Stary dom a wentylacja

Czy kupując stary dom do remontu, możemy być spokojni o to, że znajduje się w nim wentylacja? Okazuje się, że często struktura budynku była kiedyś budowana na zupełnie innych zasadach. Niektóre kominy były budowane nawet bez komina, w związku z czym niepotrzebne było dbanie o prawidłową cyrkulację powietrza. Nie mówiąc już o tym, że takie budynki nie były zbyt dobrze izolowane.

Dlaczego zatem wentylacja jest konieczna w budynku przeznaczonym do generalnego remontu? Najczęściej w takim domu, musimy wymienić wszystkie najważniejsze elementy, a także zadbać o prawidłową izolację termiczną. Mostki termiczne pojawiają się nie tylko w dachu, czy też w podłodze, ale również nieszczelnych oknach i drzwiach. Im bardziej uszczelnimy stary dom, tym będzie trudniejsza wymiana powietrza na świeże.

W związku z tym należy wykonać odpowiednią wentylację. Inaczej będziemy mogli spodziewać się różnych zagrożeń wynikających z braku efektywnej cyrkulacji powietrza. Do nich zalicza się między innymi nagromadzenie wilgoci, która może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni. Nie zapominajmy również o tym, że ogrzewanie budynku w sezonie grzewczym bez prawidłowo działającej wentylacji jest bardzo niebezpieczne.

Usprawnienie domu a wentylacja

W miarę, jak zaczynamy remontować swój stary dom jednorodzinny, to jednocześnie zaczynamy uszczelniać wszelkie mostki termiczne. Najczęściej do takich remontowych prac zalicza się całkowita wymiana okien i drzwi, a także ocieplanie budynku. Nie zapominajmy również o tym, iż często takie budynki również były nieogrzewane lub paliło się w piecach kaflowych, które znajdowały się w każdym pomieszczeniu. To przyczynia się do całkowitej przebudowy instalacji grzewczej.

Kolejnym powodem, dla którego należy wykonać wentylację w starym domu, jest budowa łazienki. Bardzo stare domy, często były pozbawione takich pomieszczeń, jak łazienka, czy też pralnia. W związku z tym nie było żadnego problemu z nagromadzającą się wilgocią w domu. Usprawnienie budynku obejmuje również często wymianę całego dachu, a także jego izolacja. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat ciepła, ale z drugiej budynek staje się coraz bardziej hermetyczny.

Jak zrobić wentylację w starym domu?

Gdy już wiemy, jakie prace remontowe należy wykonać, aby wprowadzić usprawnienie oraz poprawę funkcjonowania budynku mieszkalnego, kolejnym krokiem będzie właśnie odpowiedź na pytanie, jak zrobić wentylację w starym domu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy należy wykonać całkowicie nową wentylację w ścianie, czy może jednak zdecydować się tylko na jej usprawnienie istniejącego systemu. Często zdarza się tak, iż w domach mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna nie wymaga żadnego mechanicznego wsparcia. Rzeczywiście zastanawiając się nad tym, jak zrobić wentylację w starym domu, to właśnie wentylacja grawitacyjna pochłonie najmniejszą kwotę związaną z remontem domu. Warto oczywiście dowiedzieć się, na czym dokładnie polega taka forma wymiany powietrza. Przede wszystkim mamy do czynienia z wymianą powietrza ogrzanego na chłodniejsze, które zazwyczaj panuje na zewnątrz, lub odwrotnie.

Grawitacyjna wentylacja jest utrzymywana najczęściej przez wszystkie mostki termiczne. Jednak przy dobrze zaizolowanym termicznie domu, nie będzie ona tak wydajna, jak powinna być. W takim razie powinniśmy zdecydować się na montaż nawiewników okiennych. Mamy tutaj do czynienia z najpopularniejszymi typami nawiewników ciśnieniowych. Taki typ wentylacji regulujemy ręcznie. Natomiast, jeżeli będzie nam zależeć na automatycznym sterowaniu wymiennikami powietrza, wtedy należy zaopatrzyć się w elementy higrosterowane. Sprawdź także ten artykuł na temat remontu starego domu krok po kroku.

Wentylacja mechaniczna

Jeżeli zastanawiając się nad tym, jak zrobić wentylację w starym domu, która będzie zdecydowanie wydajniejsza od grawitacyjnej, zapewne będziemy obawiali się kucia dużej ilości przewodów w ścianie. Okazuje się, że nie zawsze jest to konieczne, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na montaż centrali. Wtedy nie musimy wykonywać żadnych otworów w ścianie, ale można wykonać podłączenie do komina. Tego typu wentylacja zapewnia wymianę świeżego powietrza w całym domu, a także w ciągu upalnych dni.

Oczywiście jest to jedna z wielu porad, jak wykonać wentylację w starym domu. Pamiętajmy, że własny budynek mieszkalny wiąże się z wieloma innymi pracami remontowymi. Dlatego warto na pewno sprawdzić, jak otworzyć drzwi bez klucza, jak ocieplić fundament, czy też, w jaki sposób poprowadzić przewody w ścianie. Ponadto przydatna może okazać się wiedza na temat tego, jak odnowić stare drzwi lub jaka pompa do studni kręgowej okaże się najlepsza.

ikona podziel się Przekaż dalej