Wrocławski wynalazek – nie ma swojego odpowiednika na całym świecie

Budynek Politechniki Wrocławskiej i bateria lodowa
Bateria lodowa nie ma swojego odpowiednika na świecie, fot. bnorbert3 / Rawlplug
ikona podziel się
Opublikowano: 25.02.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Wrocławska firma opatentowała niesamowity wynalazek. To bateria lodowa, która gromadzi energię, gdy jest to opłacalne. Oddaje ją z kolei w momencie, kiedy zachodzi potrzeba. To innowacyjny produkt, który nie ma na świecie swojego odpowiednika.

Efektywniejsze gospodarowanie energią – jak to możliwe?

Ice Battery System, czyli bateria lodowa, to wynalazek powstały dzięki kooperacji firmy Rawlplug i Wentima, a także specjalistów z Politechniki Wrocławskiej. Nowatorski system akumuluje energię chłodniczą przy wykorzystaniu ciepła odpadowego i przemiany fazowej. Wynalazek działa w dobowym cyklu ładowania oraz rozładowania. W nocy czerpie energię elektryczną, bazując na najniższej stawce. W dzień oddaje z kolei energię, dzięki czemu przesuwa się szczyt jej poboru. Bateria lodowa pracuje zatem w trybie dzień-noc lub wtedy, gdy pojawia się najmniejsze i największe zapotrzebowanie na energię. Dzięki modułowemu systemowi można wdrożyć i rozbudować wynalazek, dostosowując go do nowych, ale i aktualnych instalacji.

Dr inż. Piotr Piechota z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej podkreśla, że wynalazek pozwala efektywniej gospodarować energią. Można ją rozładowywać, gdy najwyższe jest zużycie i cena energii. Urządzenie jest więc swego rodzaju energetycznym bezpiecznikiem i stabilizatorem, dzięki któremu można dostosować zużycie energii do taryfy. To ważne, zwłaszcza że w nocy większość firm płaci za energię więcej. Bateria lodowa pozwala nie tylko efektywniej, ale i bardziej ekologicznie gospodarować energią.

Rawlplug wykorzystuje już nadwyżki z fotowoltaiki

W baterii lodowej są rdzenie z roztworem wodnym i rodnikami, które przyspieszają proces krystalizacji. Podczas magazynowania energii chłodniczej dochodzi w rdzeniach do zamrożenia czynnika. Wówczas już kolejnego dnia można wykorzystać zmagazynowaną energię chłodniczą. Wynalazek jest jednak nie tylko magazynem energii chłodniczej, ale kompletnym systemem magazynującym także ciepło. Bateria lodowa może wyprodukować i zmagazynować z tylko jednej aż trzy jednostki energii chłodniczej, ale też ponad trzy jednostki ciepła.

Za pomocą swojego wynalazku firma Rawlplug wykorzystuje nadwyżki z fotowoltaiki. Magazynuje je np. w niedziele, gdy pojawia się mniejsze zapotrzebowanie. Dzięki temu w ciągu roku ma 56 dni energii za darmo. Co ciekawe, nie trzeba było przebudowywać infrastruktury we Wrocławiu, aby wprawić w działanie system lodowej baterii. Wystarczyło wpiąć ją w istniejącą instalację.

Zwiększenie wydajności i oszczędności nie są jedynymi zaletami baterii lodowej. Wynalazek ma też ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kontekst środowiskowy. Skład baterii pozbawiony jest kwasów – znajduje się tam woda, stal i tworzywo. Można więc śmiało powiedzieć, że system się nie zużywa. Nie zmniejsza się też jego sprawność. Bateria lodowa może przynieść duże korzyści w skali przemysłowej. Powinna z niej jednak korzystać firma, która używa dużej ilości mocy chłodniczej.

Panele słoneczne na dachu domu
Rawlplug wykorzystuje nadwyżki z fotowoltaiki, fot. Smileus

Źródła:

  • https://www.wroclaw.pl/akademicki-wroclaw/bateria-lodowa-to-wroclawski-wynalazek-opracowany-przez-naukowcow-i-przedsiebiorcow
  • https://www.youtube.com/watch?v=U5cJdUyuBxI
  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100473%2Cpolscy-specjalisci-zbudowali-baterie-lodowa.html
ikona podziel się Przekaż dalej
Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto