Ogrzewanie podłogowe - koszty, opinie, rodzaje, sposoby wykonania, jakie wady i zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe wodne staje się popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu instalacja podłączona do centralnego ogrzewania (c.o.) daje liczne korzyści, jednak warto uwzględnić je już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Świetnie sprawdza się zarówno przy tradycyjnym kotle, jak tam, gdzie ogrzewanie jest zasilane z pompy ciepła, jest lepsze niż tradycyjny grzejnik. Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe może zapewnić wysoki komfort grzewczy oraz zwiększyć estetykę pomieszczeń. Dodatkowo koszty utrzymania domu ogrzewanego za pomocą ogrzewania podłogowego znacząco spadają. Przy dostatecznej wiedzy i umiejętności będziemy mogli wykonać ogrzewanie podłogowe samodzielnie.

Chcesz obliczyć koszt wykonania ogrzewania podłogowego? Kliknij tu i zobacz, jaki jest koszt instalacji ogrzewania podłogowego!

Ogrzewanie podłogowe - rodzaje

Generalnie rozróżniamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - ogrzewanie podłogowe elektryczne oraz wodne. Pewną odmianą jest również ogrzewanie ścienne, które działa tak, jak popularna podłogówka, tyle, że w ścianach.

Czym jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Popularna podłogówka to typowy przykład ogrzewania akumulacyjnego działającego w niskich temperaturach. Rury grzewcze rozprowadza się bezpośrednio pod powierzchnią podłogi (zgodnie z odpowiednim projektem). Pod rurami znajduje się cienka warstwa izolacji przeciwwilgociowej. Nad całą instalacją układa się nawierzchnie podłogowe. Mogą to być odporne płytki ceramiczne, panele podłogowe bądź konstrukcje drewniane o grubości nieprzekraczającej 1 cm. To ostatnie rozwiązanie nie jest jednak zbyt popularne ani zalecane. Warto pamiętać, iż drewno poddawane odmiennym temperaturom może się wysuszać i wypaczać.

Dobrze wykonana nawierzchnia z podgrzewaniem podłogowym staje się głównym elementem grzewczym. Elektryczne ogrzewanie przydaje się oczywiście jako dodatek i możliwość szybkiego ogrzania pomieszczenia, ale głównym czynnikiem grzewczym pozostaje woda. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w rurach. Najbardziej optymalne jest ciepło na poziomie  25 a 29 stopni. Odpowiednia temperatura zapewni użytkownikom wysoki komfort cieplny, a jednocześnie będzie bezpieczna dla nagrzewających się nawierzchni podłogowych.

Ogrzewanie podłogowe wodne świetnie nadaje się też do pompy ciepła. Instalacje podłogowe c.o. wykonane w całym domu gwarantują wysoki komfort użytkowy i świetną efektywność grzewczą.Więcej szczegółowych informacji na temat ogrzewania podłogowego wodnego znajdziesz tu.

Warto pamiętać, że oferty od sprawdzonych firm, które wykonują systemy ogrzewania podłogowego można pozyskać klikając w ten link.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe samo wytwarza ciepło za pomocą specjalnych przewodów grzejnych lub mat grzewczych. Ciekawy jest w nim fakt, że nie wymaga kotłowni ani skomplikowanych instalacji c.o., a jedynie podłączenia do źródła ciepła. Więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego elektrycznego przeczytasz tu.

Ogrzewanie ścienne - podłogówka w ścianie

Ogrzewanie ścienne można nazwać specyficznym rodzajem ogrzewania podłogowego. Zasada działania jest bardzo podobna, ale instalacja jest rozprowadzona w ścianie lub ścianach. Takie rozwiązanie ma jednak znaczące wady. O wadach i zaletach ogrzewania ściennego możesz przeczytać tu.

Centralne ogrzewanie podłogowe - opinie użytkowników - najlepiej w łazience i kuchni

Ogrzewanie podłogowe cieszy się rosnącą popularnością i dobrymi opiniami. Użytkownicy i specjaliści wskazują na szereg zalet, którymi charakteryzuje się tego typu rozwiązanie. Podłogowe ogrzewanie doskonale sprawdza się w łazience i w kuchni - ciepłe podłogi w tych pomieszczeniach znacząco podnoszą komfort użytkowy. Podstawowymi zaletami ogrzewania podłogowego są między innymi:

  • Estetyka – ogrzewanie podłogowe pozwala na wyeliminowanie nieestetycznych grzejników. Element grzewczy znajduje się w podłodze, dzięki czemu mamy większą dowolność aranżacji wnętrza. Jest to dużo bardziej estetyczne niż tradycyjne grzejniki.
  • Korzystny rozkład temperatury – podłoga grzeje całą swoją powierzchnią, co przekłada się na równomierny rozkład temperatury. Najcieplejsze powietrze znajduje się przy stopach, co zapewnia odczuwalny komfort cieplny, zwłaszcza w przypadku łazienki.
  • Energooszczędność – ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania mniejszych temperatur (ciepło maksymalnie do 40 stopni) niż grzejniki. Tym czasem woda w instalacjach tradycyjnych osiąga do 60 stopni. Stałe utrzymanie niższej temperatury wody przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Ogrzewanie podłogowe zapewnia też korzystniejszy rozkład temperatury. Dzięki temu dobrze czujemy się w pomieszczeniach chłodniejszych (odczuwalna temperatura jest średnio o 2 stopnie wyższa w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem). Zmniejszenie temperatury grzewczej przekłada się na dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu.
  • Higiena pracy – ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza ani nie wywołuje jego cyrkulacji. Dzięki temu drobny pył i kurz nie unoszą się po całym pomieszczeniu. Podłoga bardzo szybko wysycha. Szybkie schnięcie nawierzchni zmniejsza ryzyko powstawania grzybów oraz hamuje rozwój bakterii.

Wodne ogrzewanie podłogowe nie jest wolne od wad i opinie na internetowych forach jasno tego dowodzą. Najistotniejszą z nich jest wysoki koszt montażu. Wykonanie nowoczesnego ogrzewania podłogowego będzie o ok. 20-30% droższe niż wykonanie dobrej jakościowo instalacji z grzejnikami. Koszt ten możesz obliczyć i porównać do kosztów ogrzewania tradycyjnego klikając w ten link. Do tego nie warto się ograniczać do montażu wyłącznie w łazience  i w  kuchni. To jednak podnosi koszty inwestycji o grube tysiące złotych.

Podłogówka budzi również negatywne opinie z innych powodów

  • Mniejszy wybór materiałów podłogowych – nad ogrzewaniem podłogowym możemy stosować jedynie odpowiednie materiały wykończeniowe. Najlepiej sprawdzają się płytki kamienne i ceramiczne. Czasem można też zastosować panele, wykładziny oraz okładziny. Elementy wykończeniowe powinny być dostosowane do wymogów ogrzewania podłogowego. Ich cena będzie nieco wyższa w porównaniu do materiałów wykończeniowych przeznaczonych na podłogę tradycyjną.
  • Wysoka bezwładność cieplna – wodne ogrzewanie podłogowe bardzo wolno się nagrzewa i powolnie stygnie. Podwyższenie temperatury w pomieszczeniach trwa znacznie dłużej niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego, co może być problemem na przykład w przypadku łazienki.
  • Trudności aranżacyjne – ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego rozplanowania. Pamiętajmy, że po zakończeniu działań nie będziemy mieli już możliwości wprowadzenia poprawek. Warto zatem sporządzić dobry projekt ogrzewania oraz przemyśleć kwestię umeblowania pomieszczenia. Elementem grzewczym jest podłoga, zatem warto przemyśleć kwestie odpowiedniego umiejscowienia mebli. Jeśli owe konstrukcje będą zasłaniały dużą część ogrzewanej podłogi, wówczas wystąpią trudności w nagrzaniu pomieszczenia.

Koszt wykonania ogrzewania podłogowego - cennik prac

Orientacyjna cena ogrzewania podłogowego wodnego wyrażana jest zwykle w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Możesz go obliczyć i porównać do kosztów ogrzewania tradycyjnego klikając w ten link.

Koszt instalacji (materiałów - rury grzejne, sterowanie ogrzewaniem podłogowym, pompy itd.) potrzebnych do wykonania 1 m2 ogrzewania podłogowego waha się pomiędzy 80 a 140 zł. Zastosowanie dodatkowych termostatów pokojowych sprawi, że cena ogrzewania podłogowego urośnie o ok. 30-40 zł/m2. Podany koszt ogrzewania podłogowego zakłada komplet materiałów oraz robociznę – wykonanie ogrzewania podłogowego przez fachowców. Cenę możemy jednak obniżyć o około 30% montując ogrzewanie podłogowe samodzielnie.

Podłogówka a samodzielny montaż

Montaż wodnego ogrzewania jest dość prosty i możemy go wykonać samodzielnie. Na wstępie musimy przygotować podłoże oraz wykonać dobrą jakościowo izolację. Pamiętajmy, że podłoże powinno być oczyszczone i dobrze wysuszone. Na wyrównanym podłożu umieszczamy izolację termiczną. Może to być styropian podkładowy, keramzyt lub wełna mineralna. Grubość izolacji zależy od wymagań cieplnych budynku, najczęściej wynosi 5 cm (gdy podłoga znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym) lub 10 cm (gdy podłoga znajduje się nad pomieszczeniem nieogrzewanym). W niektórych przypadkach zaleca się też ułożenie izolacji przeciwwilgociowej. Jest to niezbędny element w przypadku podłoży posadowionych bezpośrednio na gruncie. Optymalną izolacją przeciwwilgociową będzie łatwa w montażu folia.

Po dokładnym przygotowaniu podłoża przystępujemy do montażu przewodów podłogówki. Instalację ogrzewania podłogowego układamy w pętle o długości maksymalnie 120 cm na maty. Ilość pętli zależy od wielkości i specyfiki pomieszczenia. Kształt instalacji powinien przybrać formę spirali (która zapewni równomierne nagrzewanie podłogi). Odległość pomiędzy rurkami powinna wynosić od 10 do 30 cm. Pamiętajmy, że im większa jest odległość, tym ogrzewanie będzie mniej równomierne. Po ułożeniu rurek przystępujemy do ich przytwierdzenia do podłoża. Na tym etapie możemy użyć specjalnych klipsów bądź spinek. Pamiętajmy też o przyłączeniu końcówek rur do rozdzielacza wody.

W trzeciej kolejności należy wykonać próbę szczelności wodnego ogrzewania. Jest to bardzo ważny etap, którego nie należy pomijać. Próba szczelności wskaże, czy montaż rur przebiegł pomyślnie i podłogowe ogrzewanie nie będzie sprawiało problemów. Jeśli zauważymy chociaż minimalny wyciek wody, trzeba będzie dokładnie usunąć nieszczelność i powtórzyć próbę szczelności. Pamiętajmy, że po wylaniu posadzki nie będziemy już mieli możliwości wprowadzenia poprawek. Nawet najmniejsza nieszczelność rur może przysporzyć nam dużych problemów. Zwiększona wilgotność podłoża sprzyja rozmnażaniu się grzybów i pleśni.

Czwartym krokiem jest ułożenie dylatacji obwodowej. Warto o niej pamiętać, bowiem zapewni swobodne odkształcanie podłoża. Grubość dylatacji obwodowej powinna wynosić ok. 0,5 cm. W przypadku większych pomieszczeń stosujemy też dylatację dodatkową. Dzielimy nią powierzchnie pomieszczenia na prostokąty o równych rozmiarach. Kierujmy się tu ważną zasadą, mówiącą iż szczeliny dylatacyjne nie powinny przebiegać bezpośrednio nad pętlą grzewczą. Rury rozprowadzamy w taki sposób, by dylatacja znajdowała się jedynie nad przewodami zasilającymi. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia instalacji podczas ruchów naprężnych podłogi.

Po dokładnym zamontowaniu rur i rozprowadzeniu dylatacji przystępujemy do wylewania posadzki. Jest to w zasadzie ostatni etap naszych prac przy wykonaniu wodnego ogrzewania. Wybierzmy taki typ posadzki, który charakteryzuje się możliwie jak największą przewodnością cieplną. Im przewodność będzie mniejsza, tym większa będzie bezwładność cieplna. To z kolei przełoży się na zmniejszenie naszego komfortu cieplnego i zwiększenie kosztów ogrzewania. Po wykonaniu posadzki musimy odczekać kilka dni do jej pełnego wyschnięcia. Następnie wykonujemy pierwszą próbę ogrzewania i dokonujemy niezbędnych regulacji.

Czy warto samodzielnie wykonać centralne ogrzewanie podłogowe?

Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego nie należy do najtrudniejszych. Wiele osób decyduje się na takie działania w celu zmniejszenia kosztów inwestycyjnych podłogówki. Musimy jednak pamiętać, że firmy montażowe udzielają dodatkowej gwarancji. Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego wiąże się z większym ryzykiem niepowodzenia i brakiem jakiejkolwiek okresu gwarancyjnego. Jest jednak oczywiście dużo trudniejszy, niż  na przykład elektryczne ogrzewanie, gdzie po prostu zawieszamy grzejniki i podłączamy do prądu.

Z pewnością nie warto podejmować się tego przedsięwzięcia, jeśli nie posiadamy podstawowego doświadczenia ani wiedzy. Po wykonaniu posadzki nie będzie już możliwości wprowadzenia żadnych poprawek i warto zwrócić na to szczególną uwagę. Jednak jeśli posiadamy niezbędną wiedzę i podstawowe umiejętności, wówczas samodzielne prace mogą nam przynieść odczuwalne korzyści finansowe. Pamiętajmy jednak by kompleksowo i bardzo dokładnie przygotować się do każdego etapu prac.

A jeżeli chcesz, aby ogrzewanie podłogowe zamontował fachowiec?

Jeżeli więc nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wykonać wszystkie prace, spróbuj pozyskać oferty od  lokalnych firm. Na ich podstawie  porównasz  sobie ceny w różnych firmach i zdecydujesz, czy na pewno warto wykonywać prace samodzielnie. Jeżeli wypełnisz ten formularz, skontaktują się z Tobą lokalne firmy przedstawiając Ci ofertę na wykonanie wszystkich prac. Wysłanie formularza do niczego Cię nie zobowiązuje, sam zdecydujesz czy i z którą firmą współpracować. Dlatego warto przynajmniej spróbować przed podjęciem decyzji o samodzielnym realizowaniu wszystkich prac.

Ogrzewanie podłogowe - cena, zastosowanie, porady użytkowe

Ogrzewanie podłogowe staje się modnym sposobem na ogrzewanie bądź dogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Istnieje wiele zalet, które przemawiają za tego rodzaju rozwiązaniem. Do największych atutów ogrzewania podłogowego należy równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Tradycyjne grzejniki ogrzewają pomieszczenia od pewnej wysokości. W tym czasie podłoga pozostaje zimna. Podczas ogrzewania podłogowego ciepło wychodzi wprost z podłogi. Dzięki temu możemy poruszać się po niej gołymi stopami, przy zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego.

W podłogowej instalacji ogrzewania nie musimy inwestować w tradycyjne, ścienne grzejniki. Dzięki temu ułatwiamy sobie możliwość wykonania efektownej aranżacji wnętrza. Montaż ogrzewania podłogowego powinien zostać przewidziany już na etapie projektu. W instalacji ogrzewania należy przewidzieć zapotrzebowanie na energię cieplną, a także związany z nią rozkład rur bądź mat grzewczych.

Przed montażem ogrzewania podłogowego warto zastanowić się także nad rodzajem czynnika grzewczego. Największą popularnością cieszą się instalacje wodnego ogrzewania, które mogą współpracować z takimi urządzeniami jak pompa ciepła. Niskotemperaturowe elementy wodnego ogrzewania są stosunkowo proste w montażu. Jednak ich największym atutem pozostają niskie koszty eksploatacji. Alternatywą są instalacje elektryczne, które zapewniają bezobsługowe, wygodne działanie. Niestety koszt wykorzystania elektrycznych instalacji ogrzewania może być dość wysoki. Dlatego jest to rozwiązanie dedykowane do dogrzewania małych pomieszczeń.

Zarówno instalacje elektrycznego jak i wodnego ogrzewania podłogowego mogą zostać wykończone różnymi nawierzchniami. Nad podłogówką najczęściej znajdują się płytki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by materiałem wykończeniowym były też przystosowane panele.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania podłogowego, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz w nim wskazówki dotyczące instalacji ogrzewania, sposobów samodzielnego montażu podłogówki oraz zastosowania mechanizmów pomocniczych (np. pompy ciepła). Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.