Te wpływy są święte! Komornik ich nie ruszy, nawet jeśli masz długi

Strach przed komornikiem potrafi spędzać sen z powiek, zwłaszcza gdy w grę wchodzi nasze jedyne źródło dochodu. Choć wizja „pustego konta” brzmi groźnie, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Istnieją przepisy, które chronią część wpływów przed zajęciem. Warto poznać swoje prawa, by uniknąć niepotrzebnego stresu i przykrych niespodzianek.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy komornik może zająć moje konto bankowe?
Osoby zadłużone często obawiają się, że komornik zajmie ich konto bankowe i w ten sposób całkowicie odetnie ich od przychodów. Na szczęście w rzeczywistości działania urzędnika nie są aż tak drastyczne. Komornik może zająć konto bankowe dłużnika w ramach prowadzonej egzekucji i takie działania nie powinny wzbudzać kontrowersji, pod warunkiem, że są podejmowane na podstawie tytułu wykonawczego, który uprawnia wierzyciela do dochodzenia swoich należności.
Proces zajęcia konta bankowego składa się z kilku kroków. Najpierw komornik kieruje do właściwego banku wniosek o zajęcie środków na koncie dłużnika. Po otrzymaniu takiego dokumentu bank zakłada blokadę na rachunku klienta i informuje komornika o dostępnych środkach. Instytucja musi wypłacić zajętą kwotę lub w ciągu siedmiu dni wskazać przeszkodę uniemożliwiającą przekazanie pieniędzy. W międzyczasie komornik jest zobowiązany do zawiadomienia dłużnika o zajęciu konta bankowego oraz doręczenia mu odpisu tytułu wykonawczego. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostaną przekazane wierzycielom. Zajęcie konta bankowego jest popularnym narzędziem egzekucyjnym pozwalającym na szybkie odzyskanie należności. Co ciekawe, istnieje konto, którego komornik nie jest w stanie zająć.
Zasady egzekucji komorniczej – tyle zostanie na Twoim koncie
Uprawnienia komornika na szczęście nie są nieograniczone – nie ma on prawa do całkowitego „wyczyszczenia” konta bankowego dłużnika. Zgodnie z prawem, kwota wolna od zajęcia komorniczego w 2025 roku wynosi 3 499,50 zł – to równowartość 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Osoby, które pracują za najniższą pensję, będą tracić tylko ćwierć swojej wypłaty.
Powyższe zasady nie obowiązują wszystkich dłużników. W trudniejszej sytuacji znajdują się obywatele, którzy mają długi alimentacyjne. Takie osoby są objęte zdecydowanie mniejszą ochroną. Komornik może potrącić aż 60% z ich wynagrodzenia za pracę, przy czym wysokość zarobków nie ma znaczenia. Z tego względu dłużnicy często starają się przechytrzyć komornika – więcej o podobnych praktykach przeczytasz w tym artykule.
Jeżeli dłużnik uważa, że komornik zajął jego środki bezprawnie, to może domagać się sprawiedliwości. Istnieje kilka ścieżek postępowania:
- złożenie skargi na czynności komornicze w sądzie rejonowym,
- złożenie wniosku o ograniczenie egzekucji ze względu na szczególnie trudną sytuację finansową,
- zawiadomienie banku o świadczeniach zwolnionych spod egzekucji.

Środki wolne od zajęcia – komornik nie może zabrać tych pieniędzy
Dobra wiadomość dla dłużników jest taka, że nie wszystkie środki wpływające na konto bankowe podlegają zajęciu komorniczemu. Polskie prawo jasno określa świadczenia wolne od egzekucji – w tym przypadku wysokość zadłużenia nie ma żadnego znaczenia. Wyłączone spod egzekucji są przede wszystkim świadczenia socjalne i rodzinne – chodzi o:
- świadczenie wychowawcze 800+,
- zasiłek rodzinny wraz z dodatkami,
- zasiłek pielęgnacyjny,
- świadczenia z pomocy społecznej.
Komornik ma prawo zająć tylko część emerytury lub renty, ale nie może pobrać nawet złotówki ze świadczeń alimentacyjnych, które wpływają na nasze konto. W zdecydowanej większości przypadków wolny od zajęcia jest zasiłek dla bezrobotnych. Również jednorazowe wsparcie państwowe nie może zostać przejęte przez komornika – chodzi tu na przykład o dodatki i zapomogi z tytułu klęsk żywiołowych. Dłużnik musi zadbać o odpowiednie oznaczenie takich wpływów – w przeciwnym przypadku może dojść do ich niesłusznego zajęcia.
Warto pamiętać także o tym, że komornik może zająć wspólne konto bankowe współmałżonków. W tym przypadku nie ma znaczenia, od której osoby pochodzą pieniądze. Jeżeli jednak konto bankowe należy tylko do współmałżonka, a dłużnik nie ma do niego dostępu, to komornik ma prawo je zająć tylko pod warunkiem, że postępowanie dotyczy wspólnych długów (na przykład pożyczki zaciągniętej przez żonę i męża). Żeby uniknąć podobnych problemów, warto rozważyć podpisanie intercyzy – w takim przypadku egzekucja na pewno nie obejmie środków współmałżonka.