Budowa domu – od czego zacząć?

Własne cztery kąty (lub znacznie, znacznie więcej), mnóstwo miejsca i ogródek. Budowa domu to marzenie prawie każdej osoby. Nie ulega wątpliwości, że nawet budowa domu parterowego to olbrzymia inwestycja czasu i, przede wszystkim, pieniędzy. Zawsze pojawiają się jakieś nieprzewidziane wydatki, mniejsze lub większe kwoty, które nagle zwiększają całkowity koszt. Jak wybudować dom i zmieścić się w budżecie?

Pierwszym krokiem jest zrobienie kompleksowego kosztorysu postawienia domu. Jest to niezbędne, by starać się w banku o kredyt. Ponadto dzięki temu będziesz widzieć, ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na wybudowanie domu. Dodatkowo, jeśli poznasz koszt wybudowania domu, łatwiej znajdziesz miejsca, w których można zaoszczędzić i pozwoli ci to uniknąć wielu nieprzewidzianych problemów.

Całkowity koszt można podzielić na kilka etapów. Najpierw wylicz, ile cię wyniesie postawienie domu w stanie surowym zamkniętym, później w stanie deweloperskim, a wreszcie wykończenie. Warto pamiętać, że kosztorys budowy domu należy uzupełnić także o koszt przyłączenia mediów i cenę projektu oraz jego indywidualnej adaptacji do twoich potrzeb i oczekiwań. W czasie tworzenia kosztorysu warto zapoznać się z cennikiem obejmującym bieżący rok, a do kosztów wybudowania domu doliczyć rezerwę na ewentualne zmiany cennika.

Jak wybudować dom? Po pierwsze projekt

Po oszacowaniu możliwości finansowych przychodzi czas na projekt. Jest to kolejny krok budowy domu. Obojętnie, czy marzy ci się dom parterowy, czy większy, masz dwie możliwości. Możesz skorzystać z gotowego projektu, który najczęściej jest wyposażony w dodatkową dokumentację i rozwiązania, które ułatwiają zaaranżowanie go do twoich potrzeb. Możesz także zamówić u architekta własny projekt. Tutaj jednak należy także zapłacić za nadzór architektoniczny. Przy nieszablonowych planach zawsze może pojawić się jakiś problem, który będzie wymagał interwencji projektanta, który będzie mógł idealnie dopasować dom do warunków zabudowy.

Budowa domu jednorodzinnego – formalności

Po obliczeniu wszystkich kosztów następnym krokiem jest załatwienie niezbędnych formalności. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wybudować dom, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie dokumenty musisz zdobyć. Przede wszystkim musisz mieć pozwolenie na budowę domu. Aby je uzyskać musisz złożyć do urzędu wniosek z projektem domu i planem zagospodarowania działki, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością – czyli najczęściej akt własności działki, a także warunki przyłączenia mediów.

Oczywiście zbieranie tych dokumentów musi nieco potrwać. Najpierw musisz zgłosić się do odpowiednich instytucji o przyłączenie mediów. Przed rozpoczęciem budowy nie musisz tego robić, wystarczy tzw. promesa, czyli zapewnienie, że działka może być podłączona do energii elektrycznej, sieci wodo-kanalizacyjnej i ewentualnie – sieci gazowej.

Czas wydania decyzji i pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wynosi nawet 65 dni. Uprawomocnia się ono przez 14 dni od daty wydania i jest ważne 3 lata. Jeśli budowa domu się przeciąga, musisz znów wystąpić o kolejne pozwolenie. Teraz pozwolenie musisz zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego. Razem z dokumentem powinno zostać złożone oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków, które wynikają z prowadzenia budowy.