Eksperci często sugerują wymianę tego elementu domu. Nie zawsze się to opłaca

Czy nadszedł czas na wymianę starych okien PCV? Część osób uważa, że jest na to zdecydowanie za wcześnie, ponieważ plastikowe modele zachowują swoje właściwości przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Z drugiej strony, parametry techniczne starszych okien są zdecydowanie gorsze od tych produkowanych obecnie. W jakim przypadku wymiana okien będzie opłacalna?
Z tego artykułu dowiesz się:
Stare i nowe okna PCV – porównanie
Czasy, gdy w polskich domach dominowały drewniane okna już dawno odeszły w zapomnienie. Przed laty mieszkańcy kraju nad Wisłą zaczęli masowo wymieniać przestarzałą stolarkę na nowoczesne okna PCV, które charakteryzowały się dużo niższą przepuszczalnością ciepła oraz praktycznie nie wymagały konserwacji. Niestety, trwałość takiego rozwiązania nie jest wieczna. Stare okna PCV powoli tracą swoje właściwości – modele, które były produkowane kilkanaście lat temu, nie spełniają obowiązujących norm izolacyjności.
Okna PCV sprzed 10-20 lat charakteryzują się wyższym współczynnikiem przenikalności ciepła niż te, które możemy kupić obecnie. W latach 90. standardowo produkowano okna dwuszybowe o współczynniku Uw wynoszącym 2,8 W/m2K. Dzisiaj ten parametr oscyluje wokół wartości 1,1 W/m2K i mniej. Wymiana starych okien PCV powinna więc wiązać się z oszczędzaniem na ogrzewaniu zimą oraz na klimatyzacji latem. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać okna PCV o najlepszej izolacji.
Nowe okna oznaczają przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie, ale to niejedyna różnica pomiędzy modelami współczesnymi a tymi produkowanymi kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Warto porównać parametry izolacyjności akustycznej dla obu produktów. W oknach starszej generacji wynosiła ona do 30 dB, tymczasem współczesne modele osiągają wartości na poziomie nawet 44 dB. Tej różnicy nie zobaczymy gołym okiem, ale możemy ją usłyszeć – nowe okna lepiej wyciszają hałas generowany na zewnątrz budynku.
Czy zakup nowych okien będzie się opłacać?
Żeby sprawdzić, czy wymiana starych okien PCV w naszym mieszkaniu lub domu będzie opłacalna, musimy porównać współczynnik przenikania ciepła (Uw). Ta wartość powie nam, ile ciepła przenika przez metr kwadratowy powierzchni okna. Jak dużo energii ucieka przez stare, nieszczelne okna? Możemy bezpiecznie założyć, że jest to około 30%. W przypadku domów jednorodzinnych bardziej realna jest wartość 25%, z kolei mieszkańcy bloków mogą przyjąć stratę na poziomie 40%. W jaki sposób samodzielnie obliczyć stratę ciepła przez okna w domu lub mieszkaniu? Wystarczy pomnożyć koszt ogrzewania przez jedną z powyższych wartości procentowych.
Załóżmy, że współczynnik przenikania ciepła dla naszych starych okien PCV wynosi 2,4 W/m2K. Jeżeli zamienimy je na nowy model z wyższej półki o Uw równym 0,8 W/m2K, to strata ciepła w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni okna będzie trzy razy mniejsza. Nie oznacza to, że jednak, że rachunki za ogrzewanie obniżą się trzykrotnie, ponieważ same okna stanowią około 1/3 całego kosztu ogrzewania.
Dysponując podstawową wiedzą na temat współczynnika przenikania ciepła, możemy samodzielnie policzyć, czy wymiana okien w domu przyniesie realne oszczędności. Eksperci szacują, że inwestycja w nowoczesne modele z wysokiej półki ogranicza wydatki na ogrzewanie budynku o około 10%. Ta wartość może się jednak różnić w zależności od charakterystyki energetycznej danego obiektu.

Kiedy warto wymienić okna na cieplejsze?
Porównanie współczynnika przenikania ciepła dla starych i nowych modeli okien to najważniejszy aspekt wpływający na decyzję o wymianie lub pozostawieniu stolarki okiennej. Jest to poważna inwestycja, dlatego należy podjąć się jej tylko wtedy, gdy możemy liczyć na realny zwrot kapitału. Warto wziąć pod uwagę także fakt, czy budynek został ostatnio ocieplony. Jeśli tak, powinniśmy poważnie zastanowić się nad wymianą starych okien, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo powstawania mostków termicznych.
Zdecydowanie należy wymienić okna wyeksploatowane i zniszczone, w których pojawiły się nieszczelności. Kolejnym wskazaniem do wymiany starych okien PCV jest ich wiek. Producenci zapewniają, że takie modele mogą bez problemu przetrwać 20 lat, a prawidłowo użytkowane będą sprawne nawet przez 40 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że okna montowane około 15 lat temu i wcześniej odbiegają pod względem parametrów technicznych od tych produkowanych współcześnie.