Kopanie fundamentów pod dom - wielkość i głębokość wykopu

Rozpoczęcie budowy, czyli pierwszy etap kopania fundamentów najlepiej zaplanować na pierwszą połowę roku, optymalnie od kwietnia. Można robić to wcześniej i aż do października, ale wiosna to najlepszy moment – ziemia jest rozmarznięta, roztopy już się skończyły, a rozpoczęcie budowy wiosną oznacza, że prawdopodobnie do zimy zdążysz zamknąć budowę na stanie surowym.

Pierwszym krokiem jest zrobienie obrysu, na którym odbędzie się kopanie fundamentów. Zanim rozpocznie się budowę fundamentów, należy zaznaczyć, gdzie będą znajdowały się ściany zewnętrzne, a także zaznaczyć wewnętrzne. Następnie ustala się głębokość wykopu.

Głębokość jest wypadkową bardzo wielu czynników. Należy zbadać ziemię i sprawdzić, jak głęboko pod domem znajdują się pokłady wody gruntowej. O głębokości fundamentów decyduje także rodzaj wykopu, a także wysokość i przewidywany ciężar domu. Sprawdź także ten artykuł o prawidłowym wykonaniu fundamentów.

Ręczne kopanie fundamentów - czym kopać fundamenty?

Ręczne kopanie fundamentów to już przeszłość. Oczywiście można wykorzystać tę metodą, zwłaszcza jeśli wykonujesz fundamenty niezbyt głębokie i bezpośrednio w gruncie. Niestety, ta metoda jest o wiele bardziej czasochłonna i pracochłonna niż kopanie fundamentów koparką. Jest to jednak jakiś sposób na oszczędności.

Kopanie fundamentów koparką wymaga bowiem zatrudnienia specjalisty i wynajęcia odpowiedniego sprzętu. Na wielu działkach pojazd się po prostu nie mieści, dlatego wykonuje się je minikoparką. Wybierając firmę świadczącą takie usługi warto wziąć pod uwagę cennik prac ziemnych. Może być on zaskakująco wysoki, a na tego rodzaju pracach można uczynić naprawdę spore oszczędności. Warto jednakże wziąć pod uwagę to, że cennik prac ziemnych dotyczy nie tylko wykopów, czasami firma oferuje od razu wylewanie fundamentów, a to już może być bardziej opłacalne.

Kopanie fundamentów pod dom – trzy rodzaje

Fundamenty można wykonać na trzy sposoby. Najbardziej pracochłonny, który koniecznie trzeba zrobić minikoparką, to usunięcie podłoża spod całego obrysu budynku. Ostatnie 10-15 cm należy wybrać ręcznie, by nie pogłębić niepotrzebnie wykopu. Na dnie rowy wylewa się chudy beton i dopiero się przystępuje do deskowania i zbrojenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie na fundamenty?

Drugi sposób to wykopy pod ławy fundamentowe wylewane w deskowaniu. Na czym polega? Grunt w tym wypadku wybiera się tylko z miejsc, gdzie mają znaleźć się ławy fundamentowe, czyli pod ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Ten sposób jest o tyle łatwiejszy, że nie ma problemu ze składowaniem wydobytej ziemi. Układa się ją na nienaruszonych elementach, a później można jej użyć do ustabilizowania ław fundamentowych.

Trzeci sposób to także wykopy pod ławy fundamentowe, ale wylewane w gruncie. Ten sposób można spróbować wykonać ręcznie – wykopy są głębokie, ale nie szerokie, więc nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Wykopy wykłada się od razu folia, by izolacja fundamentów była jak najbardziej efektywna. Dzięki folii cement nie jest wiązany przez grunt, więc może zastygnąć w wylanym betonie. Wykopując rowy pod fundamenty wylewane w gruncie, należy pamiętać, że górna część wykopu powinna być nieco szersza – muszą mieć one trochę trapezowaty kształt.

Fundamenty i wykopy pod fundamenty, czyli kopanie fundamentów pod dom czy wykopy pod ławy fundamentowe
Wykopy pod fundamenty - jak je prawidłowo wykonać? Porady praktyczne

Sprawdź wykopy pod fundamenty

Nawet jeśli wykopy pod fundamenty zleciłeś firmie zewnętrznej, koniecznie musisz sprawdzić ich jakość. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wszystkie kąty zostały odpowiednio zachowane. Można to łatwo zrobić taśmą mierniczą – należy dokładnie zmierzyć przekątne. Jeśli będą równe, oznacza to, że kąty są proste. A może zainteresuje cię także ten artykuł o izolacji fundamentów domu.

Oprócz kątów, należy sprawdzić głębokość fundamentów. Można zrobić to taśmą mierniczą, ale trzeba sprawdzić to w wielu miejscach. Fundamenty powinny być dokładnie na takiej głębokości, na której zostały zaprojektowane. W przeciwnym razie będą mało stabilne. Za płytkie mogą popękać, zbyt głębokie zaczną nasiąkać wodą gruntową. Przyjmuje się, że maksymalne odchylenie w obie strony może wynosić 2 cm! To niewiele, zwłaszcza przy pracach koparką, ale nawet drobniutkie niedociągnięcia rzędu 3-4 cm mogą spowodować poważne wady konstrukcji budynku.

Izolacja fundamentów

Po wylaniu fundamentów należy zadbać o ich izolację przeciwwilgociową. Nie można zapomnieć, że dotykają one bezpośrednio gruntu, który często nasiąka wodą, więc jest to bardzo ważny element całości. Fundamenty wylewane w gruncie izoluje się często folią już na początku, podobnie jak chudy beton wylewany po wykopie całościowym.

Izolację przeciwwilgociową montuje się poziomo, między ławą a ścianą fundamentową oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych. Izolacje wykonuje się z papy na włókninie, lepiku lub pap termozgrzewalnych. Powinna być połączona z izolacją warstw posadzkowych. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem budowy i izolacji fundamentów.

ikona podziel się Przekaż dalej