Kwiaty domowe - najpopularniejsze rodzaje kwiatów doniczkowych

Kwiaty doniczkowe są znakomitą dekoracją w każdym domu. Ich atutem jest też to, że występują liczne gatunki. Dzięki temu można tworzyć najróżniejsze kompozycje na parapetach czy balkonach. Niektóre okazy są łatwe w uprawie, inne wymagają pewnej wiedzy. Warto, więc poznać popularne kwiaty domowe.

Kwiaty domowe

Kwiaty domowe to uprawiane w doniczkach gatunki roślin ozdobnych. Ich rola jest bardzo prosta, służą do dekorowania pomieszczeń. Pozwalają też mieszkańcom domu pozostawać w stałym kontakcie z naturą. Najczęściej spotykane rodzaje to kwiaty wieloletnie, liściaste czy też odmiany w natrze rosnące, jako drzewa lub krzewy. Wśród nich znajdują się okazy wymagające szczególnych warunków uprawy. Można też znaleźć rośliny dużo łatwiejsze w hodowli.

Kwiaty doniczkowe mają swoich popularnych przedstawicieli. Są to gatunki, które zdobyły wiernych miłośników. Lata mijają a one są nadal chętnie wybierane. Przykładem takich kwiatów są storczyki falenopsis. Można je kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Nie sprawiają większych trudności w uprawie. Wystarczy tylko spełnić ich podstawowe wymagania. Najważniejsze jest wyeksponowane stanowisko. Optymalnym miejscem jest parapet skierowany na wschód. Te popularne kwiaty domowe lubią jasne, rozproszone światło. Dowiedz się też, jak podlewać storczyki.

By storczyki rozwijały się prawidłowo wymagane jest odpowiednie podłoże. Takie, które pozwala na wystawienie korzeni na działanie promieni słonecznych. Najlepsze do tego celu jest drobne drewno i kora. Taka mieszanka dobrze zatrzymują wodę i umożliwiają przerost korzeni. Zdobycie kory spełniającej te kryteria nie jest trudne. Bez problemów można ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Wysokie miejsce na liście często wybieranych kwiatów zajmują fiołki. Wyróżniają się szczególnie dwa rodzaje, fiołek alpejski i afrykański saintpaulia. Te kwiaty mają charakterystyczny, motylkowaty kształt. Wytwarzają odgięte płatki w kolorach białym, fioletowym, niebieskim, różowym lub mocno czerwonym.

Fiołki alpejskie kwitną od listopada do lutego, tymczasem odmiany afrykańskie przez cały rok. Nie są to duże rośliny lubiące półcieniste stanowiska. Ich hodowla nie przysparza problemów. Są, więc dobrą propozycją dla rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem.

Kwiaty doniczkowe – więcej możliwości

Kwiaty domowe to nie tylko rośliny rozwijające się we wnętrzach. Wszak balkony i tarasy również wchodzą w skład domu. W tym miejscach można uprawiać bardzo ciekawe okazy. Należą do nich między innymi petunie. Różne ich gatunki mogą różnić się między sobą kolorem i wielkością. Wytwarzają też różne rodzaje kwiatów. Najczęściej mają od 3 do 10 cm i przyjmują żółte, białe, różowe, fioletowe, bordowe i niebieskie odcienie warte uwagi są też odmiany dwubarwne jak chociażby petunie gwiaździste.

Petunie nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę, wystarczy uniwersalna mieszanka. Lubią nasłonecznione stanowiska, ale poradzą sobie też w półcieniu. Można, więc śmiało nazwać je roślinami nieskomplikowanymi w uprawie.

Równie często spotykanymi na balkonach kwiatami są pelargonie. Te popularne kwiaty domowe można określić, jako liściaste. Wytwarzają, bowiem bardzo ładne liście. Komponują się z ciemnoróżowymi albo czerwonymi kwiatami. Ciekawostką jest to, że hodowcy starają się stworzyć nowe odmiany pelargonii. Dzięki temu dostępne są pelargonie o jasnoróżowych i dwubarwnych płatkach.

Pelargonie zyskały duże uznanie ze względu na niewielkie wymagania, co do uprawy i stanowiska. Najlepiej czują się w nasłonecznionych miejscach, ale nie jest to warunek konieczny do ich prawidłowego rozwoju. Umieszcza się je w dużych doniczkach a raczej skrzynkach, ponieważ szybko się rozrastają. Do tego wymagają obfitego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Od czasu do czasu potrzebują nawożenia. Stosuje się wtedy odpowiednie preparaty, dostosowane do pelargonii.

Balkon wcale nie musi być nasłoneczniony by mogły rosnąć na nim kwiaty. Niektóre gatunki roślin najlepiej czują się w cieniu. Przykładem potwierdzającym te słowa są begonie bulwiaste. To niewysokie okazy dorastające do około 30 cm wysokości. Wykazują duże walory dekoracyjne z uwagi na tendencję do rozgałęziania się.

Begonie bulwiaste wytwarza piękne kwiaty o różnorodnych płatkach. Mają też krótkie liście, o ciekawym, sercowatym kształcie. Dodatkowo są błyszczące i mięsiste. Begonia bulwiasta kwitnie od czerwca aż do przyjścia pierwszych przymrozków.

Wymienione powyżej rośliny to tylko początek listy. Teraz przyszedł czas na zielone kwiaty domowe.

Liściaste i zielone kwiaty

Po wizycie na balkonie wracamy do wnętrza domu. Pod dachem można z powodzeniem uprawiać zielone kwiaty, których najpiękniejszym elementem są liście. Wśród roślin tego typu zdecydowanie przodują fikusy. Występują też pod nazwą figowców, w doniczkach najlepiej sprawdzają się szczególnie dwa rodzaje. Pierwszy z nich to fikus sprężysty. Wywodzi się z Indii, osiąga wysokość od 2 do 3 metrów. Wyróżniają się jej duże liście o owalnym kształcie. Najczęściej mają długość 20 cm, choć zdarzają się dłuższe.

Nie mniejszym powodzeniem cieszą się liściaste fikusy benjamina. To druga ze wspomnianych odmian. Przybiera postać dużego, rozłożystego krzewu. By figowiec benjamina mógł rozwijać się w domu, trzeba zapewnić mu sporo miejsca. W dobrych warunkach może osiągać nawet 4 metry wysokości.

Fikus benjamina składa się z wielu rozgałęzionych, zdrewniałych pędów. To właśnie na nich pojawiają się niewielkie lancetowate liście. To właśnie one mają największą wartość ozdobną. Mają ciemnozielone liście z jasną, białą lub żółtą obwódką.

Fikusy najlepiej rosną w temperaturze około 20°C. Lubią nasłonecznione stanowiska, szczególnie fikusy benjamina. Te liściaste kwiaty doniczkowe bez odpowiedniej ilości światła zaczną obumierać.

Zielone kwiaty reprezentuje też dracena. Tworzy swego rodzaju pióropusz z wąskich i długich liści. Najczęściej przybierają zielony kolor i są ostro zakończone.

Draceny to kwiaty domowe dorastające do 70–80 cm wysokości. Są dość łatwe w uprawie i wykazują wytrzymałość na trudne warunki. Lubią wilgotne powietrze i stanowisko, do którego promienie słońca nie docierają bezpośrednio. Zimą temperatura otoczenia draceny nie powinna spadać poniżej 15 st.C.

Egzotyczne kwiaty domowe

Popularne kwiaty domowe czasem pochodzą z egzotycznych zakątków świata. Tak jak na przykład aloes. Jego naturalne środowisko to obszary Afryki, Madagaskar oraz Półwysep Arabski. Ta roślina należy do rodziny sukulentów. Gromadzi wodę w długich liściach z woskowatym nalotem i kolcami na brzegach.

Aloesy to zielone kwiaty spokrewnione z kaktusami, zatem nie sprawiają trudności w uprawie. Nie należy ich często podlewać i zapewnić nasłonecznione stanowisko.

Na koniec często wybierane, choć nietypowe kwiaty domowe. Chodzi oczywiście o kaktusy. Są propozycją dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin. Kaktusy nie są wymagające, uprawa nie jest czasochłonna. Warto też dodać, że występują różne rodzaje tych sukulentów. Odmiany chętnie wybierane do domów to koryfanta, opuncja drobnokolczasta, czy też echinopsis eyries.

Popularne kwiaty domowe to grupa odznaczająca się dużym zróżnicowaniem. Można w niej znaleźć okazy kwitnące, liściaste czy też sukulenty. To pozwala na tworzenie wielu interesujących kompozycji.