Sztuczna inteligencja rozpoznała, że jest testowana! Czy model sztucznej inteligencji „Claude” jest mocniejszy niż ChatGPT?

Telefon leżący na kolorowym tle z wyświetlonym logiem Claude 3. W lewym dolnym rogu logo ChatGPT.
Model sztucznej inteligencji „Claude” zdominuje ChatGPT?, fot. photo for everything, AdriaVidal
ikona podziel się
Opublikowano: 16.03.2024 r., 13:07 | Autor: Marek Przybylski
Sztuczna inteligencja to nie tylko niezwykle popularny ChatGPT od OpenAI, ale także wiele innych narzędzi i aplikacji. Jedną z nich jest Claude od start-upu AI Anthropic, który w wersji Claude 3 Opus w ostatnich testach zaskoczył samych twórców. Wykazał bowiem, że zdaje sobie sprawę z tego, że jest testowany.

Czym jest Claude? AI to już nie tylko ChatGPT

Wyścig o miano lidera na rynku sztucznej inteligencji trwa w najlepsze. Największą liczbę użytkowników ma przy tym cały czas bot do rozmowy: ChatGPT od Open AI, z którego aktywnie korzysta ponad 100 milionów użytkowników. Open AI po wypuszczeniu w marcu 2023 r. udoskonalonego modelu w postaci ChatGPT-4 już zapowiedziało pracę nad ChatGPT-4 Turbo.

Nad sztuczną inteligencją mocno pracuje także firma Google, która już udostępniła swój model o nazwie Gemini oraz Meta, która działa nad rozwojem modelu LLaMA. Do wyścigu coraz śmielej dołącza także nieco mniejszy gracz – a więc Anthropic ze swoimi modelami z serii Claude.

Anthropic założony został w 2021 r. przez byłych pracowników OpenAI. Pomimo że wciąż działa jako start-up, to cały czas prężnie się rozwija i już teraz współpracuje z takimi tuzami jak: Pfizer czy Zoom. Ponadto zawrotną kwotę opiewającą na aż 4 miliardy dolarów zainwestować ma w niego sam Amazon, w ramach współpracy Claude z Amazon Web Services. Niemałe pieniądze na Anthropic, sięgające aż 2 miliardów dolarów, wyłożyć ma także Google (pomimo że przecież firma stojąca za najpopularniejszą na świecie przeglądarką ma już swoje Gemini).

Widać więc, że Anthropic to duży gracz, z którym już teraz liczy się konkurencja.

Co oferuje Anthropic? Model Claude w trzech wersjach

Firma AI Anthropic planuje udostępnić na ten moment trzy wersje modelu AI Claude: Claude 3 Haiku, Claude 3 Sonnet i Claude 3 Opus.

Pierwszy, a więc Claude 3 Haiku, nie ma jeszcze swojej daty premiery, ale według twórców ma on być wykorzystywany przede wszystkim do interakcji z klientami oraz moderacją treści i zadań.

Dostępne są już natomiast modele Claude 3 Sonnet i Claude 3 Opus. Sonnet, zdaniem Anthropic, idealnie radzi sobie przy tym w dynamicznych zadaniach, które wymagają szybkich odpowiedzi, natomiast Opus jest tym, który jest najbardziej rozwinięty i wykazywać ma, zbliżony do ludzkiego, poziom rozumienia pytań. Anthropic chwali się przy tym, że Claude 3 Opus ma wyraźną przewagę nad najnowszym modelem OpenAI, a więc ChatGPT-4, a także Gemini 1.0 Ultra od Google’a, wykazując na to dane w aż dziesięciu testach porównawczych. Zdaniem twórców model ten najlepiej sprawdza się przy pracach badawczo-rozwojowych oraz kwestiach zaawansowanej analityki. Jest też w stanie nie tylko generować hipotezy, ale także odkrywać zupełnie nowe produkty i rozwiązania, w tym także leki.

Zaskakujące wyniki testu Claude 3 Opus

Z najbardziej rozwiniętym modelem sztucznej inteligencji od firmy AI Anthropic, związane jest zresztą najnowsze głośne odkrycie, o którym, za pomocą swojego konta na platformie X, poinformował Alex Albert, pracujący w Anthropic jako Prompt Engineer.

Podczas jednego z testów Claude 3 Opus, który nazwał on „testem igły w stogu siana”, poproszono ten model o odpowiedź na pytanie dotyczące najlepszych dodatków do pizzy, którego udzielić miał on na podstawie losowego zbioru dokumentów.

Okazało się, że Claude 3 Opus wskazał, że zgodnie z ustaleniami Międzynarodowego Stowarzyszenia Koneserów Pizzy (International Pizza Connoisseurs Association), najsmaczniejszą kombinacją dodatków do pizzy są: figi, prosciutto oraz kozi ser.

Dodał jednak szybko, że treść pytania zdaje mu się nie pasować do treści zawartych w dokumentach (gdyż te w większości dotyczyły języków programowania, start-upów oraz tematyki znajdywania wymarzonej pracy). Model Opus stwierdził więc, że pytanie o dodatki do pizzy mogło zostać mu zadane jako żart lub w celu sprawdzenia, czy zwróci on uwagę na niedopasowanie tego pytania do tematu dokumentów. W nich samych bowiem nie znalazł on żadnych informacji na temat najlepszych dodatków do pizzy.

Wyniki testu (choć oczywiście należy do nich podchodzić z pewną dozą ostrożności – szczególnie że przekazane zostały przez samego pracownika firmy stojącej za tym modelem sztucznej inteligencji) stanowią świetny przykład tego, jak dynamicznie rozwija się ta gałąź technologiczna.

Źródła:

  • https://twitter.com/alexalbert__/status/1764722513014329620
  • https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/rywal-chatgpt-twierdzi-ze-ma-cos-lepszego-rozumienie-na-poziomie-ludzkim/k6kvczh
  • https://www.instalki.pl/news/software/claude-3/
  • https://www.money.pl/gospodarka/chatgpt-mogl-nigdy-nie-trafic-do-masowych-uzytkownikow-bardzo-sie-mylilismy-6972374424296064a.html
  • https://www.pb.pl/anthropic-rozwija-funkcje-analizy-obrazow-dla-chatbota-claude-1205920
  • https://homodigital.pl/anthropic-udostepnia-nowy-llm-potezniejszy-niz-gpt-4/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto