Problemy ze sprzedażą mieszkania – co robić, aby szybko znaleźć kupca?
Chociaż popyt na mieszkania jest ogromny, to część właścicieli decydujących się na sprzedaż nieruchomości wciąż ma spore problemy ze znalezieniem kupca. Poszukiwania nabywcy mogą ciągnąć się miesiącami, co wywołuje frustrację szczególnie wtedy, gdy osoba sprzedająca nie potrafi ustalić, co zniechęca drugą stronę do zakupu. W jaki sposób można przyspieszyć proces sprzedaży mieszkania?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kwestie formalne, które mogą zniechęcać kupców
Większość właścicieli liczy na szybką i bezproblemową sprzedaż mieszkania, jednak proste, pozbawione stresu transakcje to wciąż prawdziwa rzadkość na krajowym rynku nieruchomości. Pogodzenie interesów strony sprzedającej i kupującej często okazuje się niemożliwe, co prowadzi do nieporozumień, konfliktów i wydłużania się całej procedury. Osoby sprzedające mieszkanie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele czynników może zniechęcać nabywców do podjęcia decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości.
Potencjalny nabywca prawie zawsze oczekuje tego, by stan prawny mieszkania był zupełnie jasny. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii mogą doprowadzić do problemów na akcie notarialnym. Nieścisłości w księdze wieczystej z pewnością wzbudzą podejrzenia wśród kupujących, dlatego właściciel powinien rozwiązać wszelkie wady prawne, zanim zdecyduje się wystawić mieszkanie na sprzedaż.
Jak przygotować ofertę sprzedaży, która przyciągnie uwagę kupujących?
Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania powinno być napisane językiem korzyści oraz zawierać zdjęcia wysokiej jakości, które przyciągną uwagę potencjalnych nabywców. Nie trzeba bombardować odbiorcy nadmiarem informacji – wystarczy wypunktować wszystkie istotne cechy mieszkania. Warto zadbać o poprawność językową oraz precyzyjnie formułować zdania, tak, by uniknąć niedomówień.
Nieostre lub niedoświetlone fotografie mogą przedstawiać mieszkanie w niekorzystny sposób, co z pewnością nie pomoże nam w znalezieniu kupca. Warto poświęcić kilka godzin na przygotowanie lokalu do sesji zdjęciowej. Właściciel powinien schować wszystkie rzeczy osobiste i uprzątnąć bałagan. Oferta stanie się o wiele ciekawsza, jeśli zadbamy o to, by w mieszkaniu pojawiły się neutralne dekoracje. Niektórzy właściciele decydują się na pomoc home stagera, który może upiększyć mieszkanie przy niewielkim nakładzie finansowym.
Mieszkanie przygotowane do sprzedaży – o czym pamiętać?
Nie każdy z nas sprzedaje zadbane mieszkanie, które ładnie prezentuje się na zdjęciach. Lokale w gorszej kondycji dla wielu kupców okazują się atrakcyjniejsze za sprawą niskiej ceny i dużego potencjału aranżacyjnego. Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży, spróbujmy naprawić drobne wady i usterki, a jeśli z różnych względów nie możemy sobie na to pozwolić, uczciwie uprzedźmy oglądającego o stanie technicznym mieszkania.
Jednym z trików stosowanych przez fliperów i agentów nieruchomości jest błyskawiczne odświeżenie zaniedbanego lokalu poprzez pomalowanie ścian na biały kolor. Dzięki temu wnętrze staje się jaśniejsze i czystsze, co spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Zanim zaprosimy kogokolwiek na prezentację, powinniśmy pamiętać o posprzątaniu lokalu – szczególnie jeśli ciągle w nim mieszkamy. Warto sprawdzić, czy:
- w kuchni panuje porządek (nie ma brudnych naczyń, talerzy, śmieci, brudnych blatów),
- w mieszkaniu nie ma porozrzucanych ubrań lub butów,
- rzeczy w szafkach są poukładane,
- na podłogach nie leżą zabawki należące do naszych dzieci lub pupili.
Osoby specjalizujące się w sprzedaży mieszkań często przypominają, by tuż przed wizytą oglądających nie smażyć potraw, ponieważ charakterystyczny zapach unoszący się w mieszkaniu nie dla każdego będzie przyjemny. Można za to upiec ciasto, ponieważ ten aromat wywołuje pozytywne skojarzenia i sprawia, że mieszkanie wydaje się przytulne oraz znajome.
Czy postawa właściciela mieszkania może wpływać na decyzję potencjalnego nabywcy?
Warto pamiętać o tym, że jednym z czynników, który najczęściej opóźnia sprzedaż, jest cena mieszkania. Jeżeli ustalona stawka przekracza rynkową średnią, poszukiwanie kupca będzie znacznie trudniejsze. Właściciel nie powinien upierać się przy konkretnej kwocie – postawa osoby otwartej na negocjacje znacznie zwiększy jego szanse na zawarcie transakcji.
Potencjalni kupcy bywają bardzo ostrożni, a nawet podejrzliwi, jednak sprzedający nie powinien czuć się urażony taką postawą. Większość z nas kupuje mieszkanie tylko jeden, dwa, lub trzy razy w życiu, a podczas tak poważnej transakcji może nam towarzyszyć strach. Warto wykazać się wyrozumiałością w stosunku do drugiej strony – dzięki temu łatwiej będzie osiągnąć porozumienie i doprowadzić do sprzedaży mieszkania.