Fińskie domy modułowe – ogólna charakterystyka technologii

Pierwsze domy finlandzkie pojawiły się w Polsce już po drugiej wojnie światowej, jednak dopiero od kilku lat zyskały na popularności. Ich technologia budowlana bazuje na gotowych modułach, które dojeżdżają na miejsce budowy jako kompletne, gotowe do złożenia elementy. Rozwiązanie posiada bardzo wiele możliwości zastosowania. Bez trudu zamówimy gotowe domki segmentowe, gotowe, przestronne domy całoroczne i letniskowe domy finlandzkie. Dzięki stale rosnącej popularności, aktualnie można zamówić domy finlandzkie o niemal nieograniczonej kubaturze i ciekawych rozwiązaniach.

Typowe domy finlandzkie posiadają prostą kubaturę i dwuspadowy dach. Niektóre domy całoroczne wzbogaca się o dodatkowe balkony i tarasy. W uproszczeniu, im prostszą kubaturę posiadają budynki, tym ich ceny mogą być niższe.

Co bardzo istotne, fińskie domy modułowe powstają z odpowiednio dobranego drewna konstrukcyjnego. Elementy prefabrykowane docierają na miejsce budowy w gotowej postaci. Technologia jest powszechnie uznawana za ekologiczną i sprzyjającą zdrowiu. Drewniane domy całoroczne zapewniają optymalną mikrocyrkulację powietrza we wnętrzach mieszkalnych. Pomieszczenia utrzymują odpowiednią wilgotność, a w okresie letnim nie nagrzewają się nadmiernie, zapewniając wysoki komfort użytkowy. Gotowe domki segmentowe mogą też posiadać bardzo dobrą izolację termiczną ścian zewnętrznych. Dzięki temu stają się bardzo energooszczędne i łatwe do ogrzania w sezonie zimowym.

Jakie korzyści przynoszą gotowe domy finlandzkie?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile kosztują fińskie domy modułowe, omówimy korzyści tej technologii. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, domy finlandzkie świetnie sprawdzają się jako budynki całoroczne. Dzięki temu stają się interesującą alternatywą dla budynków wznoszonych tradycyjną technologią murowaną. Gotowe domki segmentowe powstają w zaledwie kilka miesięcy. Tymczasem budowa domu murowanego na ogół zajmuje dwa do trzech lat. Domy finlandzkie będą zatem dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim czasie realizacji. Możliwość wybudowania domu w kilka miesięcy łączy się jednocześnie z koniecznością posiadania pełnej kwoty na całą inwestycję.

Domy finlandzkie mogą odpowiadać wymaganiom stawianym budynkom energooszczędnym, a nawet pasywnym. Jest to kolejny atut, który wpływa na ograniczenie kosztów użytkowania. Energooszczędne, gotowe domy finlandzkie mogą być dość tanie w eksploatacji. Im niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku, tym niższe koszty ogrzewania w sezonie zimowym.

Wiele projektów uwzględnia budowę małych, ale funkcjonalnych domków jednorodzinnych, o powierzchni nieprzekraczającej 70 m2. Tego typu inwestycja może być stosunkowo tania, a jednocześnie łatwiejsza do zrealizowania pod względem formalnym. W ofercie firm branżowych znajdują się także efektowne domki segmentowe, jak i całoroczne domy modułowe o bardziej skomplikowanych kształtach oraz możliwości rozbudowy. Ze względu na dużą różnorodność ofertową, ceny domów modułowych mogą zawierać się w dość szerokich widełkach cenowych. Poniżej ustalimy, ile kosztują  całoroczne domy finlandzkie.

Ile kosztują fińskie domy modułowe? Średnie ceny w 2023 roku

Co wpływa na cennik całorocznych domów modułowych?

Domy finlandzkie można zamówić w wielu firmach branżowych. Każda z nich posiada własne propozycje projektowe, a niektóre projekty nadają się do dodatkowego rozszerzenia i dopasowania do indywidualnych oczekiwań inwestora. Co wpływa na sumaryczne ceny realizacji gotowego domu całorocznego?

Ceny zakupu gotowego domu modułowego będą w dużej mierze uzależnione od jego kubatury. Typowe domy finlandzkie posiadają prostą kubaturę oraz dwuspadowy dach. Taka prosta konstrukcja generuje niższe koszty zakupu. W ofercie znajdziemy proste domki segmentowe, jak również bardziej urozmaicone budynki całoroczne. Na ostateczny koszt inwestycji z pewnością wpłynie także powierzchnia użytkowa budynku. Fińskie budynki na ogół posiadają jedną lub dwie kondygnacje. Najmniejsze realizacje posiadają powierzchnię niespełna 50 m2. Większe domy finlandzkie mogą posiadać dwie kondygnacje, których łączna powierzchnia użytkowa może z powodzeniem przekraczać 150 m2. W uproszczeniu, im większe, energooszczędne domy modułowe, tym wyższe ceny ich zakupu.

Warto także zaznaczyć, iż fińskie domy modułowe mogą wyróżniać się różnym poziomem izolacji przegród zewnętrznych. Im bardziej energooszczędny będzie dany budynek i nowocześniejsze materiały izolacyjne, tym wyższe będą ceny jego zakupu. Fińskie domy modułowe można połączyć z nowoczesnymi technologiami grzewczymi (np. pompami ciepła). Tego typu realizacja ograniczy późniejsze koszty eksploatacyjne, jednak wygeneruje wyższą cenę inwestycji.

Ostatni bardzo ważny czynnik to lokalizacja. Co prawda wiele firm oferujących domy finlandzkie działa na terenie całego kraju, jednak musimy liczyć się z kosztami transportu. Co więcej, do zadań inwestora należy zakup działki budowlanej i przyłącze mediów. Przed budową należy wykonać odpowiednią płytę fundamentową, która z pewnością wpłynie na ostateczny koszt całej inwestycji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztują fińskie domy modułowe?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ceny domów modułowych są mocno zróżnicowane i uzależnione od wielu indywidualnych czynników. Większość firm prezentuje ceny w indywidualnym kontakcie z klientem. Wynika to z wielu możliwości konfiguracyjnych każdego projektu budynku. Pomimo dużej różnorodności cen spróbujemy ustalić, ile kosztują gotowe realizacje.

Dużą popularnością cieszą się domy modułowe o powierzchni 70 do 90 m2. Załóżmy, że budynki zostaną doprowadzone do stanu deweloperskiego, co jest standardem usług obejmujących domy modułowe. Średnie ceny za tanie domki segmentowe o powierzchni użytkowej 70 – 90 m2 rozpoczynają się już od kwoty około 4 500 zł/m2. Sytuacja zmienia się przy bardziej skomplikowanej kubaturze lub droższych rozwiązaniach technologicznych. W wielu przypadkach ceny za fińskie domy modułowe dochodzi do kwoty 5 500 zł/m2.

Przyjmując powyższe, średnie ceny energooszczędnego budownictwa fińskiego, możemy uśrednić przeciętny koszt danej realizacji. Załóżmy, że chcemy kupić gotowe domki segmentowe o prostej konstrukcji i powierzchni 70 m2. Średnia cena netto tego typu inwestycji wyniesie około 315 000 – 385 000 zł netto. Do kosztów całkowitych należy także doliczyć zakup działki, wykonanie płyty fundamentowej, podciągnięcie mediów oraz wykończenie pomieszczeń.

Powyższe kwoty mają charakter poglądowy i nie stanowią oferty handlowej. Jeśli interesuje Cię niewielki, tani domek modułowy lub większe, energooszczędne domy fińskie, zapoznaj się z ofertami firm branżowych. Dzięki temu będziesz mógł porównać ceny i kupić najlepiej dopasowany do swoich potrzeb budynek.

ikona podziel się Przekaż dalej