Suche ogrzewanie podłogowe

Być może zetknęliście się już kiedyś z określeniem suche ogrzewanie podłogowe? Zamiast betonu używa się tutaj płyt, które zapewniają podobny stopień izolacji, najczęściej jest to suchy jastrych. Ogrzewanie podłogowe bez wylewki to podłogówka montowana bez materiałów wymagających użycia wody. Nie ma więc problemu oczekiwania na wyschnięcie. Jedyną substancją, która musi podeschnąć jest klej. To szybki i łatwy sposób na zamontowanie wodnej podłogówki.

Taki system ogrzewania podłogowego ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze wady i zalety przedstawiamy w poniższej tabeli.

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

 Zalety suchej podłogówki

Wady suchej podłogówki


  • szybki montaż
  • nie potrzeba czekać aż wyschnie (tylko na zawiązanie kleju)
  • lekka konstrukcja (również na stropy o ograniczonej wytrzymałości)
  • łatwa w montażu – może go wykonać amator
  • łatwa do remontu i konserwacji

  • wyższa cena niż podłogówki z wylewką
  • mniejsza bezwładność cieplna (szybko traci ciepło)

Jak widać suchy system ma wiele cech, które mogą się szczególnie przydać w konkretnych sytuacjach. Na przykład można go montować z mieszkaniach w starszym budownictwie. Nie grozi zawaleniem stropu, poza tym można go położyć bez kucia posadzki.

Sucha zabudowa ogrzewania podłogowego to również dobre rozwiązanie do domów jednorodzinnych z więcej niż jedną kondygnacją. Lekki system ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej jest też łatwiejszy w montażu. Z tego powodu, mimo wyższej ceny, decydują się na niego osoby, które planują położenie podłogówki samodzielnie.

Zastosowane materiały

Jeżeli jesteście zaznajomieni z mokrym ogrzewaniem podłogowym, to warto powiedzieć więcej jakie materiały stosuje się w suchym systemie. Co zamiast wylewki na ogrzewanie podłogowe?

Podstawowe różnice między mokrym i suchym ogrzewaniem podłogowym, to materiały, które położymy pod i nad systemem rur. Pod spód kładzie się jeden z kilku rodzajów płyt, zapewniających izolację i umożliwiających umieszczenie rur w koleinach lub między wypustkami.

Wycięty kształt kolein w zestawie płyt styropianowych bardzo ułatwia układanie podłogówki. Dla osób, które chciałyby mieć większy wpływ na rozmieszczenie lub kształt ułożenia rur dostępne są też płyty z wypustkami. Odpowiednikiem tych płyt w systemie mokrym są płaskie płyty styropianowe z narysowaną siatką.

Kiedy już położymy rury, pokrywamy je klejem i kładziemy na to jastrych. W przypadku suchej zabudowy ogrzewania podłogowego są to płyty jastrychowe. Właśnie dzięki nim sucha podłogówka to lekki system ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej. Na warstwę płyt z jastrychu można już kłaść panele, wykładzinę lub posadzkę.

Sucha podłogówka, to – paradoksalnie – przede wszystkim instalacja wodna. Jednak w systemie suchym można też montować podłogówkę elektryczną. Zwykle nie robi się tego tylko ze względu na wysoką cenę całej inwestycji i wyższy koszt użytkowania. Warto jednak wiedzieć, że jest to jedna z możliwości.

Instrukcja wykonania

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe bez wylewki? Pamiętajmy, że szczegóły instrukcji mogą się różnić w zależności od wybranej firmy lub dobranych indywidualnie materiałów. Jeżeli kupiliśmy zestaw np. Danfoss Speedup lub inny, to najpierw należy sprawdzić co mówi instrukcja dołączona do produktu.

Drugi ważny punkt przed rozpoczęciem prac, to hydraulika. Ogrzewanie podłogowe bez wylewki, tak samo jak podłogówka wodna kładziona na mokro, wymaga przygotowania całego układu, skrzynki rozdzielaczowej, prawidłowo połączonej z systemem grzewczym (pompą ciepła, piecem itp.). Te czynności powinna wykonać osoba lub firma znająca się na hydraulice. Samo podłączenie rur wymaga ich odpowietrzenia przed rozpoczęciem użytkowania, o czym piszemy w osobnym artykule.

  1. Pracę zaczynamy od wyczyszczenia podłoża. Jeżeli kładziemy suchy system bez kucia posadzki, to wyczyszczenie jest prawdopodobnie łatwiejsze, gdyż posadzka nie kruszy się i nie pyli. Podłoże najlepiej odkurzyć.
  2. Ścianę należy zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Taka taśma powinna się znajdować w zestawie. Jeżeli kupujemy każdy element osobno, to musimy pamiętać o jej zakupieniu.
  3. Kolejny etap to położenie paneli pod system rur. Na przykład płyty Danfoss Speedup mają wyraźnie zaznaczone koleiny i trzeba je dokładnie dopasować. W przypadku płyt z wypustkami konieczne jest przede wszystkim ich dopasowanie do powierzchni podłogi. Płyta styropianowa łatwo poddaje się cięciu, więc dokładne dopasowanie do wielkości pomieszczenia nie będzie problemem.
  4. W koleinach lub między wypustkami układamy rury. Jest to kilka długich rur w poszczególnych pętlach. Na 1 m2 podkładu wychodzi zwykle około 5-6m rur w układzie meandrycznym.
  5. Na to kładziemy klej i, zamiast betonu, suchy jastrych.

Klej potrzebuje kilku godzin na wiązanie (dokładny czas podany w opisie produktu). W następnym dniu powinniśmy móc położyć pokrycie podłogi. Należy pamiętać o sprawdzeniu szczelności rur przed położeniem jastrychu. Robimy to puszczając wodę przez rurę na każdej pętli.

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki jest na tyle proste, że bardzo trudno jest popełnić błąd, chyba że na poziomie hydrauliki. Niektóre firmy przygotowują zestawy do podłogówki specjalnie przystosowane do prostego montażu. Taką zaletą może się poszczycić m.in. wspomniana wcześniej marka Danfoss Speedup. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat ogrzewania podłogowego.

Czy warto wybrać suche ogrzewanie podłogowe?

Wiemy już jak wykonać ogrzewanie podłogowe bez wylewki, ale czy w ogóle warto? Ma ono przecież wiele zalet. Możliwość położenia gotowych płyt zamiast betonu to nie jedyna zaleta wyboru suchego ogrzewania podłogowego. Lekki system ogrzewania podłogowego bez wylewki betonowej może poszerzyć możliwości zamontowania systemu w miejscach, które inaczej byłyby niedostępne. Musisz założyć ogrzewanie bez kucia posadzki? Konstrukcja domu jest lekka i beton za bardzo obciążałby strop? Sucha zabudowa ogrzewania podłogowego rozwiązuje takie problemy.

Opinie oczywiście są podzielone i wysoka cena płyt jastrychowych niekoniecznie jest głównym powodem tych podziałów. Ostatecznie sucha podłogówka nie wymaga angażowania ekipy montującej, a więc można oszczędzić na montażu. Główny problem to wspomniana niska bezwładność cieplna.

Tradycyjny beton powoli chłonie wytworzoną energię cieplną, ale potem powoli ją uwalnia. To pozwala właścicielom podłogówki kładzionej na mokro rzadziej uruchamiać grzanie. W przypadku suchego jastrychu gromadzenie i oddawanie ciepła trwa o wiele krócej. Czy to skazuje nas na większe wydatki? Niekoniecznie. Częściowym rozwiązaniem problemu może być odpowiedni dobór wykończenia podłogi. Panele lub kafelki, które będą dobrze trzymać ciepło powinny zrównoważyć zbyt szybkie uciekanie ciepła z suchego jastrychu.

Wybierając suchą podłogówkę bierzemy też pod uwagę źródło ciepła. Przy pompie ciepła jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Trzeba tylko tak przemyśleć materiały wykończeniowe, żeby pompa nie musiała cały czas dogrzewać podłogi. Inaczej zbyt szybko zużyje się sprężarka.

Ogrzewanie podłogowe będzie też dobrze działać po połączeniu z kotłem kondensacyjnym. Podłogówka jest systemem niskotemperaturowym i najlepiej nadaje się do połączenia z urządzeniami dostosowanymi do takiego systemu.

ikona podziel się Przekaż dalej