Pierwsze kroki przy budowie domu, czyli zanim wbijesz łopatę pod fundamenty

Projekt budowy domu jednorodzinnego, konieczność posiadania pozwolenia na budowę
Formalności, jakich należy dokonać przed rozpoczęciem budowy domu, fot. adrian_ilie528
ikona podziel się
Opublikowano: 27.03.2024 r., 10:50 | Autor: Katarzyna Barczyk
Dla wielu z nas budowa domu jest nie tylko jednym z największych marzeń, ale również życiowym celem. Jednak jeżeli na chwilę obecną przeraża cię ilość etapów, przez które musisz przejść, aby cieszyć się swoim gniazdkiem, warto rozpisać wszystko krok po kroku. Dlatego właśnie poniżej dowiesz się, jakie prace oraz formalności czekają na ciebie jeszcze przed wykonaniem fundamentów.

Główne etapy w budowie domu

Aby mieć szczegółowy plan budowy domu, wcześniej warto sprawdzić, jakie są główne etapy, jakie trzeba przejść w prywatnej inwestycji. Pamiętajmy o tym, że pierwszym etapem wcale nie jest budowa fundamentów, ale prace związane z przygotowaniem działki, a także spełnienie wszelkich formalności związanych z tym przedsięwzięciem.

Następnie wyróżniamy kolejne etapy w budowie domu:

  • Stan zerowy - na tym etapie przygotowujemy wszystko, co jest związane z budową fundamentów oraz podpiwniczenia, jeżeli znajduje się ono w projekcie. Jest to również czas, kiedy należy zamontować instalację wodno-kanalizacyjną.
  • Stan surowy otwarty - jest to etap, który pozwala na budowę ścian nośnych oraz działowych. Wtedy też należy położyć stropy, a także więźbę dachową wraz z pokryciem dachowym oraz pełnym orynnowaniem.
  • Stan surowy zamknięty - podczas tego etapu najwięcej dzieje się już wewnątrz domu. Ponieważ w tym czasie jesteśmy odpowiedzialni za montaż okien oraz drzwi zewnętrznych, wykonanie posadzek, a także izolacji termicznej na elewacji. Stan surowy zamknięty zostanie uznany za zakończony, gdy wykonamy tynki wewnętrzne, a także podłączymy budynek do instalacji sanitarnej, elektrycznej oraz gazowej. Natomiast na zewnątrz powinniśmy pamiętać o budowie ogrodzenia, a także o montażu parapetów i balustrad na balkonach i tarasach.
  • Stan deweloperski - zanim jeszcze zaczniemy urządzać dom, wybierając meble oraz dodatki, wcześniej powinniśmy zadbać o montaż instalacji grzewczej wraz z kotłem i grzejnikami. Na tym etapie również wykonujemy gładzie, malujemy ściany i sufity na biało, układamy okładziny podłogowe, a także montujemy drzwi wewnętrzne. Jest to również czas instalacji białego montażu w kuchni, łazience oraz pralni. Stan deweloperski zakończymy też mając już wszystkie gniazdka elektryczne wraz z zamontowanymi wyjściami do lamp.
  • Etap wykończeń - tutaj pozostaje już urządzanie mieszkania, dbając o malowanie lub tapetowanie ścian, wybór mebli, dodatków, a także ich właściwy montaż.

Co należy zrobić przed wykonaniem fundamentów?

Jeżeli perspektywa zamieszkania w swoim domu wydaje ci się jeszcze bardzo odległa, ponieważ jesteś dopiero przed podjęciem decyzji o inwestycji, warto wcześniej rozgraniczyć poszczególne kroki w etapie przygotowań do budowy. Zanim będziemy mogli cieszyć się rozpoczęciem prac związanych z budową fundamentów, najpierw będziemy musieli spełnić sporo formalności oraz zadbać o skompletowanie odpowiednich dokumentów.

Pierwszym krokiem jest oczywiście nabycie działki budowlanej. Jednak dobrze jest sprawdzić, czy na wybranym terenie będziemy mogli postawić taki dom, jak chcemy, a także, czy jej posiadanie nie będzie wiązać się z żadnymi problemami geotechnicznymi. Zatem należy wybrać się do urzędu w celu pozyskania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten warunkuje takie kwestie jak np. wielkość domu, rozmieszczenie poszczególnych obiektów na działce, czy nawet wybór projektu, na jaki możemy się zdecydować.

Warto również pamiętać o tym, że w niektórych regionach badanie geotechniczne gruntu jest konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Nawet jeśli nie mamy takiego obowiązku, to warto zlecić wykonanie takich badań. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy na przykład nasz dom będzie bezpiecznie usytuowany, przez co nie będą tworzyć się pęknięcia w ścianach. Dodatkowo warto sprawdzić poziom wód gruntowych, szczególnie jeżeli decydujemy się na podpiwniczenie swojego budynku. W ten sposób nie będziemy zaskoczeni zalaną piwnicą, gdy poziom wód gruntowych zacznie się podnosić. Zobacz, gdzie możesz uzyskać pozwolenie na budowę.

Wytyczona działka przez geodetę, gdzie pozyskać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Kroki, jakie należy podjąć przed rozpoczęciem budowy fundamentów domu jednorodzinnego, fot. Marcin Łazarczyk

Decyzja o warunkach zabudowy

Następnym dokumentem, o który musimy się obiegać się decyzja o warunkach zabudowy. Taki wniosek składamy do urzędu miasta lub gminy. Co ciekawe, decyzję o warunkach zabudowy możemy otrzymać jeszcze przed zakupem działki. Dlatego jeżeli nie mamy jeszcze gruntu, dobrze jest uregulować także tę kwestię. Pamiętajmy o tym, że do wniosku musimy dołączyć oświadczenie o możliwości przyłączenia do sieci, a także mapę zasadniczą lub katastralną.

Może się okazać, że w niektórych przypadkach nie spełniamy wszystkich wymogów, wtedy w takich okolicznościach można liczyć się z odmową wydania decyzji o warunkach zabudowy. Od takiej decyzji możemy się odwołać w ciągu 14 dni od momentu wydania dokumentu.

Oprócz powyższych dokumentów musimy również posiadać mapę do celów projektowych, warunki dostawy mediów, a także zezwolenie na wjazd na działkę, jeżeli mamy zakupiony grunt przy drodze wojewódzkiej lub krajowej, a nie mamy zjazdu na teren posesji. Oczywiście musimy posiadać jeszcze projekt architektoniczny, który jest wymagany przed rozpoczęciem budowy. Ważne jest także znalezienie kierownika budowy, którego zadaniem będzie kontrolowanie wszystkich prac, a także oddanie budynku do użytku. Zobacz też, ile jest ważne pozwolenie na budowę.

Źródła:

  • https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/budowa-domu-odbieranie-kolejnych-etapow/10333/
  • https://www.tooba.pl/porady/Formalnosci-przed-budowa-domu-20-punktow-ktore-musisz-poznac
  • https://www.homekoncept.com.pl/poczytaj/artykul/etapy-budowy-domu-na-co-zwrocic-uwage-przy-wspolpracy-z-wykonawca/
  • https://www.extradom.pl/porady/artykul-jakie-badania-gruntu-nalezy-wykonac-przed-wyborem-rodzaju-fundamentow
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto