Pompa ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które wymuszają przepływ ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej. Proces wymiany energii grzewczej przebiega odwrotnie do kierunku naturalnego. Aby otrzymać pożądany efekt przepływu strumienia ciepła należy dostarczyć z zewnątrz energię mechaniczną. Pompy ciepła wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym mogą pobierać energię z powietrza, wody bądź gruntu.

Pompy ciepła w nowoczesnych budynkach

Zapoznaj się z informacjami na temat pompa ciepła. Nasze sprawdzone porady związane z pompa ciepła pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety

Domy energooszczędne - projekty, ceny, opinie, wady i zalety

Najprościej rzecz ujmując, energooszczędny dom to taki, który będzie miał jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Czyli w praktyce koszt jego utrzymania okaże się być znacznie mniejszy, aniżeli w przypadku domów tradycyjnych. Brzmi pięknie, ale podnoszonym przez wiele osób problemem jest koszt budowy domu energooszczędnego? Owszem, obecnie dostępne są rozmaite dotacje, jednakże nawet po odjęciu tych kwot, realny wydatek wciąż  stanowi spore obciążenie dla kieszeni prywatnego inwestora. Zobaczmy więc, jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego, a także jakie są koszty utrzymania takiego domu.
, 26 stycznia 2017

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja - koszty zakupu, zalety i wady zakupu rekuperatora

Rekuperacja to innymi słowy wentylacja mechaniczna nawiewowo wywiewna z wymiennikiem ciepła. Pozwala na odzysk ciepła ze zużytego powietrza wydalanego na zewnątrz budynku i ogrzanie tym ciepłem świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. Rekuperacja jest coraz częściej montowana w nowoczesnych domach jednorodzinnych zamiast napędzanej przez naturę wentylację grawitacyjną. Rekuperator stał się synonimem oszczędności energii cieplnej. Dlatego warto rozważyć wszystkie wady i zalety wentylacji mechanicznej. Poniżej wskażemy, jak działa rekuperator, czy rekuperacja się opłaca, ile kosztuje montaż i codzienne użytkowanie. Sprawdzimy jakie są koszty wentylacji nawiewowo-wywiewnej z odzyskiem ciepła w takich miastach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Szczecin, Kraków czy Lublin.
, 17 kwietnia 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Koszt budowy domu energooszczędnego i pasywnego 2017

Obecna moda na energooszczędność przeniknęła całą Europę. Wynika to po części z norm i wymogów stawianym budownictwu, a po części z faktu rosnącej świadomości inwestorów. Budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego w dłuższej perspektywie czasu przynosi wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych. Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny, a jakie cechy posiadają nowoczesne domy pasywne? Jaki jest koszt budowy domu pasywnego? Ile kosztuje dom energooszczędny? Jakie są koszty ogrzewania takiego domu? Sprawdzamy.
, 12 stycznia 2017

Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?

Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?

Współcześnie na całym świecie, jak również w Polsce odnawialne źródła energii są wykorzystywane na polu budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zielona energia to ekologia i ekonomia w jednym. Konwencjonalne źródła energii będą stopniowo odchodzić do lamusa jako kosztowne, niekorzystne dla środowiska naturalnego i niezgodne z obecnymi trendami. To odchodzenie w niebyt konwencjonalnych źródeł energii jest procesem ewolucyjnym, choć w każdej chwili można spodziewać się rewolucji jako przejawu troski o naszą planetę. Energia odnawialna to również czysty pragmatyzm, gdyż w dłuższej perspektywie czasu pozwoli zaoszczędzić nasze pieniądze.
, 31 grudnia 2016

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Pompy ciepła dopiero wchodzą na polski rynek i nadal wzbudzają duże wątpliwości. Odnawialne źródła energii nie są jeszcze zbyt popularne na polskim rynku. Większość inwestorów nie wie jak działają tego typu urządzenia oraz jaka jest ich moc grzewcza. Dlatego często słyszymy pytania, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
, 22 kwietnia 2016

Gdzie można zastosować pompę ciepła?

Gdzie można zastosować pompę ciepła?

Pompy ciepła zyskują coraz wyższą pozycję na rynku branży grzewczej. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie jest jednocześnie bardzo wygodne w użytkowaniu. Warto podkreślić, że zastosowanie pomp ciepła wpływa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie domu i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Z pewnością warto wiedzieć, gdzie najlepiej sprawdzają się owe urządzenia.
, 16 stycznia 2017

Elektryczny podgrzewacz wody - który najlepiej wybrać?

Elektryczny podgrzewacz wody - który najlepiej wybrać?

Każdy współczesny budynek mieszkalny powinien posiadać dostęp do ciepłej wody użytkowej. Istnieje wiele sposobów na podgrzewanie c.w.u. Jednym z najwygodniejszych i najbardziej komfortowych pozostają elektryczne podgrzewacze wody. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto zapoznać się z rodzajami podgrzewaczy oraz ich specyfikacją techniczną, jak również z kosztami jego użytkowania oraz dodatkowymi opcjami, które mogłyby pomóc na przykład oszczędzać wodę i energię elektryczną.
, 28 kwietnia 2016

Koszty ogrzewania domu a pompa ciepła

Koszty ogrzewania domu a pompa ciepła

Koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią ponad 60 % wydatków ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła. Poniżej dokonamy analizy kosztów ogrzewania pompą ciepła i porównamy je z innymi systemami grzewczymi.
, 22 kwietnia 2016

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Rosnące ceny energii skłaniają inwestorów do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich są pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich zastosowanie może być korzystne z finansowego punktu widzenia. Z pewnością warto przyjrzeć się tej technologii, określić jak działa pompa ciepła, a także ustalić orientacyjny koszt jej wykonania.
, 2 września 2016

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Budowa domów energooszczędnych to coraz silniej zaznaczający się nurt w budownictwie jednorodzinnym. Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom energooszczędny to inwestycja która przynosi wymierne rezultaty dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Koszty energii stale rosną a wyczerpujące się złoża naturalne powodują , że zwolenników odnawialnych źródeł energii przybywa. Dlatego kolektory słoneczne, czy pompa ciepła nie tylko generują oszczędności, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Czym dokładnie charakteryzuje się dom energooszczędny? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie projektu domu energooszczędnego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
, 22 kwietnia 2016

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Rosnące ceny nośników energii oraz coraz większe poparcie dla postaw proekologicznych sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować domami, które funkcjonują bez dodatkowych źródeł energii. Czy jednak domy samowystarczalne energetycznie naprawdę mogą powstać? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba przede wszystkim poznać sposób, który pozwoli tradycyjne źródła energii, a więc gaz i prąd z elektrowni zastąpić źródłami alternatywnymi. Najlepsze w tym celu będzie wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, pompa ciepła, rekuperacja, kolektory słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe.
, 24 kwietnia 2016

Domy ekologiczne – o ile droższa jest ich budowa?

Domy ekologiczne – o ile droższa jest ich budowa?

Inwestorom budującym dom nieustannie towarzyszy jedno kluczowe pytanie: ile to będzie kosztować? Pytanie dotyczy przede wszystkim kosztów powstania budynku, warto jednak aby swym zasięgiem objęło także dalszą perspektywę związaną z wydatkami na utrzymanie domu. Często wykorzystywanie możliwości odnawialnych źródeł energii z pomocą na przykład kolektorów słonecznych, pompy ciepła, czy domowych elektrowni wiatrowych pozwala nie tylko na zmniejszenie oddziaływania domu na środowisko, ale również kosztów utrzymania domu. Ważne są też kwestie potencjalnego dofinansowania - do budowy domu ekologicznego można otrzymać solidne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budownictwo ekologiczne ma przyszłość - zobacz dlaczego!
, 22 kwietnia 2016

Pompy ciepła - rodzaje, ceny, wymagania, koszty użytkowania, opinie

Pompy ciepła to nowoczesny i ekologiczny sposób na ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła zyskujemy możliwość ograniczenia kosztów związanych z ogrzewaniem budynku i podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej.

Na polskim rynku działają godne zaufania firmy, które specjalizują się w montażu pomp ciepła (owe firmy oferują też swój serwis). Największą popularnością cieszą się pompy ciepła typu powietrze – powietrze. Ich niewątpliwą zaletą są niskie koszty zakupu urządzeń oraz ich późniejszego montażu. Pompy ciepła typu powietrze – powietrze nie wymagają dużej ingerencji w aranżacje zewnętrzną. Wykorzystują powietrzne źródło ciepła, a największa efektywność ich pracy przypada na sezon od wiosny do jesieni. Niestety powietrzne pompy ciepła tracą swoją wydajność w okresie spadku temperatur. Z tego względu nie są traktowane jako jedyne źródło ogrzewania, a budynki posiadają także tradycyjne kotły grzewcze.

Kolejnym rodzajem pomp ciepła są urządzenia wodne. Pompy ciepła powietrze woda wykorzystujemy głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Działanie tego rodzaju urządzeń jest silnie uzależnione od warunków pogodowych. Dlatego oprócz powietrzno wodnych pomp ciepła, budynki wyposaża się w główne kotły grzewcze.

Niektóre firmy posiadają także w swojej ofercie tak zwane pompy dolnego źródła ciepła, czyli urządzenia gruntowe. Zaletą pomp dolnego źródła ciepła jest wysoka efektywność grzewcza. Źródłem energii są podziemne wody gruntowe bądź solanki. Urządzenia pracują wydajnie o każdej porze roku i umożliwiają tanie ogrzewanie budynków. Sprawiają, że dodatkowe kotły grzewcze nie muszą być instalowane. Niestety pompy gruntowe są też największym wydatkiem inwestycyjnym.

Największą zaletą pomp ciepła pozostaje tanie ogrzewanie budynku. Inwestycja w odnawialne źródła ciepła zwraca się maksymalnie po kilkunastu latach. Firmy działające na polskim rynku zapewniają kompleksowy montaż, kilkuletnią gwarancję i wydajny serwis urządzeń grzewczych. Dzięki temu pompy ciepła zyskują coraz większą popularność wśród inwestorów.

Jeśli interesuje Cię tematyka pomp ciepła, zapraszamy do tego działu. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki i informacje dotyczące wyboru pompy oraz firmy montażowej (gwarantującej serwis). Na dole strony odnajdziesz też listę powiązanych artykułów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij