Budowa domu to nie tylko wielkie wyzwanie pod kątem finansowym. To także załatwianie całej masy najróżniejszych formalności, dokumentów, ubezpieczeń i tym podobne. Oczywiście załatwienie każdego „papierka” trwa niestety jakiś czas i zmusza cię do nieustannej wycieczki po urzędach. Dowiedz się, gdzie szukać informacji o prawnych aspektach budowy domu i jakie dokumenty będziesz musiał przygotować.

Podstawowe dokumenty przed budową domu

Zanim zajmiesz się budową domu, musisz dopełnić szeregu formalności. Po pierwsze musisz sprawić, co w zasadzie i w jaki sposób możesz wybudować na swojej działce budowlanej. Za to odpowiadają dwa dokumenty, które musisz sprawdzić w odpowiednim dziale Starostwa lub Urzędu Gminy. Są to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy.

W tym pierwszym dokumencie znajdziesz informacje o tym, czy możesz budować się na danej przestrzeni i jaka jest dopuszczalna linia i wysokość zabudowy. Jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma informacji o tym, że na danym terenie możesz budować domki jednorodzinne, próba spełznie na panewce.

Przed budową domu musisz także zaopatrzyć się w odpowiedni projekt domu, wraz z kosztorysem i całą potrzebną dokumentacją. Możesz kupić gotowy plan, który pochodzi z katalogów projektowych lub zamówić indywidualny projekt, idealnie dopasowany do twoich potrzeb i sposobu ukształtowania działki. W projekcie budowlanym musi znaleźć się informacja o odległości wszystkich obiektów od budynków sąsiadów i granic działki, a także o obszarze oddziaływania budynku.

Dodatkowe opinie, uzgodnienia i pozwolenia

Teraz nie pozostaje ci nic innego, jak załatwić wszystkie inne potrzebne pozwolenia, opinie i uzgodnienia. Jeśli na twojej działce znajdują się drzewa, prawdopodobnie będziesz musiał wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na wycinkę. Warto także przejść się do sąsiadów i zapytać o zgodę na postawienie budynków małej architektury ogrodowej, jeśli oczywiście będą w bezpośrednim pobliżu granic z ich działką. W przeciwnym wypadku nie musisz mieć żadnych pozwoleń.

I na końcu musisz załatwić najważniejszy dokument – pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy. Wniosek składa się w Starostwie Powiatowym, a na uzyskanie decyzji czasami trzeba czekać aż 30 dni. Aby wniosek o pozwolenie na budowę był kompletny, należy do niego dołączyć projekt budowlany, wraz ze wszystkimi adaptacjami, uzgodnieniami i decyzjami innych organów, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i decyzję o warunkach zabudowy oraz plan zagospodarowania przestrzennego.

Prawne aspekty budowy domu

Ponadto na każdym kroku w trakcie budowy mogą pojawiać się kolejne problemy wymagające formalności. Warto także pamiętać, że prawo budowlane ściśle wyznacza także zasady BHP na budowie, za które także możesz ponosić odpowiedzialność. Niezależnie, czy budujesz dom systemem gospodarczym czy z firmą budowlaną, która zajmuje się wszystkim, warto znać wszystkie wytyczne i założenia. To istotne – jeśli nie dopilnujesz kilku rzeczy, może okazać się, że nie będziesz mógł oddać budynku do użytkowania.

Prawo budowlane określa także, w jaki sposób ma być postawiony budynek i jak mają wyglądać wszystkie elementy, instalacje czy tym podobne. Dzięki temu zapewniasz mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo, warto więc o tym pomyśleć zawczasu.

Gdzie szukać informacji o rozporządzeniach prawnych?

Cóż, przepisy prawa ciągle się zmieniają. Dotarcie do najnowszych ustaw i rozporządzeń może nie jest trudne, jednak czasochłonne, a prawniczy zapis w zasadzie może ci niewiele powiedzieć. Takich informacji warto szukać na sprawdzonych portalach i stronach. Na kb.pl znajduje się cały dział poświęcony prawnym zagadnieniom budowy. Znajdziesz tam zarówno szczegółowe informacje o wszystkich dokumentach i formalnościach, które musisz dopełnić, jak i o wytycznych i zasadach, które narzuca prawo budowlane. Podpowiemy ci także, jak zorganizować finansową stronę budowy i w jaki sposób poradzić sobie z podatkami i wydatkami, które czekają cię po rozpoczęciu budowy.