Blachodachówka - cena, rodzaje, opinie, montaż, polecani producenci, zalety i wady

Pokrycie dachowe jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Jednym z najpopularniejszych typów jest blachodachówka modułowa. Okazuje się, że sposobów na pokrycie dachu przy pomocy blachy, jest znacznie więcej. Zapoznajmy się z różnymi typami blachodachówki, a także z ich cenami.

Blachodachówka

Pokrycia dachu z blachy - rodzaje

Powszechnie znanym typem blachodachówki, jest blachodachówka falista, która wyróżnia się obecnością tzw. modułów. Dlatego swoim wyglądem przypomina dachówkę. Jednak ze względu na sposób tłoczenia wymienić możemy jeszcze inne rodzaje blachodachówki.

Do nich zalicza się:

  • Blachodachówka - zwana inaczej blachą falistą, wyróżnia się kształtem, przypominającym tradycyjną dachówkę ceramiczną. Wysokość oraz długość jednej fali jest uzależniony od parametrów ustalonych przez producenta. Jednak ten zakres najczęściej utrzymuje się na poziomie od 35 do 40 cm długości, a także od 30 do 45 mm wysokości.
  • Blachodachówka płaska - blachodachówka płaska jest odpowiedzią na nowoczesne projekty domów oraz budynków o charakterze użytkowym. Wyróżnia się modułem o długości około 30-35 cm, a także wysokością profilu na poziomie ok. 3 mm. Natomiast wysokość przetłoczenia może wynieść nawet 3 cm. Blachodachówka płaska może być montowana na dachach o kącie nachylenia wynoszącym przynajmniej 9 stopni.
  • Blachodachówka karpiówka - dachówka karpiówka uchodzi za najdroższą, a także najbardziej wysublimowaną dachówkę. Cena za m2 może sięgać nawet kilkaset złotych. Chcąc uzyskać unikalną i elegancką formę połaci dachowej, istnieje możliwość zamówienia blachodachówki o przetłoczeniu przypominającym karpiówkę. Tego typu blachodachówka wyróżnia się obecnością specjalnego rowka kapilarnego, dzięki czemu montaż odbywa się bez obaw o powstawanie jakichkolwiek szczelin pomiędzy arkuszami. Jej zaletą jest o wiele niższy ciężar w porównaniu do tradycyjnej karpiówki. Dzięki temu może być wykorzystywana przy renowacji starych budynków, które nie są w stanie udźwignąć dachówki ceramicznej lub cementowej.
  • Blachodachówka na rąbek - blachodachówka na rąbek stojący jest odmianą blachodachówki, która cieszy się dużą popularnością szczególnie w południowych i wschodnich regionach Polski. Wcześniej produkowano ją wyłącznie z blachy ocynkowanej. Obecnie przeżywa swoje odrodzenie poprzez ponowne pojawienie się modeli blachodachówki na rąbek, ale tym razem z różnymi powłokami. Blachodachówka na rąbek wykorzystywana jest przy nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a także przy różnego rodzaju zabytkach i budynkach użyteczności publicznej.
  • Blacha trapezowa - jest to specyficzna odmiana blachy, której profil przetłoczenia przypomina trapez. Najczęściej blacha trapezowa wykorzystywana jest do pokryć dachowych budynków przemysłowych, magazynowych, a także gospodarczych. Zdecydowanie rzadziej stosuje się ją w budownictwie mieszkaniowym. Dostępna jest w wersji ocynkowanej, alucynkowej, a także powlekanej powłoką poliestrową.

Podział blachodachówki ze względu na wymiary:

  • Blachodachówka przycinana pod wymiar - dowiadując się ile kosztuje metr blachodachówki, zwykle w wycenie otrzymujemy m2 materiału, który jest przycinany pod wymiar. Jest to rozwiązanie stosowane przez większość producentów blachodachówki, którzy tłoczą blachę pod konkretne zamówienie. Minusem tego rozwiązania jest konieczność wykonania precyzyjnych pomiarów. Wszelkie błędy mogą się przyczynić do powstania problemów montażowych. Na przykład w sytuacji, gdy pomiar będzie o 5 cm krótszy, należy złożyć zamówienie na przynajmniej 0,5 m nowej blachy. Czas realizacji oraz transport tak niewielkiego odcinka może trwać nawet kilka tygodni. Natomiast zaletą blachodachówki pod podane wymiary, jest niwelacja ilości łączeń. W ten sposób pokrycie dachowe jest jeszcze lepiej zabezpieczone przed ewentualnym przeciekaniem.
  • Blachodachówka panelowa (blachodachówka modułowa) - tak, jak w poprzedniej sytuacji należało podać konkretne wymiary blachodachówki, tak blachodachówka panelowa sprzedawana jest w określonych modułach. Najczęściej w jednym lub w dwóch. W ten sposób można bez problemu kupować większą ilość modułów, natomiast nadmiar zwykle zwracany jest do producenta. Jest to duży plus w przypadku skomplikowanych pokryć dachowych, przy których istnieje ryzyko pomyłki w czasie pomiarów. Minusem jest to, że dach pokryty blachodachówką modułową, posiada więcej łączeń, co ostatecznie nie jest polecane przez dekarzy.

Blachodachówka - parametry techniczne

Podejmując decyzję o wyborze blachodachówi, na pewno należy zwrócić uwagę na pewne kwestie. Chociaż może interesować nas najbardziej cena blachodachówki, to w rzeczywistości nie powinniśmy zapominać o spojrzeniu na parametry techniczne.

Istotną kwestią, jest grubość blachy, od której w dużej mierze zależy jej trwałość. Należy pamiętać, że na grubość blachy składają się poszczególne warstwy. Chodzi głównie o rdzeń blachodachówki, który jest oczywiście stalowy. W zależności od producenta oraz jakości blachy, warstwa stali posiada grubość od 0,4 do 0,6 mm. W przypadku blachy trapezowej mowa jest o grubości warstwy stalowej wynoszącej nawet 1 mm, szczególnie przy wysokim profilu.

Grubość blachy zawiera w sobie także takie warstwy jak pokrycie poliestrowe, warstwę podkładową, warstwę ocynkowaną, a także lakier. Grubość każdej z wymienionych warstw liczona jest w mikrometrach. W zależności od konkretnej powłoki liczą one od kilku do kilkudziesięciu mikrometrów. Na przykład warstwa poliestrowa osiąga grubość od ok. 20 do 40 mikrometrów, podczas gdy warstwa podkładowa będzie miała zaledwie od kilku do kilkunastu mikrometrów grubości.

Obróbki blacharskie

Interesując się, ile kosztuje metr blachodachówki, musimy zwrócić uwagę na cennik obejmujący także obróbki blacharskie. Im bardziej skomplikowane pokrycie dachowe, tym potrzeba większej ilości akcesoriów. Producenci zwykle oferują dwa warianty na wykończenie połaci dachowej. Do nich zaliczają się gotowe obróbki blacharskie bądź możliwość zamówienia blachy płaskiej, przeznaczonej do samodzielnego przycinania oraz wyginania.

Wśród najpopularniejszych gotowych obróbek blacharskich wymieniane są:

  • Gąsior - obróbka blacharska stosowana do zabezpieczania miejsca styku połaci dachowej w kalenicy. Profil gąsiora przypomina półkole. Dobierając ten element do połaci dachowej, należy pamiętać o zachowaniu przestrzeni, dzięki której zostanie odprowadzona wilgoć. W innym przypadku dojdzie do nagromadzenia wilgoci w więźbie dachowej.
  • Kalenica - pełni identyczną funkcję co gąsior. Jednak różni się od niego kształtem. Kalenica zakończona jest ostrą krawędzią. Ten rodzaj pokrycia dachowego raczej dedykowany jest do blachy trapezowej.
  • Wiatrownica - obróbka blacharska służy do porycia tzw. deski czołowej, czyli desek znajdujących się od szczytu domu. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zadaniem jest ochrona przed porywczym wiatrem.
  • Blacha okapowa - blacha okapowa montowana jest na deskach, przy których przytwierdzane są w późniejszym czasie rynny. Odpowiednio wygięta krawędź pod kątem ok. 135 stopni, ma zagwarantować efektywne oraz bezproblemowe spływanie deszczówki, chroniąc ściany przed zamoknięciem.
  • Rynna koszowa - stosuje się ją w załamaniach połaci dachowej, np. przy facjatach. Dzięki nim deszczówka odprowadzana jest bezpośrednio do rynny. Obecność rynny koszowej zwiększa nie tylko efektywność odpływu deszczówki, ale również zabezpieczają łączenia blachodachówki. W ten sposób wilgoć nie przenika do więźby dachowej.
  • Ochrona przeciwśnieżna - zalecana jest w przypadku połaci dachowych wystawionych na chodnik, przejścia lub wyjście z domu. Ochrona przeciwśnieżna pozwala na zabezpieczenie śniegu przed gwałtownym osunięciem.

Blachówka modułowa i w arkuszach - montaż

Przed montażem blachodachówki zaleca się wykonanie precyzyjnych pomiarów pokrycia dachowego. Zamawiając materiał pod wymiar, należy liczyć się z przycięciem blachy według wskazanych długości. Podczas kosztorysu możemy zauważyć, iż podawana jest cena za m2 całkowity oraz efektywny. Sugerując się metrażem całkowitym, który jest podawany przez sprzedawców, zamówimy za małą ilość materiałów. Należy pamiętać, że każdy arkusz blachy posiada rąbek, przez co montaż odbywa się na zakładkę. Jeden arkusz w niewielkiej części nachodzi na arkusz sąsiedni. Dlatego po przymocowaniu arkuszy, ich szerokość efektywna (widoczna dla oka), ulegnie zmianie. Najlepiej jest więc wyliczać połać dachu w metrach efektywnych, czyli w metrażu uzyskanym już po pokryciu połaci.

Niezależnie, czy montowana jest blachodachówka modułowa, czy cięta pod wymiar, w każdej sytuacji przytwierdzanie do więźby dachowej kolejnych arkuszy zaczynamy od prawej do lewej. Jednocześnie uzupełniając wolne miejsca na górze. Każdy producent zaleca zastosowanie od 10 do kilkunastu wkrętów na metr kwadratowy. Często muszą być wykorzystane rekomendowane wkręty, dzięki czemu możliwa jest gwarancja. Są to specjalne wkręty z uszczelkami chroniącymi przed przeciekaniem.

Blachodachówka modułowa - opinie

Możemy spotkać różne opinie na temat blachodachówki. Jednak patrząc na to, że jest to najpopularniejszy materiał wykorzystywany na pokrycia dachowe, możemy spodziewać się wielu korzyści. Przede wszystkim blachodachówka jest łatwo dostępnym materiałem budowlany, którego cena za m2 jest dużo niższa od dachówki.

Pozytywne opinie wyrażane są również na temat trwałości blachodachówki. Gwarancja na niektóre blachodachówki wynosi nawet do 30 lat. Są to pokrycia dachu wyróżniające się małym ciężarem, wynoszącym zaledwie od 4-5 kg/m2. Szeroki wybór tłoczeń, powłok oraz uszlachetnień powoduje, że blachodachówka idealnie dopasuje się do każdego typu budynku.

Cena blachodachówki i podsumowanie

Cennik pokryć dachowych

Chcąc się dowiedzieć ile kosztuje metr blachodachówki, najlepiej będzie, jeżeli rozgraniczymy jej różne rodzaje. Na początku skupimy się na różnych odmianach pokryć z blachy. Na podstawie prezentowanych będzie można wyrobić sobie opinie na temat konkretnych materiałów budowlanych. Ceny blachodachówki o różnych profilach prezentują się w następujący sposób:

  • Blacha trapezowa - cennik:
    • Blacha trapezowa Ruukki T20 do pokrycia dachu - 41,43 zł/m2 efektywny
    • Blacha trapezowa Plannja T20 do pokrycia dachu - 45,25 zł/m2 efektywny
  • Blachodachówka płaska - cennik
    • Cena blachodachówki płaskiej Tysenia - 16,36 zł/m2
    • Cena blachodachówki płaskiej Novatik - 43,00 zł/m2
  • Blachodachówka karpiówka - cennik
    • Blachodachówka Blach-Pol, grubość blachy 0,5 mm - 32,20 zł/m2
    • Karpiówka z blachy do pokrycia dachu - 41,97 zł/m2 całkowity
  • Blachodachówka na rąbek - cennik
    • Cena blachodachówki na rąbek Plannja - 58,23 zł/m2 efektywny
    • Pokrycie dachowe na rąbek z blachy powlekanej - 34,50 zł/m2

Ceny blachodachówki i akcesoriów:

  • Blachodachówka - cennik
    • Cena blachodachówki Ruuki Finnera 40 - 46,22 zł/m2 efektywny
    • Blachodachówka panelowa Ruuki Finnera - 27,80 zł/panel (0,75 m2)
    • Ceny blachodachówki Pruszyński Arad Premium Panelowa Purlak - 47,26 zł/m2 efektywny
    • Ceny blachodachówki Pruszyński Arad Premium Panelowa Purmat - 49,00 zł/m2 efektywny
    • Cena blachodachówki Bud Mat Venecja X-Matt - 58,22 zł/m2 efektywny
    • Cena blachodachówki Bud Mat Venecja S-Pure - 48,56 zł/m2 efektywny
    • Cena blachodachówki Germania Simetric 72x122 cm- 38 zł/szt
    • Cena blachodachówki Germania Ice Crystal 72x121,5 cm - 33,16 zł/szt.
    • Blachodachówka z posypką - Blachodachówka szwedzka Lindab Roca-Serena - 17,50 zł/szt.
    • Blachodachówka z posypką - Blachodachówka szwedzka Lindab Madera - 19,70 zł/szt.
    • Blachodachówka z posypką Gont Corona - 52,00 zł/m2
    • Blachodachówka z posypką Decra Startos - 29,00 zł/szt.
  • Obróbki blacharskie - cennik
    • Blacha płaska 1250x2000 mm Ruukki - cena za m2 - 52,15 zł
    • Listwa starowa 2500 mm Ruukki - 19,31 zł/szt.
    • Listwa startowa „J” - 19,31 zł/szt.

Blachodachówka - opinie i podsumowanie

Mając już na uwadze, ile kosztuje metr blachodachówki konkretnego typu, można wyrobić sobie opinie, czy zakup będzie dla nas opłacalny. Należy pamiętać, że podane powyżej ceny, często są sugerowane przez producentów. Wykonując kosztorys możemy spodziewać się atrakcyjnych upustów i rabatów.

Właśnie dlatego blachodachówka nadal jest tańsza lub w zbliżonej cenie do dachówki. Opinie specjalistów wskazują, iż kluczową kwestią przy wycenie materiałów jest ilość zastosowanych akcesoriów dachowych. Im będzie ich większa ilość, tym możemy spodziewać się wyższej ceny w porównaniu do dachu o tym samym metrażu, a składającego się tylko z dwóch połaci.

Blachodachówka - ceny, rodzaje, wybór, polecani producenci

Blachodachówka to podobnie jak blachy trapezowe pokrycie zewętrzne dachu. Nadaje się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Minimalny kąt nachylenia dachu powinien wynieść 9-12O. Układa się ją na drewnianych łatach przy rozstawie od 35 do 40 cm. Alternatywą jest blachodachówka samonośna montowana na specjalnych profilach montażowych pozwalających na rezygnację z łat. Powierzchnia dachu jest następnie wykańczana poprzez obróbki blacharskie.

Blachodachówka może być sprzedawana w arkuszach, lub w modułach (blachodachówka modułowa). Standardowy moduł ma wymiary 350-400 mm długości i około 1100 mm szerokości natomiast wymiary pojedynczego arkusza mogą osiągać długość nawet kilku metrów i dużą powierzchnię. Panele montowane są na rąbek (coraz częściej stosowany jest tzw. rąbek stojący, czyli po prostu zatrzask) dzięki czemu arkusze blachy idealnie do siebie przylegają.

Dzięki swojej niskiej wadze blachodachówka, podobnie jak blachy trapezowe, jest często wykorzystywana przy remontach dachów, których więźba nie uniosłaby ciężkiej dachówki ceramicznej. Cena jest przy tym bardzo atrakcyjna – średni koszt metra kwadratowego waha się od 30 do 50 zł, a deklarowana trwałość wynosi od 20 do nawet 50 lat.

Elementami wykończeniowymi dachu z blachy są obróbki blacharskie – to one zabezpieczają dach przed podciekaniem i wykańczają elementy na bokach i narożnikach dachu. Typowe obróbki blacharskie to między innymi gąsiory (i ich zakończeńczenia), wiatrownica, pas nad- i podrynnowy czy śniegołap.

Czołowymi producentami blachodachówki i blachy trapezowej w Polsce są takie fiirmy jak Pruszyński, Roben, Ruukki, Plannja Blachotrapez.

Aby dowiedzieć się więcej na temat blachodachówki zapraszamy do zapoznania się z artykułami poniżej. Znajdziesz w nich szeroki zakres informacji na temat różnych pokryć dachowych ze szczególnym uwzględnieniem blachy dachówkopodobnej. Jeżeli interesuje Cię więcej powiązanych tematów, znajdziesz je na dole strony.