Czy można położyć nowy dach na starym pokryciu?
Dach to ta część domu, która ze względu na największe narażenie na działanie warunków atmosferycznych, może starzeć się szybciej niż pozostałe. Starzenie oznacza przy tym natomiast pogorszenie parametrów technicznych, które z czasem zaowocować może uszkodzeniem powierzchni dachu. To z kolei może być niebezpieczne oraz niezwykle drogie w naprawie. O remoncie dachu warto więc pomyśleć nieco wcześniej. Przy procesie tym pojawia się natomiast często pytanie: „czy można położyć nowy dach na starym pokryciu?” Odpowiedź na nie zależy od wielu czynników, które omówimy w niniejszym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy należy wymienić pokrycie dachowe?
Przeciekanie, uginanie się, więźba dachowa zaatakowana przez grzyby lub owady i inne mechaniczne uszkodzenia to tylko niektóre znaki wskazujące, że nasz dach wymaga remontu.
Oprócz upływu czasu oraz zdarzeń losowych, impulsów do wymiany dachu dostarczyć mogą też inne remonty wykonywane w budynku, w tym na przykład zmiana elewacji lub chęć adaptacji poddasza do celów mieszkaniowych.
Czasem też okazuje się, że znajdująca się dotychczas na dachu dachówka ceramiczna czy betonowa po prostu przestała już pasować do zrewitalizowanego w międzyczasie budynku.
Padła decyzja dotycząca (wymuszonego lub nie) remontu dachu? Oto co powinieneś zrobić teraz.
Pozwolenie na remont dachu – czy jest konieczne?
Wymiana pokrycia dachowego należy zwykle do naprawdę dużych i stosunkowo drogich przedsięwzięć. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac musimy więc zadbać o odpowiednie przygotowania, w tym także te, które przewidują przepisy obowiązującego prawa.
Zaznaczyć trzeba przy tym, że większość prac remontowych wymaga jedynie podstawowego zgłoszenia do Starostwa Powiatowego. Procedura jest tu dość prosta i pozbawiona wielu rozbudowanych formalności.
Wymiana pokrycia dachowego, co do zasady, mieścić powinna się przy tym właśnie w ustawowej definicji remontu (przez który zgodnie z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane należy rozumieć „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”). Wystarczyć więc powinno tu wskazane wyżej zgłoszenie.
Nieco inaczej natomiast będzie, gdy planowana przez nas wymiana dachu połączona zostanie na przykład z istotnymi zmianami w kształcie czy rozmiarach całej konstrukcji dachowej. Jak bowiem można przeczytać na Onecie, taka inwestycja przestanie mieścić się w ustawowej definicji remontu. Będzie tak również wtedy, gdy zdecydujemy się na kompleksową wymianę więźby dachowej wraz z jej podwyższeniem czy zmianą przeznaczenia poddasza użytkowego. Do tego typu zmian konieczne będzie już zwykle uzyskanie stosownego pozwolenia na remont dachu. Procedura jest tu zdecydowanie bardziej czasochłonna i wiąże się między innymi z koniecznością wykonania stosownego projektu…
Ocena stanu więźby dachowej – kluczowy punkt przed decyzją o położeniu nowego dachu
Zgłosiłeś prace remontowe do Starostwa Powiatowego lub uzyskałeś wymagane pozwolenie na remont dachu? Teraz czas na kolejny kluczowy krok, czyli ocenę stanu więźby dachowej.
Jest to krok niezwykle istotny w przypadku wszystkich wiekowych domów. Nie wykonamy go jednak sami. Potrzebna jest tu pomoc specjalisty, czyli odpowiedniego rzeczoznawcy.
Jeśli na podstawie przeprowadzonych oględzin uzna on, że stan więźby jest dobry, możliwa będzie wymiana dotychczasowego pokrycia dachowego na nowe.
Rzeczoznawca oceni przy tym, czy możliwe jest ułożenie na istniejącej więźbie dachowej pokrycia innego niż to, które znalazło się tam wcześniej. Konstrukcja dachu i więźby, planowana na etapie budowy domu, często uwzględnia już bowiem konkretny typ pokrycia oraz jego wagę, przez co zamiana pokrycia (zwłaszcza z lżejszego na cięższe) lub też nałożenie na istniejące pokrycie pokrycia nowego nie zawsze jest możliwa.
Nowe pokrycie dachowe na starym pokryciu – czy jest możliwe?
W tym miejscu przechodzimy też do odpowiedzi na pytanie z tytułu niniejszego artykułu, które brzmi „czy można położyć nowy dach na starym pokryciu?”.
Działanie tego typu jest jedną z dostępnych metod remontu dachu. Nałożenie nowego pokrycia na stare, już istniejące, bez konieczności jego zdejmowania, możliwe jest jednak wyłącznie wtedy, gdy przeprowadzona przez specjalistę analiza więźby dachowej przyniosła pozytywną ocenę co do jej stanu technicznego i konstrukcyjnej możliwości takiego działania.
Konieczna jest także dokładna ocena stanu wcześniejszego pokrycia. Niektóre istniejące elementy mogą bowiem nadawać się do pozostawienia. Inne natomiast bezwzględnie zakwalifikować powinieneś do wyrzucenia.
Zwróć także uwagę na kwestię izolacji dachu. Stara izolacja bardzo często będzie wymagała wymiany.
Nałożenie pokrycia nowego na stare stosuje się przy tym najczęściej w przypadku dachów skośnych, które pokryte były wcześniej papą, gontem bitumicznym lub blachą płaską. Na tego typu elementy bez przeszkód zamontować można bowiem łaty i kontrłaty, na których łatwo ułożymy potem nową warstwę.
W przypadku pokrycia bardziej sztywnego warto nadbudować go konstrukcją jak najlżejszą. Nieźle sprawdzi tu się przede wszystkim blachodachówka, która nie obciąży nadmiernie ani konstrukcji, ani naszego budżetu.
Podsumowanie
Remont dachu to naprawdę duża inwestycja. Ważne jest więc przy niej odpowiednie przygotowanie, w tym w szczególności zadbanie o spełnianie wszystkich wymogów prawnych.
Jeżeli zdecydujemy się natomiast na zrezygnowanie z demontażu poprzedniego pokrycia, to powinniśmy pamiętać o:
- Dokonaniu przez specjalistę analizy stanu więźby dachowej;
- Zwróceniu uwagi na izolację dachu;
- Ocenie stanu wcześniejszego pokrycia;
- Pozostawieniu tylko elementów faktycznie się do tego nadających;
- Stosowaniu pokryć nieobciążających nadmiernie konstrukcji całego budynku.