Iglaki w ogrodzie - popularne odmiany ozdobnych krzewów iglastych

Iglaki w ogrodzie - które sprawdzą się najlepiej?

Drzewa i krzewy iglaste umożliwiają upiększenie każdego ogrodu. Swoją popularność iglaki zawdzięczają atrakcyjnemu wyglądowi przez cały rok, co związane jest ich zimozielonością i różnorodnością form. Umiejętnie dobrane rośliny sprawdzą się w dużych ogrodach i przydomowych ogródkach, staną się ozdobą tarasów i balkonów. Obecność iglaków w bliskim otoczeniu człowieka oznacza przebywanie w korzystnym dla zdrowia mikroklimacie, wypełnionym eterycznymi olejkami. W sąsiedztwie  roślin iglastych dobrze rozwijają się rośliny, które wymagają większej wilgotności powietrza oraz wyższej temperatury.

Wybieramy iglaki ogrodowe

Wybór roślin ogrodowych powinien poprzedzić przemyślany projekt zieleni. Decyzja, czy drzewa i krzewy iglaste mają dominować w ogrodzie, czy jedynie podkreślać wyjątkowe zakątki lub stanowić osłonę mniej atrakcyjnych elementów, ma znaczenie kluczowe. Ważnym kryterium doboru roślin jest wielkość ogrodu oraz warunki siedliskowe, takie jak rodzaj gleby, oświetlenie, zasoby  wodne i czystość powietrza.

Po pierwsze – stanowisko dla iglaka w ogrodzie

Iglaki w ogrodzie najlepiej rozwijają się na glebach lekko kwaśnych. W ogrodach, zawierających taką glebę,  piękną ozdobą będą świerki, cyprysiki oraz sosny. Dodatkowym wymogiem dla tych roślin jest wilgotność, a w przypadku cyprysików błotnych korzystnym stanowiskiem będzie  teren podmokły. Niektóre rośliny ogrodowe dobrze znoszą gleby zasadowe, o dużej zawartości wapnia. Ogrody iglaste na tego typu stanowiskach powinny wykorzystywać takie rośliny, jak jodłę kalifornijską, modrzewie, cisy jagodowe, a także sosnę czarną, jałowiec oraz świerk serbski, preferujący gleby suche. Iglaki ogrodowe w większości wymagają stanowisk dobrze oświetlonych, bowiem  nasłonecznienie i przestrzeń sprzyjają ich rozwojowi. W półcieniu sprawdzą się nasadzenia tui, cyprysików oraz cisów.

Przy wyborze miejsca na drzewa i krzewy iglaste należy uwzględnić klimat panujący w danym regionie. Na obszarze kraju występuje zróżnicowanie klimatyczne wpływające na wzrost iglaków. Uniwersalnymi roślinami, występującymi z powodzeniem w polskich strefach klimatycznych, są wszystkie odmiany cisu, jałowiec, żywotnik, jodła kalifornijska, sosna pospolita, sosna wejmutka oraz sosna czarna i górska, świerk, choiny, a także modrzewie. Szczególnej ochrony przed mrozami wymagają jodły, tuje oraz cisy.

Nie wszystkie iglaki ozdobne tolerują zanieczyszczenie powietrza. W miejskich ogrodach iglastych dobrze czują się jodły kalifornijskie, świerki kłujące, sosny – wejmutka i czarna, modrzewie i cisy pośrednie. Tam, gdzie powietrze wolne jest od zapylenia i zadymienia, wspaniale rozwijają się jodły, świerki pospolite i sosny zwyczajne oraz większość pozostałych roślin. Wrażliwsze rośliny ogrodowe znajdują dobre warunki rozwoju w miejscach o łagodnym mikroklimacie. Osłonięte od wiatrów  zaciszne stanowiska sprzyjają wzrostowi cedru i jodeł. Miejsca o korzystnych warunkach mogą zostać sztucznie utworzone, poprzez otoczenie roślin żywopłotem, umiejscowienie ich po stronie południowej lub nasadzenie w pobliżu zbiornika wodnego lub w sąsiedztwie lasu.

Po drugie – kompozycja iglaków w ogrodzie

Piękne ogrody iglaste wymagają wieloletniej dbałości i przemyślanego nasadzenia. Iglaki, odpowiednio ze sobą skomponowane, wyczarują zielone ramy dla innych atrakcyjnych roślin. Ciekawy i romantyczny zakątek ogrodu stworzy zwarta grupa drzew i krzewów iglastych, pełniąca dodatkowo rolę osłony przed niepożądanymi spojrzeniami ciekawskich. Krzewiaste iglaki ozdobne to dobry sposób na zagospodarowanie przestrzeni ogrodu. Iglaki ogrodowe w kształcie kolumn, stożków, jajowate i kuliste, sprawdzą się w charakterze żywopłotów. Kolumnowe  iglaki w ogrodzie, np.  jałowce kolumnowe, charakteryzują się zajmowaniem niewielkiej przestrzeni, są wysokie i doskonale wyglądają, zarówno nasadzone pojedynczo, jak i w grupie. Rośliny ogrodowe o ciekawym zabarwieniu igieł będą współtworzyły wyjątkowe i dekoracyjne tło.

Iglaki w ogrodzie – rozmiar i kolor mają znaczenie

Wysokie iglaki ogrodowe warto sadzić na obramowaniach ogrodu. Powstała ściana zieleni o ciekawych odcieniach, doskonale osłoni wnętrze ogrodu od świata zewnętrznego. W roli rośliny osłonowej sprawdzi się cyprysik Lawsona. Drzewo osiąga około 10 metrów wysokości i dochodzi do  3 metrów szerokości. Żywopłot utworzony z cyprysików będzie ozdobą słonecznej części ogrodu, w atrakcyjny sposób dzieląc zieloną przestrzeń. Na żywopłoty nadają się również szybko rosnące drzewa, takie jak  świerk zwyczajny lub modrzew europejski.

Do  dużych ogrodów  polecane są drzewa do samotnego wzrostu.  Jodła veitcha, sosna czarna i świerk serbski są przykładami drzew, osiągających wysokość około 30 metrów.  Jodła posiada ciemnozielone igły, mieniące się srebrem w dolnej części. Świerk rozgałęzia się od podstawy pnia, osiągając szerokość 3 metrów.  Sosna czarna tworzy owalną koronę, sięgającą do 8 metrów szerokości.

Iglaki w ogrodzie średnio wysokie i niskie tworzą naturalną ozdobę domu, zdobią przejścia ogrodowe, wytyczają granice skalniaków i zdobią ogrodowe altany. Grupa iglaków o kontrastowych odcieniach zieleni tworzy ciekawe tło dla ogrodowych zabudowań lub stanowi samodzielną kompozycję.  Decydując się na iglaki ogrodowe warto zwrócić uwagę na jałowiec zwyczajny.  Jego srebrnozielononiebieskie igły odcinają się kolorystycznie od zieleni pozostałych roślin. Drzewo osiąga wysokość około 4 metrów i nie jest zbyt wymagające. Doskonale czuje się na glebach piaszczystych i suchych stanowiskach. Dobrze wpasowuje się w ogródki  barwnych wrzosów i nadaje się do nasadzenia w dużych skalniakach.

Ogrody iglaste mienią się kolorami. Modne drzewo, jakim jest jodła koreańska, wytwarza  szyszki purpurowofioletowe,  pięknie wyglądające na tej roślinie o piramidalnym kształcie. Drzewo osiąga około 4 metry wysokości i szerokość do  3-4 metrów.  Niebieskie igły posiada Pfitzeriana, odmiana jałowca chińskiego. Odmianę Meyeri charakteryzują igły popielatoniebieskie. Ozdobą ogrodów jest jałowiec płożący, Glauca, tworzący niezwykły rodzaj stalowoniebieskiego trawnika, dochodzącego do 30 cm wysokości. Żółte igły cyprysika Golden King porą zimową zmieniają ubarwienie na żółtobrązowe. Różnokolorowe igły posiadają także odmiany cisów  oraz tui.

Iglaki ogrodowe – atrakcyjny element skalniaków

Skalniaki ogrodowe, formowane na kształt górskich pejzaży, mogą stać się oryginalnym dopełnieniem ogrodu. Dobór roślin powinien zostać tak przemyślany, by skalny ogród mógł cieszyć oczy przez cały rok, nie przesłaniając ciekawych skał i kamieni.  Iglaki ozdobne są podstawą skalników oraz ich otoczenia. Zanim zapadnie decyzja o ich kupnie, warto obejrzeć zdjęcia roślin i zasięgnąć fachowej informacji, by uniknąć gatunków zbytnio się rozrastających.

Galeria iglaków na niewielkie skalniaki

Rośliny płożące oraz karłowe nadadzą się  do nasadzeń w  mniejszych skalniakach i w pojemnikach.

  • Pośród skał i wrzosów szczególnie naturalnie prezentuje się karłowa jodła balsamiczna Nana. Drzewko osiąga 1 metr wysokości, posiada gęsto osadzone ciemnozielone igły, białe w części spodniej. Jodła dobrze znosi mrozy i stanowi piękne tło dla iglaków o jaśniejszym kolorze igieł.
  • Jałowiec chiński Old Gold, o wysokości 1,5 m, posiada złociste ubarwienie i należy do krzewów niezwykle dekoracyjnych.
  • Ładnym krzewem iglastym jest Grey Owl, o srebrzystoszarych igłach. Osiąga wysokość jednego metra.
  • Cennymi iglakami ogrodowymi na niewielkie skalniaki są odmiany cyprysika groszkowego. Filifera Nana dorasta do 0,5 metra wysokości, a do 60 cm dorasta Nana, charakteryzująca się kulistą formą, pełną jasnozielonych delikatnych igieł. Dekoracyjną odmianą jest Squarrossa Dumosa, osiagająca jeden metr wysokości. Posiada zaokrągloną formę, mieniącą się szarozielonymi igłami.
  • Wśród odmian jałowca wirginijskiego polecane są odmiany płożące się i krzaczaste. Odmiana Reptans nisko się płoży, podnosząc końce pędów. Nitkowate gałązki zwracają uwagę niebieskawym i sinym zabarwieniem. Roślina szeroko rozrasta się, zajmując  około 3 metry średnicy.
  • Na stanowiska słoneczne nadaje się odmiana jałowca płożącego Blue Chip, osiągający 30 cm wysokości. Roślina płoży się na szerokość  około 1,5 metra, szybko rośnie, przyciągając uwagę srebrzystobiałymi igłami, zachowującymi barwę również zimą. Płasko rosnąca odmiana  Wiltonii, idealnie pokrywa powierzchnię, nadając jej srebrzysto niebieski kolor.

Galeria roślin iglastych do dużych skalniaków

Właściciele ogrodów o dużych przestrzeniach mogą pokusić się o założenie skalniaka, na którym znajdą się iglaki ogrodowe typowe dla środowiska górskiego. W dużym skalnym ogrodzie mogą swoje miejsce znaleźć drzewa i krzewy iglaste.

  • Kosodrzewina, czyli sosna górska rośnie wolno, dorastając  na wysokość od 2 do 4 metrów.   Pinus mugro posiada asymetryczne brązowe szyszki, natomiast Pinus mugo – szyszki symetryczne, żółte i ciemnobrązowe. Rośliny dobrze znoszą gleby suche i jałowe. Przy zakupie młodych roślin trzeba zwrócić baczną uwagę na umieszczone przy nich nazwy oraz zdjęcia, by zorientować się, która odmiana pozostanie niska, a która okaże się dużym krzewem. Kosówka wspaniale podkreśla urodę krokusów, wrzosów lub ozdobnych traw.
  • Świerk pospolity jest światłolubny, świetnie sprawdza się zarówno w ogrodach naturalistycznych, jak i na skalnikach. Do atrakcyjnych odmian świerka należą, między innymi, Acrona, osiągająca 4 metry i wytwarzająca ciekawe czerwone szyszki, odmiana kulista Baryi, osiągająca 1,5 m lub gniazdowa odmiana Nidiformis, rosnąca do wysokości 40 cm.
  • Jodła górska Compacta zwraca uwagę długimi srebrzystymi igłami, dochodzącymi nawet do 25 cm długości. Dorasta na wysokość 2 metrów.
  • W sąsiedztwie zbiorników wodnych, w warunkach cienistych, godne zastosowania są odmiany choinGracilis, osiągająca około 2 metry wysokości oraz Glauca, odporna na mrozy, obdarzona gałęziami opadającymi w dół, o igłach mieniących się stalowo, zielono i srebrzyście.

Kupno iglaków ogrodowych

Oferowane przez sprzedawców drzewa i krzewy iglaste uprawiane są przez kilka lat w szkółkach. Właściwe  przygotowanie roślin do przesadzenia wymaga fachowej wiedzy. Kupno iglaków wiąże się z dość sporymi kosztami, jednak uzyskany efekt estetyczny i korzystny wpływ na zdrowie będą procentować przez długie lata. Przemyślany zakup jest więc warunkiem satysfakcji.  Przy sprzedawanych  roślinach znajdują się ich nazwy, a obejrzenie zdjęcia dojrzałego okazu umożliwi  dokonanie odpowiedzialnego zakupu.

Przesadzane rośliny narażone są na utratę części korzeni. Niektóre iglaki posiadają płytki system korzeniowy (np. jałowiec pospolity), co dodatkowo komplikuje ich przyjecie się na nowym miejscu. Przed uszkodzeniami chroni właściwe zabezpieczenie systemu korzeniowego, poprzez umieszczenie młodej roślinki w specjalnym kontenerze. Nie wolno dopuścić, by obsypała się ziemia spomiędzy korzeni. Drzewka ze szkółki powinny zostać posadzone na nowe siedlisko  od połowy sierpnia przez cały wrzesień oraz od marca do maja.

Z drzew iglastych można przygotować też ciekawe przetwory, takie jak syrop z pędów sosny domowym sposobem - sprawdź tu!

.