Ferie z biurem podróży – czy to się opłaca?

Paszport i polskie banknoty leżące na mapach. W rogu lecący samolot
Ferie z biurem podróży – komu najbardziej się opłacają?, fot. Pio Si / phaisarnwong2517
ikona podziel się
Opublikowano: 19.01.2024 r., 19:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Każdego roku wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zorganizować swoje ferie zimowe. Zarówno podróżowanie na własną rękę, jak i z biurem podróży może być doskonałym pomysłem. Samodzielne wyprawy polecane są ludziom, którzy mają już jakieś doświadczenie. Dla mniej wprawionych pomocne może okazać się skorzystanie z usług biura podróży.

Nie masz planu na ferie? Biuro ci go ułoży

Nie każdy ma smykałkę do samodzielnego organizowania ferii zimowych lub wakacji. Aby nie popełnić błędu, warto mieć już jakieś doświadczenie w podróżowaniu. Nie wszyscy potrafią ułożyć plan, ponieważ może być to dla nich stresujące. Innym po prostu nie chce się organizować całego wyjazdu. Nie mają nawet wybranego konkretnego kierunku – marzą jedynie o tym, aby odpocząć. Jeśli obawiasz się samodzielnego planowania lub po prostu nie masz na to ochoty, skorzystaj z pomocy biura podróży.

Pracownicy biura mają doświadczenie w układaniu planu na ferie zimowe czy wakacje. Cały czas bowiem wysyłają klientów na wczasy w różne zakątki świata. Mają też cenną, aktualną wiedzę o sytuacji na miejscu wyjazdu. Organizując ferie samodzielnie, musisz znać zasady m.in. przylotu do danego kraju. W interesie biura podróży jest pomóc klientom dopiąć formalności – dotyczy to również przygotowania istotnych dokumentów. Agenci biur podróży mają wiedzę na temat różnych hoteli – wiedzą, do których miejsc warto polecieć. Wiele obiektów przetestowali sami, więc informacje mają z pierwszej ręki. Tu sprawdzisz, jak spakować walizkę do samolotu.

Rezerwowanie ferii z biurem podróży, np. do ciepłych krajów to duży komfort. Nie musisz sprawdzać stron rządowych, martwiąc się, czy twoja podróż na pewno się odbędzie. Nie musisz również zachodzić w głowę, jakie dodatkowe dokumenty przedstawić przy kontroli paszportowej. Biuro podróży powinno udzielić klientom takich informacji. Podpowiedzieć może też, jak wypełnić niektóre dokumenty, co ułatwia zadanie niedoświadczonym podróżnikom. Sytuacja w miejscu podróży uległa zmianie? Wprowadzono nowe przepisy? Biuro powinno o tym poinformować – zwłaszcza gdy sytuacja wpływa na zmianę warunków oferty.

Agent podróży musi znaleźć rozwiązanie na odwołane wczasy

Jeśli organizujesz ferie samodzielnie i przewoźnik odwoła lot, musisz dochodzić swoich praw indywidualnie. W przypadku odwołania imprezy turystycznej kupionej w biurze podróży będzie o wiele prościej. Będziesz mógł skorzystać m.in. z alternatywnej daty, jeśli inna będzie ci pasować. Zmiana terminu jest jak najbardziej możliwa. W przypadku odwołania wakacji możesz również zamienić wycieczkę i polecieć do innego hotelu, a nawet państwa – o ile coś będzie dostępne w wybranym terminie. Drugą opcją jest zwrot pełnej kwoty za zapłacone ferie. Obowiązkiem biura jest znalezienie rozwiązania i rekompensata za odwołaną wycieczkę.

Niesamowicie wygodną opcją są dalekie loty z biurem podróży. Organizując dalekie wyprawy na własną rękę, np. na Zanzibar, do Tajlandii czy Australii, lot zwykle wiąże się z przesiadkami i wielogodzinną podróżą. Biuro podróży wynajmuje samoloty czarterowe, dzięki czemu podróż jest bezpośrednia, a więc krótsza. Oczywiście istnieje opcja zakupu samego lotu czarterowego. Jednak poza lotem istnieje jeszcze szereg innych zadań – transfer do samodzielnie zarezerwowanego hotelu czy apartamentu oraz wszystkie kluczowe elementy wycieczki. Trzeba jednak zaznaczyć, że realizacja lotów czarterowych zwykle jest pewniejsza, niż rejsowych. Atrakcyjniejsze są też warunki przewozu bagażu. Sprawdź, kto odpowie za zniszczoną walizkę na lotnisku.

Bezpieczeństwo to podstawa

Wakacje zorganizowane przez biuro podróży to idealne rozwiązanie dla osób, które np. nie znają języków obcych. To również dogodna opcja dla wszystkich, którzy zamartwiają się, że nie poradzą sobie w kryzysowych sytuacjach. Wybierając się na ferie zimowe do popularnych kurortów, np. w Egipcie czy Tunezji, na miejscu na pewno będzie czekać polskojęzyczny rezydent. To opiekun wycieczki, do którego otrzymasz kontakt telefoniczny. W razie pytań i pojawienia się wątpliwości czy problemów powinien udzielić odpowiedzi i doradzić. Rezydent z pewnością poleci też najciekawsze miejsca w okolicy i zaproponuje wycieczki fakultatywne w języku polskim. Podróżując samodzielnie, będziesz odpowiedzialny za każdy etap wyprawy – od organizacji wycieczek po radzenie sobie z problemami (tj. złe warunki zakwaterowania czy problemy zdrowotne).

Ostatnią kwestią są finanse. Nie chodzi jednak o opłacalność wycieczki samodzielnej czy z biurem podróży, a wypłacalność pośrednika. Wczasy z biura podróży podlegają ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. To zabezpieczenie finansowe, które daje pewność, że w razie ogłoszenia upadłości pośrednika czy organizatora wycieczki spokojnie wrócisz do kraju.

Do 30 dni od daty złożenia wniosku zwrócone zostaną również koszty za niezrealizowane lub przerwane wakacje.

Dziewczyna z paszportem w ręku stoi na lotnisku przed tablicą odlotów i przylotów
Tablica odlotów i przylotów na lotnisku, także porady na temat wyboru ferii z biurem podróży, fot. Ekaterina Pokrovsky
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto