty, które będą się błyskawicznie rozprzestrzeniać. Jest to zauważalne także po zimie, ponieważ niektóre z nich rosną wcześniej niż trawa. Mogą zagłuszać wzrost siewek, a także roznosić choroby i szkodniki.

Siejemy trawę

Termin siania trawy nie ma większego znaczenia, jeśli tylko wykonasz to poprawnie. Warto wiedzieć, że tuż przed sianiem, na działce trzeba wygrabić podłoże, by lekko je wzruszyć. Siew robi się w bezwietrzną pogodę, najlepiej dość pochmurną, zwłaszcza na wiosnę i w sierpniu. Mocne słońce szybko wysusza podłoże.

Nasiona najlepiej wysiewać ręcznie, dwukrotnie przechodząc przez cały trawnik pasami. Za pierwszym razem idzie się w jednym kierunku, za drugim – prostopadle. Taka dwukierunkowa metoda siania trawy daje gwarancję, że trawa będzie rosła równomiernie. Jeśli masz bardzo duży areał do obsiania lub chcesz mieć pewność, że rośliny będą równe, można zastosować specjalny siewnik.

Nasionek trawy nie można zostawić na powierzchni. Trzeba je przykryć 1-2 centymetrową warstwa ziemi, a następnie zwałować odpowiednim wałem. Powinien mieć kolce, by zrobić otworki konieczne do przenikania powietrza. Pozostawienie nasion na powierzchni ziemi może sprawić, że zostaną wyjedzone przez ptaki albo rozwiane prze wiatr. To może sprawić, że w trawniku będą „łyse” placki, które od razu porosną chwastami. Po sianiu trawnik należy podlać i podlewać codziennie i dość obficie przez kolejne 10 dni, ale delikatnie, by nie wypłukać lekkich nasion. Po około 1,5 tygodnia trawa powinna zacząć wschodzić. Po kolejnych 2-3 tygodniach można już cieszyć się pierwszym trawnikiem. Na początku trzeba zachować ostrożność, by nie powyrywać darni, która ukorzeni się i wzmocni dopiero z czasem.

ikona podziel się Przekaż dalej