Zabezpieczenie przedlicznikowe – główne przeznaczenie i miejsce montażu

Jakie główne funkcje spełnia zabezpieczenie przedlicznikowe i gdzie zostaje zamontowane? Jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczenie znajduje się przed licznikiem. Jego nadrzędną funkcją jest zabezpieczenie instalacji przed skutkami przeciążeń elektrycznych. Zamontowany przed licznikiem bezpiecznik będzie także chronił instalacje przed negatywnym skutkiem zwarć w instalacji elektrycznej.

Warto wspomnieć, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest bardzo ważnym elementem zabezpieczającym całą instalację. Właściciel budynku nie montuje go samodzielnie, a co więcej nie ma do niego dostępu.

Montaż zabezpieczenia przed licznikiem wykonuje doświadczony, certyfikowany instalator, który wie, jak dobrać urządzenie i jakie przyłącze wykonać. Za sprawność działania bezpiecznika przed licznikiem odpowiada dostawca energii elektrycznej. To na nim spoczywa też obowiązek ewentualnych napraw i modernizacji. Zabezpieczenie przedlicznikowe zostaje zaplombowane tak, by odbiorca energii oraz osoby postronne nie miały do niego dostępu. Bezpiecznik znajduje się przed układem pomiarowo rozliczeniowym odbiorcy.

Główne elementy zabezpieczenia przedlicznikowego

W ofertach producentów znajdują się różne rodzaje zabezpieczeń przedlicznikowych. Jednak większość z nich składa się z takich samych elementów. Pierwszym i podstawowym są bezpieczniki. Mogą to być wyłączniki nadprądowe i gniazdka bezpiecznikowe. Niezbędnym elementem są także wyłączniki instalacyjne.

Zabezpieczenie przedlicznikowe może posiadać wyłącznik instalacyjny charakterystyki B. Rozwiązanie jest stosowane w budownictwie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Element idealnie sprawdza się w instalacjach o niewielkim prądzie rozruchowym, przez co cieszy się największą popularnością w budownictwie mieszkaniowym.

W zabezpieczeniach przedlicznikowych można także spotkać wyłączniki instalacyjne o charakterystyce C, które będą tam, gdzie wyłączniki B nie spełniłyby swojego zadania ze względu na większy prąd rozruchowy w instalacji. Tego typu rozwiązanie na ogół nie znajduje zastosowania w budownictwie mieszkaniowym, a znacznie częściej w różnych gałęziach przemysłu.

Zabezpieczenia mogą posiadać różne rozmiary i parametry pracy. Dla prawidłowego działania całej instalacji, niezwykle ważny będzie dobór zabezpieczenia do charakterystyki konkretnej instalacji elektrycznej (przyłącza elektrycznego). Doborem poszczególnych rozwiązań zajmuje się doświadczony wykonawca, zatrudniony przez dystrybutora energii elektrycznej.

Najpopularniejsze pompy ciepła i panele fotowoltaiczne - sprawdź promocje!


Jak dobrać zabezpieczenie przedlicznikowe? Jakie są główne rodzaje bezpieczników?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zamontowane przed licznikiem zabezpieczenie jest własnością dostawcy energii. To on decyduje, jak dobrać zabezpieczenie przedlicznikowe i jakie metody montażu przeprowadzić. Odbiorca energii ma jedynie dostęp do odczytu układu pomiarowego. Plomba na bezpieczniku przed licznikiem musi być nienaruszona, a jakakolwiek ingerencja powinna być natychmiast zgłoszona w zakładzie energetyki.

Jakie zabezpieczenia przedlicznikowe znajdują się w instalacjach? Dostawca energii może wybrać zabezpieczenie przedlicznikowe o charakterystyce B, C bądź D. To dostawca energii decyduje o tym, jak dobrać konkretną charakterystykę bezpiecznika. Standardowo stosuje się zabezpieczenie przedlicznikowe o charakterystyce B. jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, które można spotkać przed licznikiem instalacji domowych i w budownictwie wielorodzinnym.

Zabezpieczenie przedlicznikowe o charakterystyce C znajduje zastosowanie główne do ochrony instalacji z urządzeniami o zwiększonych prądach rozruchowych. Opcja na ogół znajduje zastosowanie w przemyśle. Ostatnia charakterystyka D nadaje się do instalacji o ponadstandardowej wartości prądu rozruchowego i nie znajduje zastosowania w instalacjach domowych. Sprawdź także ten artykuł: Prawidłowa moc przyłączeniowa dla domu jednorodzinnego - tabela i wyjaśnienia.

Bezpiecznik przed licznikiem, a zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną

Poznaliśmy już główne rodzaje zabezpieczeń przedlicznikowych. Urządzenia o charakterystyce B na ogół znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych. Bezpieczniki przed licznikiem stanowią bardzo ważny element ochronny instalacji, jednak w niektórych przypadkach mogą stwarzać pewne problemy. Głównym problemem jest zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Jeśli w domu lub mieszkaniach podłączymy zbyt dużą liczbę odbiorników energii, zwiększymy zapotrzebowanie na energię elektryczną. Bezpieczniki o zbyt małej mocy mogą się wtedy wyłączać. Odbiorca energii elektrycznej nie odpowiada za to, jak dobrać bezpiecznik przed licznikiem. W przypadku częstego wyłączania się zabezpieczenia przedlicznikowego, nie należy samodzielnie podejmować żadnych prac modernizacyjnych.

Właściwym rozwiązaniem staje się zgłoszenie wniosku do dystrybutora energii, który dokona zwiększenia mocy przyłącza. Wielkość zabezpieczenia przelicznikowego zostaje określona w umowie zawartej pomiędzy odbiorcą, a dostawcą energii elektrycznej. Wartość mocy przyłączeniowej zostaje określona przez właściciela budynku. W razie potrzeby (zwiększenia zapotrzebowania) można zwiększyć moc przyłącza i wymienić zabezpieczenie przedlicznikowe na takie, które będzie spełniało nowe, odpowiednie parametry. Tego typu modernizacja zostaje wykonana przez certyfikowanego instalatora, który po zakończeniu prac ponownie plombuje część instalacji przed licznikiem.

Wiesz już, czym jest zabezpieczenie przedlicznikowe. A może zainteresują Cię również pozostałe artykuły w naszym serwisie? W osobnym opracowaniu dowiesz się, jak działa wykrywacz inwerterowy lub wykrywacz kabli elektrycznych. A może zainteresują Cię również główne sposoby ogrzewania budynków lub zewnętrzny zbiornik na gaz do ogrzewania domu?

ikona podziel się Przekaż dalej