Te rzeczy negatywnie wpływają na wydajność fotowoltaiki

Projekt fotowoltaiki znajdujący się na biurku, na co zwracać uwagę przy montażu fotowoltaiki
Czynniki wpływające niekorzystnie na efektywną pracę paneli fotowoltaicznych, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 31.03.2024 r., 13:15 | Autor: Katarzyna Barczyk
Decydując się na panele fotowoltaiczne, oczekujemy, że będą one pracować z jak największą wydajnością. Trzeba być jednak świadomym tego, że istnieją pewne czynniki, które zmniejszają wydajność mikroinstalacji PV. Ponadto producenci informują również o naturalnej utracie efektywności instalacji fotowoltaicznej w każdym roku jej pracy.

Jaka jest efektywność paneli fotowoltaicznych?

Zanim dowiemy się, co negatywnie wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych, wcześniej trzeba sobie jeszcze odpowiedzieć, jaka jest prawidłowa efektywność tej instalacji OZE. Okazuje się, że wyliczenia wydajności paneli są uzależnione od wielu czynników, do których zalicza się moc promieniowania słonecznego, temperaturę, czy nawet siłę wiatru.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na kąt nachylenia zadaszenia, a także kierunek ekspozycji. Chcąc się dowiedzieć, ile konkretny panel fotowoltaiczny wyprodukuje energii elektrycznej, możemy skorzystać z poniższego wzoru:

Moc promieniowania słonecznego na m2 w czasie 1 godz. *sprawność panela PV *powierzchnia panela PV = Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej

Należy mieć na uwadze to, że nie każdy panel, który będzie wykazywać się większą powierzchnią, automatycznie wyprodukuje nam więcej energii. Ponieważ wskaźnik wyprodukowanej ilości energii elektrycznej będzie także uzależniony od jakości ogniw. Ponadto tolerancja mocy u niektórych paneli może być wyższa, jednak ostatecznie sprawność wskazana przez producenta jest niższa, co przekłada się na mniejszą ilość energii wyprodukowanej przez dany panel. Zobacz, jakie są zalety fotowoltaiki na gruncie.

Jakie czynniki wpływają na zmniejszenie wydajności fotowoltaiki?

Powyżej zostały wymienione najważniejsze czynniki mające wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych, które są zależne od konkretnego producenta. Należy jednak wspomnieć również o wielu pozostałych czynnikach, które są niezależne od samej budowy paneli fotowoltaicznych, ale, chociażby od warunków pogodowych, czy też tego, w jaki sposób dbamy o naszą mikroinstalację PV.

Do takich czynników zaliczamy m.in.:

  • Zanieczyszczenia i zabrudzenia paneli fotowoltaicznych - dopływ promieni słonecznych do paneli fotowoltaicznych może być zmniejszony przez osadzający się kurz, pyłki, czy też pozostałe zabrudzenia. Należy szczególnie uważać na ptasie odchody, które nie tylko przysłaniają panele fotowoltaiczne, ale również zawarty w nich kwas, może doprowadzić do korozji instalacji. Jeżeli z jakichś przyczyn mamy panele fotowoltaiczne od strony północnej, to musimy uważać na mchy porastające panele, które również z racji dużej wilgoci, mogą prowadzić do korodowania instalacji.
  • Zmieniające się warunki atmosferyczne - już wiemy, że największa wydajność paneli fotowoltaicznych jest odnotowywana, w czasie słonecznych, bardzo ciepłych i bezwietrznych dni. Natomiast na zmniejszenie wydajności działania paneli fotowoltaicznych działa z pewnością gwałtownie zmieniająca się temperatura. Tworzywa, z jakich wyprodukowane są panele, rozszerzają się i kurczą, co może przyczyniać się do powstawania mikropęknięć, co ostatecznie uszkadza panele i pogarsza ich wydajność.
  • Uszkodzenia paneli fotowoltaicznych - niestety w skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do mechanicznych uszkodzeń mikroinstalacji PV. Takie uszkodzenia mogą być wywołane przez gradobicie, rzucane kamienie, czy też spadające gałęzie.
  • Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych - sam zakup wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych nie zapewni nam ich jak najlepszej wydajności. Koniecznie musimy również pamiętać jeszcze o profesjonalnym montażu. Ponieważ nieprawidłowe przymocowanie może doprowadzić albo do zbyt dużego nacisku, albo też do wyginania się paneli. Zatem mogą one być cały czas narażone na nieodpowiednie siły, które ostatecznie prowadzą do deformacji, a także do nieefektywnego działania paneli.
Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu, niekorzystne czynniki wpływające na pracę paneli PV
Rzeczy, które korzystnie wpłyną na poprawę wydajności instalacji fotowoltaicznej, fot. slavun

W jaki sposób poprawić efektywność pracy mikroinstalacji fotowoltaicznej?

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze panele fotowoltaiczne pracowały jak najdłużej z jak najwyższą wydajnością, musimy pamiętać o dbaniu o mikroinstalację. Pierwszym krokiem jest oczywiście prawidłowy montaż, który nie wpłynie negatywnie na konstrukcję paneli PV.

Kolejną kwestią, o którą musimy zadbać, jest właściwe Czyszczenie paneli fotowoltaicznych z kurzu, pyłków oraz innych zabrudzeń. Musimy również być przygotowani na to, że panele są narażone na korozję. Nie tylko ze względu na wilgoć panującą w powietrzu oraz opady atmosferyczne, ale również ze względu na zasolenie w powietrzu. Szczególnie mowa jest o terenach nadmorskich, jak i również sezon zimowy, kiedy bardzo często pobliskie drogi posypuje się solą.

W takich przypadkach musimy dbać o regularną konserwację oraz czyszczenie paneli fotowoltaicznych, ale jedynie przy użyciu dedykowanych temu odpowiednich preparatów. Jeżeli chcemy czyścić panele we własnym zakresie, to należy wykorzystać szczotkę z miękkim włosiem lub gąbkę, a także specjalny płyn do mycia. Nie wolno używać szorstkich materiałów oraz wody pod ciśnieniem, ponieważ w ten sposób uszkodzimy fotowoltaikę. Zobacz też, czy fotowoltaika na balkonie, to dobry pomysł?

Źródła:

  • https://enerad.pl/wiedza/wydajnosc-fotowoltaiki-w-ciagu-roku-jak-wyglada/
  • https://solarika.pl/co-niszczy-panele-fotowoltaiczne/
  • https://fotowoltaikaonline.pl/efektywnosc
  • https://jurga.com.pl/aktualnosci/czym-myc-panele-fotowoltaiczne/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~Mak / 05 kwietnia 2024 10:04
" już wiemy, że największa wydajność paneli fotowoltaicznych jest odnotowywana, w czasie słonecznych, bardzo ciepłych i bezwietrznych dni"
Litości! Wysoka temperatura, w tym brak chłodzenia przepływem powietrza, obniżają wydajność paneli, praw fizyki się nie zmieni.
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 5 głosowało: 1
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto