Pozioma i pionowa izolacja fundamentów – najważniejsze informacje

Niezwykle ważna izolacja pozioma

Zanim zajmiemy się układaniem styropianu na fundamenty trzeba wykonać hydroizolację. Przeciwwilgociowe izolacja poziome chronią ławy fundamentowe przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Niezaizolowane fundamenty będą chłonąć wilgoć, a ta będzie pięła się w górę budynku. Ta wersja izolacji jest umieszczana na styku ław i ścian fundamentowych. Układa się ją również pomiędzy ścianami zewnętrznymi i fundamentowymi. Sprawdza się też w podłogach na gruncie.

Izolacja pozioma ma jeszcze jedną, ważną funkcję. Stanowi swego rodzaju warstwę poślizgową pomiędzy ławami a ścianami fundamentowymi. To sprawia, że oba elementy nie tworzą jednej całości i mogą pracować niezależnie od siebie. Dzięki temu uda się uniknąć pęknięć powstających na skutek dużych obciążeń. Na przykład tych pojawiających się podczas osiadania budynku.

Pozioma izolacja fundamentów powstaje najczęściej z papy na włókninie. Może być to wersja samoprzylepna lub termozgrzewalna z lepikiem. Innym popularnym materiałem jest masa bitumiczna. Należą do niej lepiki czy masy asfaltowo-kauczukowe. Izolacja pozioma może też powstawać z folii PCV lub PE. To rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w warstwach posadzkowych podłogi. Sprawdza się pod ogrzewanie podłogowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat izolacji fundamentów?

Izolacje pionowe fundamentów w trzech odmianach

Izolacja pionowa fundamentów jest uzupełnieniem wersji poziomej. Stosuje się ją do zabezpieczania ścian fundamentowych i pionowych ścian piwnicznych. Tę technikę można podzielić na trzy odmiany. Pierwsza z nich to tak zwana lekka izolacja przeciwwilgociowa. Wykorzystuje się ją na przepuszczalnych gruntach, czyli tam, gdzie poziom wód gruntowych znajduje się poniżej fundamentów i nie wywiera na nie nacisku.

Średnia izolacja pionowa fundamentów jest używana na gruntach spoistych o słabej przepuszczalności. Na takich ziemiach poziom wód gruntowych ulega wahaniom. Dlatego ta izolacja powinna być bardzo szczelna. Ostatni typ to izolacja przeciwwodna typu ciężkiego. Stosuje się ją, gdy dom powstaje na podmokłych terenach. Tam, gdzie fundamenty będą stać w wodzie. Trzeba więc zadbać o wytrzymałe materiały. Sprawdź także ten artykuł o izolacji fundamentów w starym domu.

Porównanie izolacji poziomej i izolacji pionowej

Izolacja pozioma - materiały

Izolacja pionowa - materiały

Folia izolacyjna z PCV

Papa izolacyjna na fundament

Masa bitumiczna

Wersja lekka

Wersja średnia 

Wersja ciężka –

Rodzaj

Zgrzewalna lub samoprzylepna. Grubość 1-1,5 mm.

Samoprzylepne lub termozgrzewalne z lepikiem.

Lepiki i masy asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe i asfaltowo-polimerowe.

Lekka masa bitumiczna lub zaprawa wodoszczelna

Masa bitumiczna lub papa

Masa bitumiczna

Grubość warstwy

Izolacja z dwóch warstw materiału, grubość 2-3 mm.

Grubość warstw papy powinna wynosić 3-4 mm.

Warstwa o grubości 3-4 mm.

Optymalna grubość warstwy 3 mm.

Warstwa papy i dwie warstwy modyfikowanego asfaltu.

Optymalna grubość warstwy 4 mm.

Zastosowanie

Ławy fundamentowe, ściany zewnętrzne, podłogi na gruncie. Dobra przed zastosowaniem ogrzewania podłogowego.

Fundamenty i ściany zewnętrzne.

Izolacja fundamentów, ścian zewnętrznych i podłóg na gruntach. Dobra przed zastosowaniem ogrzewania podłogowego.

Stosowana na ziemiach przepuszczalny z niskim poziomem wód gruntowych.

Na gruntach spoistych o zmiennym poziomie wód gruntowych.

Na podmokłych gruntach, gdzie poziom wód jest na poziomie fundamentów.

Ocieplanie fundamentów od zewnątrz

Jak wykonać ocieplenie fundamentów?

Zewnętrzne ocieplanie fundamentów można wykonać dopiero po ich izolacji. Najczęściej stosuje się tu dwie odmiany styropianu. O tym opowiemy nieco później. Teraz kilka słów o samych zasadach wykonywania ocieplenia. Do mocowania płyt stosuje się specjalny klej. W żadnym wypadku nie mogą to być spoiwa mechaniczne.

Ocieplenie fundamentów od zewnątrz styropianem oraz izolacja fundamentów, zarówno izolacja pozioma, jak i izolacja pionowa
Ocieplenie fundamentów krok po kroku - materiały, porady praktyczne

Klej nanosi się metoda na placki zawsze na stronie płyty oznaczonej napisem. Jeżeli termoizolacja będzie wykonywana z pomocą styropianu grafitowego trzeba zaopatrzyć się w mocniejszy klej. To, dlatego, że styropian grafitowy jest śliski i ma niską przyczepność. Nie można też narażać go na kontakt z promieniowaniem UV.

Jak nakładać styropian na fundamenty? Po pierwsze trzeba robić to niezwykle starannie. Płyty muszą do siebie idealnie przylegać. Przy klejeniu mocno przyciska się jedną płytę do drugiej. Kolejna kwestia dotyczy samego nakładania płyt. Po zaaplikowaniu kleju należy docisnąć je do fundamentu i pozostawić do wyschnięcia spoiwa. Nie należy przesuwać płyt nawet po kilku minutach od zamontowania. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów.

Czym ocieplić fundamenty? Termoizolacja styrodurem i styropianem EPS

Ocieplenie fundamentów od zewnątrz to bardzo ważna sprawa. Dlatego też trzeba użyć do tego najlepszych dostępnych materiałów. Jednym z podstawowych wyborów jest styropian EPS. Jego współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na dobrym poziomie. Przedział tej wartości to 0,030–0,042 W/(m·K). Warto też zainwestować w jedną z jego odmian, czyli styropian grafitowy. Jego współczynnik przewodzenia ciepła sięga 0,031 W/(m·K).

Czym ocieplić fundamenty? Doskonałym sposobem jest zastosowanie styropianu XPS, który znany jest również, jako styrodur. Jest bardziej odporny na uszkodzenia niż wersja EPS. Ma też niższy współczynnik przewodzenia ciepła. Dedykowany przedział 0,027-0,040 W/(m·K). Najlepiej, gdy płyty będą rowkowane. To znacznie ułatwia odprowadzanie wody. Termoizolacja styrodurem to świetne rozwiązanie, lecz nie ostatnie.

Styropian na fundamenty jest najczęściej stosowany, ale od pewnego czasu ma sporą konkurencję. Jest nią zamkniętokomórkowa pianka PUR. Nanosi się ją na fundamenty poprzez natryskiwanie. Jej współczynnik przewodzenia ciepła utrzymuje się na świetnym poziomie. Jest to przedział od 0,020 do 0,024W/(m·K). Zachęcające są też niskie koszty ocieplenia tego typu. W zależności od grubości warstwy zapłacimy 40-60 zł/m². A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacjach przeciwwilgociowych?

ikona podziel się Przekaż dalej